اشتباهات رایجی که اکثراً در طراحی سایت با آن مواجه می شوید! 

اشتباهات رایجی که اکثراً در طراحی سایت با آن مواجه می شوید!

بررسی اشتباهات رایج در طراحی سایت

طراحی سایت اگرچه می تواند آسان به نظر برسد، اما کاری پر چالش است. باید همه جوانب موضوع را در طراحی وب سایت در نظر گرفت. طراحی وب سایت فقط به طراحی ظاهری و زیبایی های بصری آن ختم نمی شود. رعایت کردن یک سری اصول و استاندارد های خاص در طراحی سایت از اهمیت زیادی برخوردرا است. مطمئناً این نکته را می دانید که یک سایت اگر به خوبی و بر اساس اصول و استانداردهای طراحی وب سایت پیاده سازی شده باشد و همچنین اصول سئو سایت در آن رعایت شده باشد، می تواند تاثیر بسیار مثبتی بر کسب و کار شما داشته باشد. برای مثال هدف از طراحی سایت رستوران این است که کاربر شما بتواند به اطلاعات مورد نیاز که مربوط به منو غذا ها و خدمات رستوران است به راحتی دسترسی داشته باشد.  بنابراین باید اصول و روش هایی را  در طراحی مد نظر قرار داد که بتواند بازدیدکننده سایت رستوران شما را به خود جذب کرده و او را در نهایت تبدیل به مشتری دائمی شما کند.

اما اگر در طراحی سایت یکسری اشتباهاتی که اغلب در بین طراحان سایت رایج است انجام دهید؛ هر چند اگر این اشتباهات بسیار کوچک هم باشند باعث می شود که مخاطبان خود را به مرور از دست داده و به نتیجه مطلوبی که مد نظرتان است نرسید. قبل از هر چیز به عنوان یک طراح سایت یا به عنوان یک مالک سایت که قصد راه اندازی  سایت را دارید خوب است با رایج ترین اشتباهاتی که در طراحی مطمئنا با آن مواجه خواهید شد آشنا باشید و سعی کنید به هیچ وجه آنها را در طراحی وب سایت خود به کار نبرید.  تا سایت بسیار خوب ، کاربردی و کاربرپسندی داشته باشید.

 

اشتباهات رایج در طراحی سایت

 

رایج ترین اشتباهاتی که در طراحی سایت مواجه می شوید

اشتباهات زیادی در طراحی سایت وجود دارد که هر روزه در هنگام بازدید از سایت های مختلف با آن ها رو به رو می شویم. بر اساس یک تحقیق مشخص شده است که مردم به هنگام بازدید از یک صفحه سایت در مدت زمانی در حدود 0.05 ثانیه تصمیم خود را برای ماندن در سایت و بازدید از قسمت های مختلف آن می گیرند.

بنابراین پرهیز از اشتباهات رایج  موضوعی است که باید خیلی بیشتر از چیزی که صحبتش را می شود به آن توجه نمود. در این قسمت از مقاله تصمیم گرفته ایم که برخی از رایج ترین اشتباهاتی که در طراحی وب سایت ها با آن روبرو می شویم را خدمت شما بیان کنیم.

 • استفاده نکردن از فونت های متنوع در طراحی سایت

جذابیت و زیبایی در طراحی سایت اهمیت بسیار زیادی دارد. مخصوصا در  استفاده از فونت های متنوع برای نوشتار های مختلف یک وب سایت می‌تواند بسیار تاثیر‌گذار باشد. اگر شما از فونت های یکسان و یکنواخت استفاده کنید، باعث می شود که کاربر در هنگام مطالعه مطالب و محتویات سایت خسته شود و سایت شما را ترک کند. استفاده از فونت های مختلف با سایز ها و رنگ های درست و به جا، می تواند در جذب مخاطب و کاربر تاثیر بسیار زیاد و داشته باشد.

 

استفاده از فونت های نامناسب  یکی از اشتباهات رایج در طراحی سایت

 

 • لینک های ریز و کوچک

وقتی که یک لینکی در یک سایت قرار داده می شود، هدفش این است که آن لینک توسط کاربر بازدید شود. کاربر با کلیک کردن بر روی آن لینک می تواند به صفحه مشخص شده که اطلاعات مورد جستجوی او در آن وجود دارد هدایت شود. از اشتباهات رایجی که اغلب در طراحی سایت با آن مواجه می شویم این است که لینک هایی که در بخش های مختلف یک سایت به کار برده می شوند اغلب بیش از حد کوچک هستند و در جایی قرار گرفته اند که کاربر به سختی می تواند بر روی آن کلیک کند.

 • واکنش گرا  نبودن

از دیگر اشتباهات رایجی که طراحان سایت، با آن مواجه می‌شوند این است که سایت را به گونه‌ای طراحی می‌کنند که به هیچ وجه واکنش گرا نیست یا اگر هم واکنش گرا است به خوبی عمل نمی کند.  با توجه به اینکه امروزه مردم به طور گسترده از گوشی‌ها و دستگاه‌های مختلف برای اتصال به اینترنت استفاده می‌کنند و هر کدام از این دستگاه های  مختلف دارای صفحه نمایش ها با سایز های مختلف و سیستم عامل های متنوع می باشند؛  بنابراین اگر سایت به‌گونه‌ای طراحی نشده باشد که بتواند در این دستگاه ها به خوبی به اجرا در آید یا به اصطلاح واکنش گرا نباشد، باعث می شود که علاوه بر این که جذابیت و کاربردش را از دست  دهد ؛ باعث عدم اعتماد از سمت کاربر و حتی مشتریان یک سایت خواهد شد. مخصوصاً برای طراحی سایت پزشکی توجه به این نکته بسیار مهم است. زیرا بیماران می‌توانند از طریق گوشی‌های خود به سایت پزشکی مورد نظر دسترسی داشته باشند و اطلاعات به روز را در مورد بیماری خودشان در هر کجا که باشند دریافت کنند. بنابراین طراحی سایت به گونه ای که بتواند در هر دستگاه به خوبی نمایش داده شود بسیار مهم است و به این نکته باید بیشتر توجه شود.

 

توجه به واکنش گرایی در طراحی سایت

 

 • توجه نکردن به رنگ لینک ها

 از نظر روانشناسی اگر از رنگ هایی مناسب در جاهای خود استفاده شود باعث خواهد شد که بازدید کننده بیشتری به سمت سایت شما جذب شده و محبوبیت سایت شما بیشتر شود.  البته یکی از مواردی که نه تنها در جذب  کاربر بلکه در بهینه سازی سایت شما نیز تأثیر بسیار زیادی خواهد داشت استفاده از رنگ مناسب در قسمت لینک های سایت می باشد. این کار باعث می شود کاربری که دنبال یک موضوع خاص می گردد خیلی سریع لینک آن موضوع را با توجه به رنگ مناسب تشخیص داده و به آن اطلاعات دست یابد. بنابراین این کار اگر در طراحی سایت فروشگاهی به صورت دقیق رعایت شود. باعث ماندگاری کاربر در سایت شما و افزایش رتبه سایت و همچنین در نهایت باعث محبوب شدن برند و کسب و کار شما خواهد شد.

 • استفاده کردن از متن های طولانی

قطعا وقتی کاربری به سایت شما مراجعه کرده و دنبال اطلاعات خاصی می گردد، انتظار دارد که در کمترین زمان ممکن به اطلاعات مورد نظرش دسترسی داشته باشد. تصور کنید که متن شما آنقدر طولانی باشد که باعث شود  که وی از خواندن متن خسته شده و برای او کسل کننده باشد. این کار سبب می شود در نهایت از سایت شما متنفر شده و آن را ترک کند. بهترین روش برای متن های طولانی استفاده از لینک ادامه مطلب در طراحی سایت است.  استفاده از لینک ادامه مطلب همچنین باعث می شود که به نحوی کاربر کنجکاو شده و بر روی آن کلیک کند و به بخش های دیگر سایت شما نیز سر بزند.

 

پرهیز از اشتباهاتی مانند متن های طولانی در طراحی سایت

 

 • نبودن جعبه جستجو در جای خودش

از دیگر اشتباهات رایج اغلب طراحان  این است که برای سایت، جعبه جستجوی مناسبی را طراحی نمی کنند. همانطور که میدانید جعبه های جستجو می تواند به کاربران در پیدا کردن اطلاعات مورد نظرشان در سایت مورد نظر کمک زیادی کند. هرچقدر جعبه جستجو پیشرفته تر باشد و از نظر ظاهری زیباتر باشد و اطلاعات را به صورت دسته بندی شده و درست نمایش دهد باعث می‌شود که بازدیدکنندگان سایت شما رغبت بیشتری به سایتتان نشان داد برای مثال در طراحی سایت فروشگاهی یا طراحی سایت رستوران و همچنین طراحی سایت پزشکی توجه به این نکته اهمیت فراوانی دارد. زیرا کاربر و مخاطب شما می تواند به جستجوی محصول یا خدمت مورد نظر خود در سایت هایی که بیان کردیم بپردازد و خیلی سریع اطلاعات مورد نظرش دست یابد.

 • اطلاعات تماس در دسترس نباشد

یکی از بدترین کارها در طراحی یک وب سایت  این است که اطلاعات تماس آن کسب و کار و سایت واضح و مشخص نباشد و راه های ارتباطی آن دارای مشکل باشد. برای مثال، آدرس محل قرار گیری کسب و کار در طراحی سایت پزشکی یا طراحی سایت رستوران بسیار مهم است. همچنین در درج  شماره تلفن های تماس در قسمت تماس با ما سایت اهمیت زیادی دارد. مطمئنا اگر این نکات را توجه نکنید سبب می‌شود که به طور قطع مشتریان فعلی و مشتریان آینده خود را از دست بدهید. یکی از بهترین کارها این  است که علاوه بر این که آدرس ایمیل و شماره تلفن را در سایت و قسمت تماس سایت درج می کنید؛ آدرس شبکه های اجتماعی را هم می توانید بگذارید تا از طریق ها آن کاربران و مشتریان که در آینده قرار است فروشگاه اینترنتی شما خرید کنند یا از خدمات رستوران یا خدمات پزشکی سایت  شما استفاده کنند بتوانند به راحتی با شما در ارتباط باشند.

 • سرعت بارگذاری پایین

عوامل متعددی می توانند در مورد سرعت بارگذاری سایت شما تاثیرگذار باشد. برخی از این عوامل به طراحی سایت بر می گردد که توجه به آنها باعث می شود بازدید کننده سایت شما بیشتر شود و ماندگاری او در سایت افزایش یابد. اغلب کاربران امروزه به اندازه کافی صبور نیستند تا سایت بارگذاری شود. این گونه کاربران به راحتی به محض این که ببینند سایت شما سرعت پایینی دارد برگشت کرده و سایت رقبای شما را باز خواهند کرد.

 • معرفی نکردن درست کسب و کار

اگر همه مواردی که تا اینجا گفتیم در طراحی سایت دقت کنید و اشتباه دیگری را هم مرتکب نشوید ولی همین یک مورد را رعایت نکنید مطمئن باشید که  بازدید کننده سایت شما به راحتی قید بازدید از سایت شما را  خواهد زد.  معرفی کسب و کار بسیار مهم است زیرا مخاطب باید به محض اینکه وارد سایت شما شده متوجه نوع فعالیت و خدمات و محصولات سایت شود. این کار می تواند هم از طریق متن و هم از طریق نحوه طراحی و قرار دادن عکس ها و موارد دیگر باشد. اشتباهات رایج زیادی در طراحی سایت وجود دارد که در این مقاله به برخی از مهم ترین آن ها که همیشه در بازدید های روزانه از سایت های مختلف شاهدش هستیم اشاره نمودیم.

۱ نظر
 • avatar
  مازیار
  تاریخ پست ۲۸ شهریور ۱۳۹۹ ساعت: ۲۰:۴۶

  نکاتی که برای طراحی سایت باید در نظر گرفت خیلی مهم هستند که اگر اونهارو رعایت نکنیم ضربه سختی به سایت خودمون میزنیم

ارسال نظر