راهکارهای امنیتی برای طراحی سایت  

راهکارهای امنیتی برای طراحی سایت

از روزی که انسان پا به جهان هستی گذاشت، برخی از نیازها به شکل ذاتی همراه او بودند. این نیاز ها هیچگاه مشمول مرور زمان نشدند و همواره همراه گونه بشری ماندند. یکی از مهمترین این نیاز ها و یکی از اصلی ترین نیازهایی که ما را به سمت پیشرفت هل داده، نیاز به داشتن امنیت است. نیازی که در لحظه لحظه زندگی ما دیده میشود. حتی امروزه یکی از فاکتور های مهم در طراحی سایت شرکتی، فاکتور امنیتی آن می باشد.

اما برای بررسی فاکتور امنیت در طراحی سایت شرکتی ( به عنوان نمادی از انواع طراحی های مختلف ) بهتر است ابتدا مفهوم امنیت را به خوبی متوجه شویم و سپس سعی کنیم جایگاه این مفهوم را در طراحی سایت پیدا کنیم. این مسیر ناخودآگاه می تواند راهکارهایی برای افزایش امنیت در طراحی سایت شرکتی به ما ارائه دهد.

 

راهکارهای امنیتی برای طراحی سایت

اما قبل از شروع بحث باید بگوییم، همانطور که میدانید در دنیای سایت ها، انواع مختلف طراحی ها وجود دارد و این طراحی ها عموما به سمت تخصصی شدن پیش رفته است و دیگر کمتر می توانیم آن ها را در دسته بندی خاصی قرار دهیم. از طرفی چون مبحث امنیت در طراحی سایت، تقریبا یک مبحث کلی و همه گیر است بنابراین بجای استفاده از نام انواع طراحی ها مانند طراحی سایت گردشگری ، طراحی سایت فروشگاهی یا ... از عنوان طراحی سایت شرکتی در این مقاله استفاده می کنیم.

از طرفی مسلما می دانید که مبحث امنیت یک مبحث کاملا مهندسی و تخصصی در حوزه شبکه و کامپیوتر می باشد. ما در این مقاله به هیچ وجه سعی نمی کنیم پا در این مباحث تخصصی بگذاریم. ما قرار است دیدی کلی به این موضوع داشته باشیم تا به شکل کاملا کلی از اتفاقات آن آگاه شویم و ایده و نظریات پایه ای آن را به خوبی درک کنیم. با ما همراه بمانید.

 

 معنی امنیت فارغ از موضوع طراحی سایت شرکتی

معنی امنیت فارغ از موضوع طراحی سایت شرکتی

به نظر شما امنیت چه معنی دارد؟ این سوال از آن دسته سوال هایی است که به نظر پاسخ آسان و روشنی دارد، اما وقتی شروع به پاسخ دادن به آن می کنیم، متوجه می شویم که چقدر این سوال می تواند مبهم باشد.

همانطور که در بالا اشاره کردیم. امنیت واژه و مفهومی است که از ابتدای خلقت بشر با او بوده است. اگر دقیق تر نگاه کنیم، قبل از خلقت بشر نیز این مفهوم در طبیعت وجود داشته است. امنیت در طبیعت ضامن اصلی بقا یک جاندار محسوب می شود.

برای حیوانات امنیت به معنی دور ماندن از چیزی که آن ها را با مرگ و نیستی روبرو می کند. حال بسته به نوع حیوان این " دور ماندن " می تواند متفاوت باشد. در ابتدای خلقت بشر تا کشف آتش، انسان ها نیز با همین طرز تفکر از امنیت استفاده می کردند. برای انسان ها امنیت تنها به حفاظت در برابر خطرات منجر به مرگ بود.

 

مفهومی جدید به دنیای امنیت اضافه کرد

 

اما کشف آتش راه انسان را عوض کرد. آتش اولین دارایی خاص بشر محسوب می شد. از این رو کم کم حیطه امنیت آن را فراگرفت. از این به بعد بجز مواردی که برای ادامه حیات به آنها نیاز داشت، آتش نیز باید حفظ می شد. این مفهومی جدید به دنیای امنیت اضافه کرد. دیگر امنیت، حفاظت از جان نبود، بلکه مال نیز باید حفظ می شد.
رفته رفته انسان ها به سبب ذاتی که دارند، رو به آرامش و راحتی آوردند. از این رو حفظ این آرامش و راحتی هم از دیگر اولویت های اصلی امنیت محسوب شد.
حال به دنیای اطراف خود نگاه کنید. برای انسان های امروزی امنیت به چه معنی می باشد. امنیت واژه ای است که آرامش آن ها را حفظ کند. به معنی بهتر امنیت مفهومی است که تا حد امکان از ایجاد انواع زلزله ها در زمینه های مختلف در زندگی جلوگیری می کند.
همین تعاریف کاری کرده است که دیگر نیاز اولیه خود را که همان نیاز به بقا باشد فراموش کرده است. برای انسان مهم این است که خانه و زندگی و شغل و آرامش خود را از دست ندهد و از دست دادن این موارد را برابر با از دست دادن حیات خود می داند. از این رو وقتی می بیند در گوشه و کنار جهان، افرادی درگیر جنگ هستند و در حال  فرار برای زنده ماندن، حال آن ها را نمی تواند درک کند.

 

 امنیت در طراحی سایت شرکتی

 

امنیت در طراحی سایت شرکتی

اما اختراع اینترنت و ایجاد دنیای جدیدی به نام دنیای کامپیوتر و شبکه ای و مجازی، تمام مفاهیم دنیای انسانی و حتی غیر انسانی را تغییر دارد. امنیت نیز از این تغییر در امان نبود. علتش نیز کاملا واضح است.

هر جایی که انسان حضور داشته باشد. نیاز های اولیه و ثانوی او نیز حضور دارد. حال ممکن است در دنیایی حضور داشته باشد و اصلی ترین و عمده ترین نیاز انسان حضور نداشته باشد؟

اما اینترنتی دنیایی است که به ظاهر سعی می کند شبیه سازی از دنیای واقعی داشته باشد. اما امروز به خوبی می دانیم نه تنها این شبیه سازی کامل صورت نگرفت، بلکه اینترنت تبدیل به دنیایی مجزا با قانون و قاعده خود شد.

برای درک این موضوع باید دارایی های خودمان را در دنیای اینترنت پیدا کنیم. ما در این دنیا هیچ چیز به جز اطلاعات نداریم. بنابراین اصلی ترین و تنهاترین چیزی که باید آن را حفظ کنیم و امنیت آن را برقرار کنیم،امنیت اطلاعات ما می باشد. این اطلاعات هر چیزی که باشد در بستر اینترنت حضور دارد و همواره در معرض انواع خطرات می باشد.

 

طراحی سایت شرکتی

 

مفهوم امنیت در طراحی سایت شرکتی و به طور کلی در اینترنت زمانی حساس تر می شود که متوجه می شویم امروز روند تبدیل دنیای واقعی به اطلاعات دنیای اینترنتی سرعت بیشتری پیدا کرده است و هر چیزی را که در اطراف خود میبینیم به نوعی تبدیل به اطلاعات شده است. از دست دادن و یا تغییر این اطلاعات به معنی تغییر اتفاقات در دنیای واقعی غیر از آن طوری که ما می خواهیم.

از طرفی یکی از درگاه های اصلی دنیای اینترنت، سایت ها می باشند. این سایت ها از هر نوعی که باشند مانند یک مبدل عمل می کنند و مسئولیت تبدیل اطلاعات واقعی به مجازی و برعکس را برعهده دارند. بنابراین پاشنه آشیل امنیت دنیای اینترنت در واقع همین نقطه می باشد.

از این رو طراحی سایت شرکتی و سایر طراحی ها اهمیت خاصی دارد. زیرا بستر اینترنت هر روز قوی و قوی تر می شود  و شرکت های بزرگ مانند گوگل و مایکروسافت مسئولیت امنیت این بستر را برعهده گرفته اند. اما در موارد کوچکتری مانند سایت ها، هنوز ضعف امنیت به شکل کلی وجود دارد و این نقطه شاید تنها نقطه ای باشد که هکرها و دزدان اطلاعات به آن امید دارند.

 

  امنیت در طراحی سایت شرکتی و مفهومی دیگر

 

امنیت در طراحی سایت شرکتی و مفهومی دیگر

با توجه به مباحث بالا مشخص است  که امنیت در طراحی سایت شرکتی و رعایت کردن پروتکل های آن اهمیت بالایی پیدا می کند. گوگل سال به سال به این موضوع حساس تر شده است و پروتکل های سخت گیرانه تری برای سایت ها در نظر می گیرد. حتی تا جایی که اگر سایتی در دریافت این پروتکل ها و ضمانت نامه ها تنبلی کند، آن سایت را از نظر سئو ضعیف محسوب می کند و این بدترین اتفاقی است که ممکن است برای یک سایت بیافتد.

بنابراین حتی اگر طراحی سایت شرکتی شما قرار نیست چندان امنیتی و مهم باشد، برای داشتن سئو سایت مناسب و راضی کردن گوگل مجبور خواهید بود که پایه ای ترین موارد امنیتی را در طراحی سایت شرکتی رعایت کنید.

اما همانطور که مفهوم امنیت در دنیای امروز تغییر کرده، در دنیای اینترنت نیز تنها حفاظت از اطلاعات معنای امنیت در طراحی سایت شرکتی را تکمیل نمی کند.

امنیت به معنی آسایش و آرامش در دنیای اینترنت نیز می باشد. یعنی شما اگر از طراحی سایت شرکتی مناسبی استفاده نکنید و از نظر بصری و امکاناتی طراحی سایت شرکتی مناسبی نداشته باشید، در واقع امنیت روانی کاربر خود را نادیده گرفته اید.

به بیان بهتر در طراحی سایت شرکتی شما باید امنیت های دنیای واقعی را در نظر بگیرد و آن مواردی را که می توانید تامین کنید در طراحی سایت شرکتی خود لحاظ کنید. این ها باعث می شود که کاربر شما احساس امنیت بیشتری کند و به شما اعتماد بیشتری داشته باشد.

 

 سخن آخر در باب امنیت در طراحی سایت شرکتی

 

سخن آخر در باب امنیت در طراحی سایت شرکتی

موضوع دیگر در امنیت و  طراحی سایت شرکتی، قیمت طراحی سایت می باشد.  مسلما شما برای طراحی سایت شرکتی هزینه های مختلفی مانند هزینه های گرافیکی و سئو سایت و ... خواهید داشت. عموما طراحان سایت در طراحی سایت شرکتی سعی می کنند امنیت سایت را در حد نیاز انجام دهند. اما شما باید به کسب و کار یا هدف خود از راه اندازی سایت توجه داشته باشید. اگر سایت شما در زمینه های مباحث مالی فعالیت می کند، حساسیتی شما برای تامین امنیت در طراحی سایت شرکتی باید چند برابر باشد. بنابراین ناچار خواهید بود برای افزایش امنیت سایت، هزینه بیشتری متحمل شوید.

به جز این موضوع، توجه داشته باشید، امنیت نه تنها در زمینه طراحی سایت شرکتی بلکه از ابتدای خلقت تا کنون از یک قانون ساده اما تلخ پیروی کرده است. و آن این که همواره چیزها و کسانی که موجب از بین رفتن امنیت ما هستند، یک قدم از تامین امنیت جلوتر می باشند. در کلام بهتر وقتی شما یک باگ امنیتی در هر زمینه ای را تشخیص می دهید و جلوی آن را می گیرد، شک نکنید باگی دیگر هنوز وجود دارد. بنابراین همواره سعی کنید به روز باشید.

در صورتی که نیاز به طراحی سایت با امنیت قوی داشتید میتوانید با شرکت طراحی سایت ساپرن تماس بگیرید تا در این زمینه شما را یاری کنند.

۰ نظر
ارسال نظر