مزایای راه اندازی فروشگاه اینترنتی چیست؟  

مزایای راه اندازی فروشگاه اینترنتی چیست؟

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی، یکی از بحث های داغ در دنیای کسب و کار امروز ایران و جهان است. بسیاری از ما نسبت به مزایای راه اندازی یک فروشگاه آنلاین آگاه هستیم و یا می خواهیم در مورد انواع سایت فروشگاهی موفق طراحی اطلاعات بیشتری کسب کنیم. در واقع در دهکده جهانی امروز، مردم بیشتر تمایل به خرید اینترنتی پیدا کرده اند و ما هم قصد داریم شما را با مزایای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی آشنا کنیم. مفاهیم بسیار زیادی در کنار سایت فروشگاهی معنا پیدا می کنند. برای مثال طراحی سایت market place به عنوان یکی از انواع فروشگاه اینترنتی به شمار می رود که امکان حضور خرده فروش ها را به دنیای فروش اینترنتی امکان پذیر می کند. در واقع مفاهیم در زمینه طراحی سایت فروشگاهی زیاد هستند و ما قصد داریم شما را با انواع و مزایای راه اندازی یک فروشگاه در دنیای اینترنت بیشتر آشنا کنیم. به طور کلی لذت خرید اینترنتی آسان آن قدر زیاد است که کمتر کسی در دنیای امروز آن را انکار می کند. همچنین به دلیل دسترسی گسترده مردم به یک فروشگاه اینترنتی، کمتر کسب و کاری را می توان پیدا کرد که تمایلی به فروش اینترنتی نداشته باشند.

 

فروشگاه اینترنتی

 

به طور کلی شاید برای یک فروشگاه معمولی از لحاظ اقتصادی یا عملی صرفه ای در راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی مجزا و مستقل وجود نداشته باشد. در کنار این مسئله تعدد بسیار زیاد فروشگاه های اینترنتی می تواند مشتریان را سردرگم کند و بیشتر مشتریان بالقوه سبد خرید متنوعی دارند که باید توسط فروشگاه های مختلف تهیه شود. از این روی سایت های مارکت پلیس معرفی شده اند. در واقع یک بیزنس مارکت پلیس محصولی را به صورت مستقیم عرضه نمی کند و عرضه کالا توسط خرده فروش ها انجام می شود. اگر بخواهیم بیشتر با فروشگاه اینترنتی و مارکت پلیس آشنا شویم، فروشگاه اینترنتی یک هایپرمارکت متشکل از محصولات متنوع است ولی یک مارکت پلیس، یک پاساژ با فروشگاه های مختلف است که هر یک محصولات خود را عرضه می کنند. با این مفاهیم در ادامه بیشتر آشنا خواهیم شد.

 

راه اندازی فروشگاه اینترنتی

 

تعریف دقیق مارکت پلیس (market place)

اگر بخواهیم یک تعریف دقیق برای مارکت پلیس ارائه بدهیم، market place بستری است که برای فروش اینترنتی از طریق تامین کننده های مختلف به شمار می رود. در واقع کار market place ها به عنوان واسطه هایی تعریف می شود که سود آن ها از طریق فروش تامین کنندگان یا خرید مشتریان تامین می شود. به طور کلی مارکت پلیس های فعال در ایران به خصوص از سال 1396 رو به افزایش است که در زمینه های زیر کار می کنند

  • تاکسی های اینترنتی : این مراکز به طور کلی خودرو ندارند و با جذب تاکسی ها، به مشتریان خود خدمات ارائه می دهند که خود این امر یک نوع مارکت پلیس به شمار می رود.
  • پلتفرم تخفیف گروهی : این نمونه از مارکت پلیس ها به طور کلی تخفیفاتی که ارائه می دهند، پیشنهادهایی از سوی تامین کننده های کالا یا خدمات به شمار می رود و خودشان به صورت عمومی هیچ محصول جدیدی را ارائه نمی دهند.
  • سایت های کالا یاب : این سری از مارکت پلیس ها در واقع پل ارتباطی مابین شما و خرده فروش های اینترنتی هستند و به شما پیشنهاد های مختلفی که از سوی سایت های اینترنتی اعلام شده است را نمایش می دهند تا خریدی مقرون به صرفه تر و بهتر داشته باشید.
  • پلتفرم خرده فروشی کلی : در این پلتفرم ها فروشنده ها و کسانی که ارائه دهنده خدمات هستند، می توانند محصولات نو یا دست دوم خود را ارائه دهند که در این روش نیازی به تامین کننده کلان وجود ندارد و تامین کننده می تواند شخصی باشد که تمایل به فروش محصول خود را دارد.
  • پلتفرم فروش کتاب الکترونیکی : این پلتفرم ها پل ارتباطی مشتریان بالقوه به ناشرین کتاب های الکترونیکی به شمار می رود.

تمامی این مارکت پلیس هایی که معرفی شد به عنوان نمونه هایی هستند که در ایران فعالیت می کنند و قطعا جای کار زیادی بر روی ایجاد مارکت پلیس های جذاب تر وجود دارد. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که در واقع یک مارکت پلیس جدید باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ در جواب باید گفت که برای موفقیت در بازار اینترنتی باید اولین یا بهترین باشید! هنوز ایده های ناب و کشف نشده بسیار زیادی در زمینه market place ها وجود دارد که می تواند برای مخاطبین جذاب باشد. در کنار این مسئله، یک مارکت پلیس جذاب باید برای طیف گسترده ای از جامعه جذاب باشد. دسترسی و بهینه سازی اصولی مواردی است که در ادامه بیشتر معرفی خواهند شد. در بخش بعدی شما را با انواع مارکت پلیس ها آشنا خواهیم کرد.

 

مارکت پلیس چیست؟

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز مطالعه فرمایید:

طراحی وب سایت ارزان قیمت به صورت مارکت پلیس (marketplace)

 

انواع مارکت پلیس (market place)

 مارکت پلیس ها انواع مختلفی دارند که نیاز است طبق نیاز شما انتخاب و مورد استفاده قرار گیرند. برای مثال market place از نوع عمودی برای فروش دسته از خاص از محصولات مورد استفاده قرار می گیرد. این دسته از مارکت پلیس به کاربر این امکان را می دهد که محصولاتی خاص را که در نظر دارد را از تامین کننده های مختلف خریداری کند. همچنین market place افقی برای فروش محصولاتی با تنوع بالاتر ولی برای طیف خاصی از جامعه مورد استفاده قرار می گیرد. برای مثال می توانید یک مارکت پلیس برای کسانی راه اندازی کنید که علاقمند به خرید محصولات چرمی هستند و می خواهند به تمامی محصولات چرمی عرضه شده از تامین کننده های مختلف دسترسی داشته باشند. در نهایت market place در مدل جهانی با بیشترین تنوع محصول می توانند مورد استفاده برای کسانی باشند که می خواهند به محصولات مختلفی دسترسی داشته باشند. برای مثال از نمونه مارکت پلیس جهانی می توان به eBay اشاره کرد.

 

تعریف مارکت پلیس

 

مقایسه خرید اینترنتی و خرید حضوری

در این قسمت می خواهیم مقایسه ای در زمینه خرید اینترنتی و خرید حضوری داشته باشیم و شما را با مزایای خرید اینترنتی آشنا کنیم. زمانی که شما وارد یک فروشگاه می شوید و قصد دارید که یک محصول را خریداری کنید. صرف نظر از زمان، انرژی و هزینه ای که برای سفر درون شهری باید پرداخت کنید، فروشنده یک محصول در فروشگاه های حضوری، سعی دارد که محصولات مد نظر خود را به شما معرفی کند، شما دسترسی به تمامی محصولات عرضه شده در بازار ندارید و توانایی بررسی تمامی خرده فروش های یک شهر وجود ندارد. این در حالی است که فروشگاه اینترنتی با چند کلیک در دسترس شما هستند و شما می توانید به راحتی به تمامی وب سایت ها دسترسی داشته باشید. همچنین می توانید به راحتی از میان خرده فروش های مختلف و متعدد، قیمت و کارایی هر محصول را مشاهده کرده و بدون اینکه هزینه ای در زمینه حمل و نقل پرداخت کنید و یا وقت زیادی بگذارید، محصول مورد نظر خود را خریداری کنید. به طور کلی می توان گفت که خرید اینترنتی راهی برای خانواده هایی است که می خواهند آرامش داشته باشند، دسترسی خود به بهترین محصولات را حفظ کنند و از بهترین فروشگاه های اینترنتی خرید کنند. پس توصیه می شود که کسب و کارها به دنبال راهی برای ورود به دنیای فروش اینترنتی را پیدا کنند.

 

طراحی فروشگاه آنلاین

 

چرا باید فروشگاه اینترنتی داشته باشیم؟

اگر کسب و کاری دارید و یا به دنبال ایجاد یک کسب و کار زودبازده هستید، این قسمت از مقاله می تواند برای شما جذاب باشد. دلیل اینکه ما فروشگاه ایجاد می کنیم چیست؟ جذب مخاطب و فروش. این جواب مختصر به میزان جامعه آماری بازدید کننده از فروشگاه شما بستگی دارد. در بهترین حالت شما در مشهور ترین بازار شهر یک مغازه حضوری می توانید احداث کنید. این امر در شهرهای بزرگ حتی پس از چند سال هم باعث شناخته شدن شما نمی شود و همین یکی از دلایلی است که باعث شکست کسب و کارهای حضوری می شود. این در حالی است که فروشگاه اینترنتی شعبه ای از کسب و کار شماست که در کل ایران و دنیا در دسترس خریداران است. فرقی ندارد که خرده فروش هستید یا عمده فروش، فروشنده هستید یا ارائه دهنده خدمات، فروشگاه اینترنتی می تواند به شما کمک کند تا دیده شوید. مخاطبین فروشگاه اینترنتی شما، دستچین شده موتورهای جستجو هستند که به دنبال محصولات شما می گردند و احتمال خرید بسیار بالایی از فروشگاه شما دارند. این در حالی است که فروشگاه های معمولی انواع مخاطبین جامعه را جذب می کند که مشتریان بالقوه شما نیستند. اما در دنیای کسب و کارهای اینترنتی باید چکار کنیم که دیده شویم، سود کنیم و بتوانیم کسب و کار موفق اینترنتی داشته باشیم؟ در این خصوص در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد و شما می توانید با روش های افزایش سود در یک کسب و کار اینترنتی بیشتر آشنا شوید.

 

فروشگاه آنلاین

 

بهینه سازی سایت، اولین قدم در افزایش فروش فروشگاه اینترنتی

یک فروشگاه اینترنتی هدفش دیده شدن است و نمی خواهد از دید مشتریان بالقوه پنهان بماند. به همین دلیل باید از روش هایی که در این مسیر می توانند کمک کننده باشند استفاده کند. برای مثال یک فروشگاه اینترنتی می تواند با استفاده از شیوه های بهینه سازی و سئوی موتور جستجو، مخاطبین بیشتری را داشته باشد که در این خصوص بیشتر توضیح خواهیم داد. زمانی که ما نسبت به بهینه سازی یک فروشگاه اینترنتی اقدام می کنیم، باید به یاد داشته باشیم که تمام تمرکز ما بر روی کلمات کلیدی مانند خرید، فروش و غیره و ایجاد کلمات کلیدی چند سیلابی در این زمینه است. پس باید با ایجاد کلمات کلیدی مناسب اولین قدم برای بهینه سازی سایت را برداریم. همچنین بهتر است که از متاتگ ها در صفحات استفاده کنیم. برای مثال متاتگ noindex برای صفحاتی که برای محصولات مشابه یک کلمه کلیدی با محتوای یکسان مورد استفاده است می تواند گزینه ای مطلوب به شمار رود. در ادامه شما را با فرآیند بهینه سازی یک فروشگاه اینترنتی بیشتر آشنا خواهیم کرد.

 

سایت فروشگاهی

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز مطالعه فرمایید:

افزایش فروش فروشگاه اینترنتی به چه عواملی بستگی دارد؟

 

مراحل نیاز سنجی و راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی

پیش از شروع به راه اندازی فروشگاه اینترنتی، باید نیاز سنجی انجام شود. برای تمامی کسب و کارها فروشگاه اینترنتی می تواند مناسب باشد ولی باید بدانیم که کدام یک از انواع فروشگاه اینترنتی می تواند برای ما مناسب باشد؟ در این زمینه باید از کسانی که در زمینه طراحی فروشگاه اینترنتی در حال فعالیت هستند مشورت بگیرید و بهترین پلتفرم ورود به بازار ایرانی را مورد بررسی قرار دهید. در اولین قدم باید بدانید که در چه زمینه ای می خواهید سرمایه گذاری کرده و فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید؟ آیا باید یک فروشگاه اینترنتی داشته باشید یا می خواهید یک مارکت پلیس طراحی کنید؟ برای فروش بیشتر به دنبال مارکت پلیس هستید و یا می خواهید خودتان با نام تجاری خودتان وارد دنیای فروش اینترنتی شوید؟ زمانی که به این سوال ها پاسخ دهید، می توانید وارد بخش های دیگر راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی شوید. برند سازی، تبلیغات و بازاریابی مسیرهایی است که قطعا باید در راه رسیدن به هدف بروید و بهتر است پیش از آنکه سایت فروشگاهی خود را طراحی کنید در این مورد تحقیقات خود را کامل کنید. پس از اینکه نیازسنجی و طرح کلی ورود به این بازار را ایجاد کردید، می توانید وارد دنیای فروشگاه اینترنتی شوید.

 

Market place

 

چه زمانی فروشگاه اینترنتی شما سود دهی را آغاز می کند؟

بر خلاف فروشگاه های قدیمی که برای سود دهی نیاز به زمان نسبتا زیادی دارند، شما می توانید با ایجاد یک فروشگاه اینترنتی در بازه زمانی کوتاهی سود دهی را آغاز کنید ولی این امر چگونه انجام می شود؟ در ابتدا باید بدانید که کسب و کار اینترنتی سرمایه بسیار کمی نیاز دارد و شما می توانید با سرمایه ای بسیار کمتر از یک فروشگاه، سایت فروش اینترنتی داشته باشید. همچنین بازده سود فروشگاه های اینترنتی به این دلیل که مخاطبین آن از سراسر کشور هستند و طیف گسترده ای از جامعه به عنوان مخاطبین هدف شناخته می شوند بسیار بالاتر به شمار می رود. سود دهی شما از زمانی آغاز می شود که در مارکتینگ موفق شوید، باید از کارشناسان این امر اطلاعات لازم در زمینه مارکتینگ را دریافت کنید و ترجیحا با یک گروه موفق در این زمینه وارد همکاری تجاری شوید تا در نهایت بتوانید فروشگاه اینترنتی خود را به سود دهی برسانید. البته روش های مختلفی برای سود دهی فروشگاه های اینترنتی وجود دارند که می توانند زمان سود دهی شما را تسریع بخشند یا کند کنند که باید با دقت در این زمینه قدم بردارید.

پس از راه اندازی فروشگاه اینترنتی کار تمام می شود؟

بسیاری تصور می کنند که پس از راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی، کار تمام می شود و می توانند یک کسب و کار پر سود داشته باشند. این در حالی است که راه اندازی فروشگاه اینترنتی اولین قدم برای کسانی است که می خواهند یک کسب و کار پر سود اینترنتی داشته باشند. پس از راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی، شما باید بر بازاریابی، تامین محصولات و خدمات رسانی مناسب متمرکز شوید و این سرآغاز راهی است که شما را به سمت هدف که داشتن یک فروشگاه اینترنتی موفق است هدایت می کند. شما می توانید خدمات رسانی را بهبود بخشید، به مرور زمان از تکنولوژی های جدید استفاده کنید و بازاریابی را پویا کنید. تمامی مسیری که یک فروشگاه اینترنتی طی می کند تا در نهایت به سود دهی قطعی و گسترش برسد، بسیار کوتاه است ولی باید قدم های مطمئن در این زمینه بردارید. همچنین باید توجه داشته باشید که راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی نسبت به فروشگاه های حضوری بسیار ساده تر است و مدیریت آن بیشتر به خلاقیت و دانش در این زمینه برمیگردد.

 

ویژگی های فروشگاه اینترنتی

 

هر فروشگاه، یک شعبه مجازی

بیشتر سعی ما در این مقاله معرفی فروشگاه اینترنتی، آشنایی و یادگیری بود ولی یکی از مسائل بسیار حائز اهمیت که در زمینه فروشگاه های اینترنتی لازم است بدانید، این است که با گسترش تکنولوژی، بیشتر فروشگاه های حضوری برای اینکه سهم بیشتری از بازار فروش را در اختیار داشته باشند، شعبه مجازی خود را تاسیس کرده اند که به آن فروشگاه اینترنتی نیز اطلاق می شود. یک فروشگاه اینترنتی می تواند در کنار فروشگاه حضوری تاسیس شود و البته این کار به جلب بیشتر اعتماد مشتریان چه از لحاظ اینترنتی و چه از لحاظ حضوری کمک شایانی می کند. پس بهتر است که در کنار یک فروشگاه برای فروش حضوری، یک فروشگاه اینترنتی برای عرضه آنلاین محصولات در نظر داشته باشید.

 

مزایای فروشگاه اینترنتی

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز مطالعه فرمایید:

چگونه یک سایت فروشگاهی موفق داشته باشیم؟

 

کلام آخر

تجارت در قرن بیست و یکم به سمت خرید غیر حضوری و اینترنتی پیش رفت و امروزه شاهد بسیاری از مارکت پلیس ها، فروشگاه های اینترنتی و مراکز عرضه خرد در کشور هستیم که در این مقاله به معرفی آن پرداختیم، شرایط حضور در بازار و برخی از چالش هایی که در این راه وجود دارد را مورد بررسی قرار دادیم و در نهایت به شما در مورد بهینه سازی و نگهداری از یک فروشگاه اینترنتی گفتیم. هم اکنون شما می توانید تصمیم خود را در رابطه با طراحی سایت فروش اینترنتی محصول یا خدمات بگیرید و یا یک مارکت پلیس برای گسترش کسب و کار خود استفاده کنید. بیزنس های امروزی بر پایه اینترنت بنا می شوند چرا که دسترسی به اینترنت ساده است و بیشتر مردم پیش از اینکه نسبت به خرید یا انتخاب یک محصول اقدام کنند، آن را در اینترنت مورد بررسی قرار می دهند و همین مسئله می تواند برگ برنده شما برای فروش مطمئن، بی واسطه و در سراسر کشور به شمار رود. همانطور که مشاهده کردید، طراحی سایت فروشگاه اینترنتی می تواند در رونق کسب و کار شما تاثیر بسیار زیادی داشته باشد. جهت دریافت هزینه طراحی سایت فروشگاهی میتوانید با کارشناسان شرکت طراحی سایت ساپرن تماس بگیرید تا در این زمینه شما را یاری نمایند.

 

انواع فروشگاه اینترنتی

 

۰ نظر
ارسال نظر