روش های مدیریت یک فروشگاه اینترنتی 

روش های مدیریت یک فروشگاه اینترنتی

یکی از دغدغه های اصلی صاحبان سایت ها و فروشگاه های اینترنتی چگونگی مدیریت و طراحی سایت فروشگاه اینترنتی است. این سایت ها برای این که توانند منبع خوبی برای درآمد باشند باید به درستی مدیریت شوند تا بتوانند مشتریان زیادی را به خود جذب کنند.

در ابتدا باید با نحوه ی راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی آشنایی پیدا کنید و اطلاعاتی در این زمینه کسب کنید. برای این کار باید زمینه ی فعالیت خود را انتخاب کنید و اینکه قصد معرفی و فروش چگونه محصولاتی را دارید. برای این کار باید نیازهای مردم را بررسی کنید. سپس باید اطلاعاتی درباره ی مشخصات یک فروشگاه اینترنتی معتبر جمع آوری کنید. با بررسی این عوامل و هم چنین مدیریت درست می توانید به اهداف خود در این زمینه دست پیدا کنید.

مدیریت فروشگاه های اینترنتی شامل چه چیزهایی است ؟

 • مدیریت سایت

یکی از مهم ترین نکات راه اندازی فروشگاه های اینترنتی داشتن مدیریت درست است. شاید فکر کنید که هر کسی برای این کار مناسب است و حتی خودتان هم می توانید این کار را انجام دهید ولی در اشتباهید هر کاری تخصص مربوط به خود را می خواهد. برای این کار باید مدیریت حرفه ای داشته باشید. بنابراین باید به نکاتی توجه کنید.

1.بررسی مسائل و هزینه ها

در ابتدا باید همه ی مسائل مربوط به راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی  و همه ی هزینه ها را بررسی کنید. باید بتوانید برای کار خود یک سرمایه گذار پیدا کنید تا نگران هزینه های نرم افزاری، هزینه طراحی سایت فروشگاهی و .... نباشید.

از جمله عامل دیگری که باید مورد بررسی قرار بگیرد شفاف سازی همه مسائل از جمله نحوه ی نگهداری محصولات، نحوه ی پرداخت پول، نحوه ی ارسال محصولات و .... برای مشتری است. همچنین می توانید نرم افزارهایی را برای فروشگاه های اینترنتی خود سازماندهی کنید و آن را در اختیار مشتریان قرار دهید تا به راحتی به فروشگاه شما دست پیدا کنند. در صورت انجام این کار به روزرسانی هایی نیز برای این نرم افزار قرار دهید تا مشتریان پیگیر استفاده از نرم افزار شما باشند.

 

مدیریت فروشگاه اینترنتی

 

2.توجه به مشکلاتی که در این راه وجود دارد.

هر چند که امروزه فروشگاه های اینترنتی برای سهولت کار کاربران ایجاد شده است ولی مشکلاتی در این راه وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند.

 • باید توضیحات کافی در مورد محصولات به مشتریان داده شود.
 • پرداخت پول توسط مشتریان یکی دیگر از مشکلاتی است که در این راه وجود دارد. هر کدام از درگاه های پرداخت پول نقاط قوت و ضعفی دارند که باید به آنها توجه شود و بهترین آنها انتخاب شود و به مشتری پیشنهاد شود.
 • مسائل مربوط به مالیات را در نظر بگیرید که معمولا مریوط به صاحب فروشگاه اینترنتی است.
 • باید فکری به حال حمل و نقل محصولات و پست آنها برای مشتریان بکنید.

 

3.صبر و حوصله در این راه یکی از عوامل موفقیت است.

بسیاری از کسانی که یک فروشگاه اینترنتی ایجاد می کنند انتظار دارند که در همان روزهای اول به سود زیاد برسند و کسب و کار پر رونقی داشته باشند. اما این تفکر اشتباهی است و اگر افراد موفق در این زمینه را ببینید متوجه می شوید که پس از سالها سختی به این جایگاه رسیده اند.

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید:

قیمت طراحی سایت به چه عواملی بستگی دارد؟

 

4.استخدام فروشنده مناسب

در این راه داشتن روابط عمومی عالی و فن بیان یکی از عوامل موثر در رسیدن به موفقیت است. یک مدیر باید فروشنده هایی را به کار بگیرد که مهارت های ارتباطی خوبی دارند و از صحبت کردن لذت می برند، منظم هستند و در صورت رد پیشنهاد توسط مشتری، تحمل می کنند. فروش ممکن است کمی خسته کننده باشد ولی فروشنده ها باید با انرژی باشند.

 

5.ارزیابی پس از فروش

یکی دیگر از مسئولیت های مدیریت فروش، ارزیابی برنامه ریزی ها پس از انجام کار است. در واقع مدیریت باید بررسی کند که با فروش محصولات په مقدار به اهدافی که داشته اند، رسیده اند. آیا درست در این راه قدم گذاشته اند یا باید استراتژی های خود را در این زمینه عوض کنند؟ آیا افراد مناسبی برای فروش انتخاب کرده اند؟ آیا به سودی که می خواسته اند رسیده اند؟ آیا مشتری ها زیاد شده اند یا ثابت باقی مانده اند؟ و نکات دیگری که باید در این راه ارزیابی شوند.

 

طراحی فروشگاه اینترنتی

 

6. آشنایی با مراحل جذب مشتری

در واقع برای را اندازی یک فروشگاه اینترنتی و مدیریت درست آن نیاز است که با مراحل جذب مشتری و نگه داشتن آن آشنا باشید. در ابتدا باید با تبلیغات درست و سئو سایت و بررسی هزینه سئو سایت،کاربران را با فروشگاه خود آشنا کنید و سپس با فن بیان مناسب و نوشتن مطالب مناسب با محصولات حس علاقه مندی را در کاربران ایجاد کنید. سپس باید کاربران را به مشتری های خود تبدیل کنید. بعد از آنکه مشتری تصمیم به خرید گرفت شما باید این تصمیم را در او تقویت کنید. در این مرحله نحوه ی برخورد فروشنده بسیار مهم است. و در آخر خرید است که اگر تمام مراحل به درستی انجام شود مشتری خرید می کند.

 • آگاهی مشتری

در این مرحله تبلیغات نقش مهمی را دارد. شما باید بتوانید با استفاده از سایت های مختلف و شبکه های اجتماعی محصولات خود را به شیوه ای جذاب تبلیغ کنید. از آنجایی که امروزه شیوه های تبلیغی مختلف و متنوعی وجود دارد باید یک تیم فکری تشکیل دهید و درباره ی نحوه ی تبلیغ صحبت کنید و بهترین شیوه را انتخاب کنید طوری که وجه تمایزی با سایر تبلیغات داشته باشد و باعث جلب افراد شود.

 

 • ایجاد حس علاقه مندی در مشتری

در صورتیکه در مرحله ی اول به خوبی پیش بروید کاربرانی را به سمت خود جلب کرده اید تا در مورد محصولات شما سوالاتی را بپرسند. در این مرحله وظیفه فروشندگان است که با جواب های مناسب و داشتن اطلاعات لازم از محصولات کاربران را متقاعد به خرید کنند. این یکی از مهارت های فروشندگی است که فروشنده های شما باید آن را داشته باشند تا در این مرحله موفق شوند. در واقع با حوصله جواب دادن به مشتریان بسیار مهم است. اگر مشتری احساس کند که حوصله ی پاسخ دادن به او را ندارید مطمئنا از خرید صرف نظر می کند.

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی

 

 • مخاطب را به مشتری تبدیل کنید.

این مرحله همانند مرحله ی قبلی و آنچه در آن مرحله گفته شد، فروشندگان باید توانایی جذب کاربران را داشته باشند و دارای مهارت های فروشندگی و فن بیان مناسب باشند.

 

 • تقویت تصمیم خرید در مشتری

در این مرحله مشتری تا حدودی تصمیم به خرید گرفته است ولی هنوز اطمینان کامل را ندارد. بنابراین در این مرحله فروشندگان باید حس اطمینان را در مشتریان ایجاد کنند. این حس اطمینان از طریق نمایش دادن نماد اعتماد الکترونیک، در دسترس بودن روش ها ی مختلف پرداخت پول، داشتن خدمات پس از فروش مانند بازگشت پول در صورت عدم رضایت و .... می باشد.

 

 • خرید

اگر تمام مراحل به درستی انجام شود مشتری تصمیم به خرید می گیرد و شما از کیفیت و درستی برنامه ها و استراتژی های خود اطمینان پیدا می کنید.

 

مدیران فروش همیشه باید در دسترس باشند زیرا طی فعالیت های روزانه سوالات و مشکلاتی پیش می آید، از این رو در دسترس بودن آنها بسیار مهم است و کمک به بالا بردن سطح کیفی کار می کند. هم چنین زمان هایی را باید اختصاص دهید که با تیم کاری خود صحبت کنید نظرات و ایده های جدید آنها را در زمینه های مختلف بپرسید از نظرات آنها ایده بگیرید و سطح کار خود را بالا ببرید. اگر زمانی مشاهده کردید که فروش شما بسیار بالاست به این فکر نکنید که باید همین مسیر را ادامه دهید چرا که این سوددهی کوتاه مدت است و شما باید متناسب با جامعه کیفیت کار و محصولات خود را بالا ببرید. اگر خود را ثابت نگه دارید، بعد از مدتی کار شما دچار شکست می شود و مشتریان خود را از دست می دهید. پس سعی کنید به روز باشید، در جلسات مختلف مدیریت های فروش شرکت کنید و اطلاعات کاری خود را بالا ببرید. اطلاعات کاری خود را در اختیار سایر هم تیمی هایتان قرار دهید و از نظرات آنها استفاده کنید.

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید:

تحقیق بر روی کلمات کلیدی و جذب مخاطب برای سئو سایت

 

یک مدیر فروش قبل از اینکه به سود خود فکر کند باید به نیاز مشتری بیاندیشد. اگر که هدف خود را رفع نیازهای مشتری قرار دهد و محصولاتی با کیفیت ارائه دهد مطمئنا به سود دهی می رسد.

 

طراحی سایت فروشگاهی

 

از جمله کارهایی که یک مدیر فروشگاه اینترنتی برای بالا بردن سطح کیفی کار خود می تواند انجام دهد عبارتند از:

 • با افراد تیم خود جلسه هایی را تشکیل دهید و حس رقابت را در آنها ایجاد کنید و در این جلسات کاری کنید که به افرادتان خوش بگذرد. مثلا بازی های فکری ایجاد کنید. بازی هایی که برای افزایش تمرکز باشد.
 • با فروشنده های خود احساس صمیمیت کنید و به آنها اجازه دهید که مشکلاتشان را بگویند و هم چنین نظرات مشتریان را از آنها جویا شوید. به فروشندگان خود احترام بگذارید تا آنها نیز برای کار شما احترام قائل شوند.
 • هر از گاهی خود به شخصه با مشتریان ارتباط برقرار کنید و از نحوه ی برخورد فروشنده ها با مشتریان، کیفیت محصولات از زبان مشتریان، نحوه ی ارسال محصولات و ... اطلاعات کسب کنید.
 • جلسات خود را در محیط های مختلف برگزار کنید تا روحیه تیمی را بالا ببرید.
 • همیشه فشار و اجبار کارها را از پیش نمی برد. بهتر است که به تیم کاری خود روحیه بدهید و جویای احوال آنها باشید.
 • اگر حس کردید مشتریان شما کم تر شده اند در پی بررسی مشکل باشید و همه چیز را به دقت بررسی کنید.
 • در تبلیغات خود از راه کارهای حرفه ای استفاده کنید.
 • نقاط ضعف و قوت کار خود را پیدا کنید و هم چنین به بررسی کار رقیبان بپردازید.
 • به اعتراضات مشتریان توجه کنید و برای آنها ارزش قائل شوید.
 • روی کیفیت محصولات و خدمات مناسب در کارتان تاکید داشته باشید.
 • روش های نوین را امتحان کنید.
 • غرور نداشته باشید. زمانی کار شما لذت بخش می شود که هم شما و هم مشتری از این فروش رضایت داشته باشید.

 

سعی کنید در کار خود حرفه ای باشید چرا که اگر حتی نیمه حرفه ای هم باشید تیمی را که تشکیل می دهید در حد خودتان است بنابراین رقبای شما ممکن خیلی بالاتر از شما باشند. تحقیقات نشان داده که مدیریت فروش می تواند تا حد زیادی کیفیت فروش را بالا ببرد در صورتیکه در کار خود حرفه ای باشد. مدیر فروش باید توانایی و شناخت لازم برای به کارگیری نیروهای با کیفیت و مستعد را داشته باشد.

مدیران فروش حتما با کلمه ی CRM که مخفف customer relationship management به معنای مدیریت ارتباط مشتری است، آشنایی دارند. در واقع این سیستم کمک می کند تا ارتباط با مشتری و اطلاعات مربوط به آنها مدیریت شود. هر کسب و کاری بر پایه ی روابط با مشتریان آغاز می شود. امروزه روش های متنوع و پیشرفته ای برای ذخیره سازی اطلاعات مشتریان و فروش و همچنین ارتباط با مشتریان وجود دارد. جمع آوری اطلاعات در این زمینه برای بالا بردن سطح کیفی بر عهده مدیریت فروش است.

 

هزینه طراحی سایت فروشگاهی

 

نتیجه گیری

طراحی سایت فروشگاهی برای موفقیت در فضای مجازی و قابلیت رقابت داشتن با سایت های متنوع باید فاکتورهای متمایزی نسبت به سایرین داشته باشد. ایجاد این وجه تمایز بر عهده ی مدیریت فروشگاه اینترنتی است. در واقع کسی که این کار را به عهده میگیرد باید اطلاعات زیادی در زمینه ی کاری خود داشته باشد و هم چنین با نرم افزار های مختلف کاری آشنایی داشته باشد. چرا که امروزه هم چیز با پیشرفت های نرم افزاری و کامپیوتری در حال پیشرفت است. بنابراین هر چه شما در این زمینه اطلاعات کافی داشته باشید می توانید با به کارگیری برنامه های مختلف سطح کیفی کار خود را بالا ببرید.

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز مطالعه بفرمایید:

ساخت فروشگاه اینترنتی راهی برای کسب درآمد در خانه

 

از نکات دیگری که باید در مدیریت فروشگاه های اینترنتی و حتی سایر مدیریت های فروشگاهی رعایت شود این است که هدف باید مشخص باشد و در این بین این نکته باید در نظر گرفته شود که هدف در ابتدا جلب رضایت مشتری است نه رسیدن به سود. در صورتیکه بتوانید اعتماد و رضایت مشتریان را جلب کنید می توانید در کار خود موفق باشید. سعی کنید در میان رقبای خود بهترین باشید. برای رسیدن به این هدف روش های مختلفی را امتحان کنید و از امتحان کردن یا شکست خوردن نترسید. هر کدام از این شکست ها می تواند برای شما تجربه ای به ارمغان بیاورد.

در صورتی که نیازی به  طراحی سایت فروشگاهی و یا طراحی سایت شرکتی داشتید می توانید با شرکت طراحی سایت ساپرن تماس بگیرید تا در این زمینه به شما مشاوره بدهند.

 

قیمت طراحی سایت فروشگاهی

۰ نظر
ارسال نظر