دامنه و هاست چیست؟  

دامنه و هاست چیست؟

دامنه و هاست چیست؟

دوستای گلم در این مقاله قصد داریم شما را با دامنه و هاست یا همان میزبانی وب آشنا کنیم. شاید می توان گفت که از پایه های طراحی وب سایت ارزان قیمت دامنه و هاست می باشد.

 

دامنه چیست ؟

دامنه نام منحصر بفردی است که برای شناسایی طراحی وب سایت ارزان قیمت مورد استفاده قرار می‌گیرد و از یک یا چند قسمت تشکیل شده است که با نقطه (دات) ازهم جدا شده‌اند.

دامنه یا دامین، آدرس وب سایت شما می باشد که ازدو قسمت نام و پسوند تشکیل شده است. پسوندهای بین الملی رایج برای ثبت دامنه، عبارتند از  org, net, com که دارای مصارف عمومی می باشند و هر یک به ترتیب معرف سایتهای تجاری (Commercial) شبکه (Network) و سازمانی یا غیرانتفاعی (Organization) می باشند.

همچنین یك پسوند دیگركه بسیار مورد استفاده است پسوند ملی هر كشور است. مثلا طراحی وب سایت ارزان قیمت، كه متعلق به كشور ایران هستند با پسوند ir و طراحی وب سایت ارزان قیمت متعلق به كشور ژاپن با پسوند JP و ... ثبت خواهند شد. در ثبت دامنه ها هیچ محدودیتی وجود ندارد ولی نام ها با توجه به اینكه چه كسی زودتر برای ثبت آن نام اقدام كرده باشد، ثبت می شوند.

 

 

قسمت های دامنه؟

قسمت اول دامنه با آدرس www است و قسمت دوم آن تشکیل یافته از نام دامنه، به قسمت سوم پسوند دامنه می گویند.

فرض کنید آدرس طراحی وب سایت ارزان قیمت www.tar-nama.com باشد در این صورت قسمت بعد از www یعنی  tar-nama.com اصطلاحا Domain یا دامنه نامیده می شود.

جهت قرار دادن طراحی وب سایت ارزان قیمت مورد نظر شما در اینترنت باید حتما Domain شما ثبت شده باشد و بر روی یک فضای اینترنتی بنام هاست Host تنظیم گردد.

 

انواع دامین؟

دامنه دارای انواع مختلفی می باشد که هر یک معمولا برای هدفی مورد استفاده قرار می گیرند که رایج ترین آنها عبارتند از:

 info , biz , ir , org , net , com

 

 

.COM

این دامنه مخفف کلمه Commercial به معنای تجاری است که اکثراْ جهت طراحی وب سایت ارزان قیمت و استفاده هایی که به شکلی به اموری مانند خرید و فروش، معرفی محصولات، خدمات و مانند آن مربوط می باشند، اختصاص می یابد، اگرچه امروزه بسیاری از طراحی وب سایت ارزان قیمت و همه منظوره نیز از نوع com استفاده می کنند.

www.tar-nama.com

 

.net

این دامنه مخفف مخفف Network است. این نوع Domain معمولا برای طراحی وب سایت ارزان قیمت که توسط شبکه هایی مانند شبکه های اطلاع رسانی، شرکتهای اینترنتی و سایر موارد مشابه مورد استفاده قرار می گیرد.

 www.tar-nama.net

 

.org

این دامنه مخفف Non-Profit Organizations این نوع Domain معمولا برای طراحی وب سایت ارزان قیمت توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

www.tar-nama.org

 

 

.ir

دامنه IR که این دامنه نمایانگر دامنه های کشوری و ملی ایران است و برای طراحی وب سایت ارزان قیمت برای هم وطنان عزیزمورد استفاده قرار میگیرد: مانند ir ایران،jp  ژاپن، deآلمان، uk انگلیس و .... که در انتهای نام Domain ها قرار می گیرند.

 www.vtab.ir 

 

.biz

این دامنه مخفف Business می باشد. این نوع Domain برای طراحی وب سایت ارزان قیمت شغلی،تجارتی به ویژه خدمات مربوط به تجارت الکترونیکی که به زودی ارزشی بیش از پیش در اینترنت خواهد یافت، ایجاد گشته است.

www.tar-nama.biz

 

.info

این نوع دامنه مخفف Information می باشد. این نوع Domain در طراحی وب سایت ارزان قیمت مورد استفاده قرار می گیرد که بنحوی با امر اطلاع رسانی در هر موردی، مرتبط می باشند. این اطلاع رسانی می تواند موارد تجاری و غیر تجاری را شامل گردد.

طراحی وب سایت ارزان قیمت که به اموری از قبیل انواع اطلاع رسانی در رشته هایی مانند علوم، معرفی محصولات، معرفی خدمات و ... اختصاص یافته اند، می توانند دارای دامنه ای مانند .info باشند.

www.tar-nama.info

 

 

.name

این نوع دامنه  اولین نوع Domain می باشد که خاص افراد ایجاد شده است. در حقیقت کلیه افرادی که به هر منظور شخصی می خواهند برای خودشان Website ایجاد کنند می توانند از این دامنه برای طراحی وب سایت ارزان قیمت استفاده کنند.

 www.amir.name

 

.ws

این دامنه با آنکه مخصوص به دامنه ملی یک کشوراست ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (WebSite) مورد توجه فراوان قرار گرفته است و همانطور که از نامش بر می آید، می تواند هر نوع وب سایت و طراحی وب سایت ارزان قیمت را در بر گیرد.

 www.tar-nama.ws

 

.us

این دامنه با آنکه مخصوص به دامنه ملی کشور آمریکا است ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه (us) به معنی (ما) مورد توجه فراوان  برای طراحی وب سایت ارزان قیمت قرار گرفته است.

 www.tar-nama.us

 

 

 .tv

دامنه .tv با آنکه مخصوص به دامنه ملی یک کشوراست ولی بخاطر مشابهت آن با مخفف کلمه            (Television)  مورد توجه شبکه های تلویزیونی و ماهواره ای قرار گرفته است  و برای این منظور در طراحی وب سایت ارزان قیمت استفاده می گردد.

 www.tar-nama.tv

 

 Sub Domain چیست؟

ساب دامین مشتقی از دامنه است. به عنوان مثال اگر در طراحی وب سایت ارزان قیمت آدرس سایت www.tar-nama.com باشد شما می توانید یک ساب دامین به صورت support.tar-nama.com داشته باشید.

مزیت ساب دامین ها در آن است که با استفاده از آن می توان از آدرسهای طولانی پرهیز نمود و برای صفحات مختلف یک سایت یا بخش های مختلف یک سایت آدرسهای ساده، که راحت به ذهن سپرده می شوند در طراحی وب سایت ارزان قیمت ایجاد نمود.

با داشتن یك ساب دامین شما می توانید از این پس به جای نام طولانی سایت یا وبلاگ خود، آدرس اختصاصی، كوتاه و زیبا را نشان دهید.

 

 

هاست چیست؟

هاست در اصطلاح به معنای میزبان می باشد Host به فضایی گفته می‌شود که داده‌ها و کدهای وب‌ سایت بر روی آن قرار می‌گیرند و امکاناتی از قبیل دسترسی به دیتابیس، ارسال و دریافت ایمیل، اجرای کدها و … را در طراحی وب سایت ارزان قیمت فراهم می کند.

 این فضا توسط شرکت‌ های هاستینگ بر روی سرورهایشان ایجاد شده و به مشتریان اجاره داده می‌شود. کلیه  فایل ها، عکس ها و ... یک وب سایت روی هاست قرار می گیرد تا به صورت شبانه روزی از هر کجای جهان از طریق اینترنت قابل دسترسی باشد.

برای مدیریت هاست در طراحی وب سایت ارزان قیمت، یک کنترل پنل در اختیار صاحب سایت قرار می گیرد. این کنترل پنل یک آدرس اینترنتی، همراه با یک نام کاربری و رمزمنحصر به فرد برای ورود به آن می باشد.

درعمل، بسیاری از شرکت هایی که خدمات ثبت دامنه را انجام می دهند، خدمات هاست نیزارائه می دهند. ولی لزوما این به آن معنا نیست که شما پس از ثبت دامنه، بایستی حتما هاست نیز خریداری نمایید. بسیاری از مواقع، یک دامنه خریداری می شود ولی بنا بر دلایلی از آن استفاده نمی شود.

همچنین به این نکته نیز توجه داشته باشید که برخی از شرکت های ارائه دهنده خدمات هاست، از قرار دادن مطالبی که خلاف قوانین حق تکثیر است جلوگیری بعمل می آورند. و این موضوع در مواقعی ممکن است منجر به بسته شدن حساب هاست شود.

 

نکاتی درباره هنگام اجاره سرویس هاستینگ:

میزان فضا (Quata) : مثلا 100 مگابایت، 1 گیگابایت،

نوع هاست : ویندوز یا لینوکس

کشوری که سرور هاستینگ در آن قرار دارد.

تعداد اکانت‌های ایمیل

تعداد دیتابیس‌ها

میزان پهنای باند (bandwidth) : حجم اطلاعاتی که در یک ماه می‌توان ارسال و دریافت کرد.

پشتیبانی از زبان‌های برنامه نویسی : مثل PHP, ASP و

 

۰ نظر
ارسال نظر