شناسایی کلمه کلیدی نامناسب و نحوه برخورد با آن 

شناسایی کلمه کلیدی نامناسب و نحوه برخورد با آن

شناسایی و برخورد با کلمه کلیدی یکی از مهم ترین مسائلی است که به هنگام سئو سایت و مطالب باید به یاد داشته باشید.

به هنگامی که می گوییم باید کلمه کلیدی را خورد،منظورمان چیست؟

تفسیر کلمه کلیدی خوری در سئو

متاسفانه پتانسیل سئو به گونه ای است که اگر در یک صفحه وب سایت اینترنتی چندین کلمه کلیدی را همانند همدیگر ببیند،به اصطلاح گیج و یا سردرگم می شود و نمی تواند درست تشخیص دهد که کلمه کلیدی اصلی سایت چیست و در نتیجه به هنگام دادن جایگاه به آن آدرس اینترنتی،به مقداری با شک و تردید این کار را انجام می دهد و از این جهت ممکن است شما جایگاه مناسبی را دریافت نکنید و یا حتی ممکن است نتایج شگفت انگیزی را برای شما رقم بزند.

 

برای نمونه،ما برای شما مثالی از روی فروشگاه اینترنتی می زنیم تا منظور را بهتر درک کنید.

به هنگامی که شما یک فروشگاه آنلاین کفش داشته باشید.

مثلا برای چکمه های تا مچ پا،چنین لینکی را باید ایجاد کنید.

Ankle-boots

Sample*com/shoes/ankle-boots

ما تصمیم گرفتیم که دو نمونه صفحه را برای چنین چکمه هایی با تقریبا یک کلمه کلیدی یکسان و مرتبط را ایجاد کنیم تا نتیجه های آن را از طریق موتورهای جستجوگر نظیر گوگل مشاهده کنیم.

 

یکی از پست ها چنین عنوانی داشت:

How to wear ankle boots

به فارسی:آموزش پوشیدن چکمه

و دیگری

Top 10 ways to wear ankle boots in 2019

به فارسی:ده روش برتر آموزش پوشیدن چکمه در 2019

عکس مقاله ها را نیز همانند زیر قرار دادیم.

مفهوم کلمه کلید خوری و یا کانیبالیزیشن

کلمات کلیدی در سئو

یک ماه بعد،دانستیم که اتفاقا نتایج جالبی را برای ما رقم زد و اینکه کلمه کلیدی بیشتری را در گوگل به دست آوردیم و فروشگاه اینترنتی ما در نتیجه در معرض دید بسیاری از افراد قرار گرفت!.

 

کلمه کلیدی خوری را نمی توان سئو سیاه دانست و نه اینکه سئو سفید،بلکه برای این مورد را می توان سئو کلاه خاکستری دانست و با استفاده از سناریوهای مختلفی که پیاده سازی کردیم،توانستیم پست های یک وبلاگ فروشگاهی را در معرض دید عموم قرار دهیم.

کانیبالیزیشن یا Cannibalization چیست؟

کانیبالیزیشن و یا کلمه کلید خوری،پدیده جدیدی نیست و از قدیم وب مستران آن را انجام می دادند و به این صورت است که شما قصد دارید تا با استفاده از یک کلمه کلیدی خاص،در بین چندین صفحه سایت،جایگاه مناسبی را دریافت کنید.

از این جهت،شما می توانید در گوگل همیشه مطالب تازه ای داشته باشید و به مرور زمان برای مدتی محدود بازدیدهای نسبتا خوبی را دریافت کنید.

برای مثال ممکن است شما امروزه بخواهید دو مقاله را با یک کلمه کلیدی یکسان ایجاد کنید به هوای اینکه در گوگل هر دو مطلب ثبت شوند و برای کلمه کلیدی مختلف به کاربران نمایش داده شود.

اما این گونه که فکر می کنید،مسئله پیش نخواهد رفت و ممکن است روز اول مطلب اول در گوگل انتشار داده شود و پس از چندین روز آن مطلب در گوگل حذف شود و مطلب دوم را که با آن کلمه کلیدی ایجاد کردید،در گوگل انتشار یابد اما این بار با رتبه پایین تر و جایگاه ضعیف تر.

 

حال برخی از وب مستران فکر می کنند که این کار روش تاثیر گذاری برای سئو سایت در هنگام طراحی سایت است و می تواند برای آن ها مفید جلوه داده شود،اما رفته رفته،این مسئله برای شما تبدیل به یک کابوس خواهد شد به گونه ای که دیگر گوگل مطالب و مقاله های سایت شما را درج می کند اما با این حال رتبه ضعیفی را به سایت شما خواهد داد چون آن زمان خواهد دانست که شما از عملیات کانیبالیزیشن و یا کلمه کلید خوری برای سایت خود استفاده کردید!.

مفهوم کلمه کلید خوری و یا کانیبالیزیشن

 

مشکل جدی کلمه کلیدی خوری در چیست؟

مشکلات آن،بسیار فراتر از چیزی است که فکرش را می کنید،تقریبا می توان گفت که هر سایتی در چند سال اخیر کار کرده و توانسته رتبه هایی منفی را برای خود به ارمغان بیاورد،با استفاده از کلمه کلیدی خوری بوده است.

کار سختی است که بخواهید بدانید یک تک صفحه چندین مشکل این چنینی را در خود جای داده است و حتی ممکن است درگیری کلمه کلیدی خوری برای چندین صفحه و یا یک تک صفحه ای محدود شده باشد.

ممکن است در نگاه اول کلمه کلید خوری برای شما مقوله جذابی به نظر بیاید اما پس از گذشت زمان احتمال بار منفی را برای شما به وجود می آورد.

پیشنهاد ما برای شما در رابطه با مقابله با کلمه کلید خوری این است که صفحه های سایت را بررسی کنید و ببینید که آیا کلمه کلیدی تکراری را در مقالات استفاده کرده اید یا خیر.

 

مشکل کانیبالیزیشن برای سایت

 

عمده مشکلات کلمه کلید خوری در سئو کجا نمایان می شود؟

به طور معمول،در دو نقطه حساس سایت شما می توانید عمده مشکلات کلمه کلید خوری را مشاهده کنید.

1-در سطح توضیحات متا - Meta data

زمانی که دو و یا چندین صفحه،متاهایی شبیه به همدیگر را داشته باشند (همانند تگ های عنوان و هدینگ Heading های اصلی)،در اینجا است که کلمه کلیدی خوری پیدا می شوند و می توانید آن ها را به وضوح ببینید.

 

برای اینکه بتوانید چنین مشکلی را رفع کنید،کافی است نگاهی به داده های متا اعم از عنوان و هدینگ های صفحه هات بی اندازید تا بتوانید آن ها را شناسایی کنید و سپس اقدام به رفع کلمه کلیدی خوری کنید.

برای مثال فروشگاه ما چنین عناوین و صفحه هایی را دارد.

 

Page URL

Title tag

Header 1

/boots/all

/Women’s Boots - Ankle & Chelsea Boots | Distilled Shoes

Women’s Ankle & Chelsea Boots

/boots/ankle-boots/

Women’s Ankle Boots | Distilled Shoes

Ankle Boots

boots/chelsea-boots/

Women’s Chelsea Boots | Distilled Shoes

Chelsea Boots

 

این کلمه کلیدی که شروع به خوردن کلمه های سایت فروشگاهی کردند،می توانند مشکلات زیادی را برای چنین سایتی به وجود آورده و تاثیرات منفی خود را بر روی آن ها بگذارد و یک کلمه کلیدی اصلی سایت را نابود سازد.

پس باید از چنین ساختاری دوری کرد،زیرا تمامی این ساختار به کلی اشتباه است و به شما پیشنهاد می شود تا از ساختار زیر که برای شما آماده کردیم در طراحی سایت فروشگاهی استفاده کنید و گوگل نیز به خوبی متوجه این موضوع خواهد شد و در این صورت می توانید از کلمه کلید خوری به خوبی استفاده کنید و نتایج مثبت آن را بگیرید.

 

Page URL

New Title Tag

New Header 1

/boots/all

Women’s Boots - All Types of Winter Boots | Distilled Shoes

Women’s Winter Boots

/boots/ankle-boots/

Women’s Ankle Boots | Distilled Shoes

Ankle Boots

boots/chelsea-boots/

Women’s Chelsea Boots | Distilled Shoes

Chelsea Boots

 

اکثر اوقات،زمانی که شما در حال مدیریت یک وب سایت فروشگاهی هستید،ناچار به استفاده از کلمه کلیدی تقریبا تکراری هستید و باید سعی کنید چنین مسئله ای را مدیریت کنید تا گوگل و یا دیگر موتورهای جستجوگر فکر نکنند که شما از مطالب تکراری استفاده کرده اید و دیگر اقدام به ثبت کردن | Index کردن مطالب شما نکند.

کافی است برای اینکار توضیحات متا را تغییرات جزئی در آن انجام دهید تا گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر به این پی ببرند که این مطلب با دیگر محصولات فرق می کند و نیاز است تا آن را به ثبت برساند.

 

عمده مشکلات کلمه کلید خوری

 

2-محتوای صفحه ایجاد شده

در شماره یک،چیزی که توضیح داده ایم در رابطه با کلمه کلید خوری با استفاده از داده های متا نظیر عنوان مطلب و هدینگ های استفاده شده در آن بود.

در این قسمت،قرار است تا به کلمه کلیدی خوری در تاپیک و یا همان متن مقاله ب بررسی کرد.

قبل از هر چیزی،یک وب مستر باید بتواند تمامی صفحه های سایت خود را بررسی کند و پس از آن اقدام به شناسایی کلمه کلیدی خوری و بتواند با آن ها به درستی مقابله کند

برای مثال،در اینجا در قسمت وبلاگ یک فروشگاه اینترنتی،ما چنین موضوعاتی را بررسی کردیم.

 

Page URL

Objective of the article

/blog/how-to-clean-leather-boots/

Suggests how to take care of leather boots so they last longer

/blog/boots-cleaning-guide-2019/

Shows a 121 guide on how to clean different types of boots

 

این نوع کلمه کلیدی را که در متن مذکور می بینید،یک نوع کلمه کلیدی خوری می کنند و می توانند بار معنایی یک متن را پوشش و به کلی تغییر دهند.

اگر بخواهیم به صورت اصولی به این مسئله نگاه کنیم،سئو همیشه حرف اول را نمی زند و پس چه خوب می شود که اگر شما برای شبکه های مجازی به طور مداوم و تازه اقدام به تولید محتوا کنید.

یعنی محتوای شما نباید به گونه ای باشد که کاربر احساس کند در حال تکراری خواندن است و قبلا این مقاله را مطالعه کرده،بلکه باید بتوانید نوآوری های جدیدی را در هر مقاله ایجاد کنید تا هم از نظر سئو و هم از نظر کاربر بتوانید پیشرفت ساید خود را مشاهده کنید.

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز بخوانید:

نحوه ساخت استراتژی مناسب برای تولید محتوا سایت

 

مطمئنا شما می توانید به راحتی با ایجاد چندین مقاله،تعادل را در بین کلمه کلیدی مختلف ایجاد کنید.

یک سئوی مفید،سئوی است که به هنگام نوشتن مطلب،شما سعی کنید از کمترین کلمه تکراری به عنوان کلمه کلیدی استفاده کنید و به اصطلاح در آن کلمه کلیدی خوری را انجام ندهید و کاربر با هر بار ورود به سایت احساس تازگی داشته باشد.

 

علاوه بر دیدگاه کاربر نسبت به این مسئله،دیدگاه موتورهای جستجوگر نیز به سایت شما تغییر خواهد کرد و به این پی خواهد برد که شما علاقه زیادی به تولید محتوا با سبک های مختلف دارید و آن زمان است که امتیاز بسیار ویژه ای را برای شما در نظر می گیرد.

البته ناگفته نماند که شما باید سعی کنید،آدرس های اینترنتی خود را متفاوت ایجاد کنید و همانند یک دیگر نباشد.

کانیبالیزیشن در محتوا

 

انواع Cannibalization و یا کلمه کلید خوری در مبحث سئو

کلمه کلید خوری و یا Cannibalization کردن کلمه کلیدی، به دو نوع تقسیم می شود.

1-دو و یا چندین برگه از وب سایت شما دارای یک کلمه کلیدی است

برای مثال،در این قسمت،نام دو تا از برگه های سایت را با یک کلمه کلیدی ایجاد کردیم و کلمه کلیدی را ankle boots قرار دادیم که در جدول زیر می توانید آن را ببینید.

Page URL

Title tag

Ranking for the keyword “ankle boots”

Page A: /boots/all

Women’s Boots - Ankle & Chelsea Boots | Distilled Shoes

Position 8

Pabe B: /boots/ankle-boots/

Women’s Ankle Boots | Distilled Shoes

Position 5

 

آیا واقعا این جدول هم می تواند یک مشکل Cannibalization باشد؟پاسخ آن هم آری است و هم خیر.

اگر دو برگ وب سایت شرایط مشابه را داشتند،موتورهای جستجوگر نمی توانند به خوبی در مورد تکنیکال بودن موضوع تحقیق کنند و از این جهت وب سایت شما دچار افت می شود.

 

آیا این باعث می شود تا شما به طور کلی تغییراتی را در سایت خود ایجاد کنید؟

قطعا جواب این سوال خیر است و تمام آن بستگی دارد که سناریو را به چه نحوی ایجاد کردید.

سناریو 1

شما مطمئنا با این کار قصد دارید تا جایگاه شماره یک را در گوگل کسب کنید و هر چه طور شده در نتایج گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر،سایت خود را به نمایش بگذارید اما همیشه کلمه کلید خوری و یا Cannibalization مورد بدی نیست و اتفاقا می تواند موثر جلوه داده شود.

در چنین مسئله پیشنهاد می شود تا این نکات را دنبال کنید:

 • در نظر بگیرید که داده های متا نظیر توضیحات را تغییر دهید و درباره تبدیل کردن توضیحات متا به یک مورد خاص تصمیم گیری کنید.مطمئنا شما نمی خواهید برای دو برگه ای که ایجاد کردید،مشکلی به وجود بیاید و جفت آن ها دچار مشکل شوند.

 

 • در مورد دوم،شما باید صفحه ای که جایگاه بهتری نسبت به دیگر برگ ها دارد را شناسایی کنید،برای مثال به هنگام دسته بندی کردن صفحه هات،مطمئنا site .com/boots جایگاه بسیار بالاتری نسبت به site .com/boots/ankle-boots دارد و حتی اگر نتوانستید این مسئله را به درستی شناسایی کنید،می توانید از طریق Google Search Console به این مسئله پی ببرید و ببینید که کدام یک از صفحه ها بیشترین کلیک را داشته است و پس از آن برای مبحث سئو اقدام به عمل کنید.

برای مثال،چه می شود که اگر ما از فروشگاه اینترنتی که داریم،برای مثال صفحه Ankle boots را از صفحه boots/all حذف کنیم؟

اگر گوگل ببیند که شما دو برگ / صفحه یکسان دارید و اقدام به حذف یکی از آن ها کردید،ممکن است به شما جایگاه بهتری نسبت به قبل دهد و آن برگه در جایگاه گوگل بدرخشد و یا اگر چنین اتفاقی صورت نگرفت،می توانید مجددا به روال قبل خود برگردید.

 

ایجاد سناریو برای کانیبالیزیشن

 

به این مسئله دقت کنید که برای اعمال نتایج سئو،باید حداقل یک هفته الی چندین ماه صبر کرد.

سناریو 2

در این شرایط،زمانی که برگ اول دارای رتبه و جایگاه بهتری نسبت به برگ دوم (مثلا جز صفحه های 15 تا 20) است،تمام آن بستگی به شما دارد که از منابع و زمان به درستی استفاده کنید تا به سایت شما آسیبی وارد نشود.

اگر قصد دنبال کردن این مسئله را دارید،به شما پیشنهاد می کنیم قدم های زیر را با دقت مطالعه کنید.

 • کلمه کلیدی مورد نظر را برای دو برگ منتخب،دنبال کنید و زیر نظر بگیرید و ببینید که چه نتیجه ای به دنبال خواهد داشت و سر انجام این دو برگ چه خواهد داشت،باید دقت کرد که ممکن است گوگل در آینده به چنین مسئله ای واکنش شدید نشان دهد!.
 • پس از اینکه مشکلات جدی پیش آمد،به شما پیشنهاد می شود تا به دنبال کلمه کلیدی خوری منفی جزئی باشید و اقدام به پاک سازی آن ها در مطالب و برگ های خود کنید.

سناریو 3

در این مثال به گونه ای است که دو و یا سه برگ اینترنتی شما در صفحه هات دوم و سوم نتایج جستجو هستند و کلمه کلید خوری و یا Cannlibalization یکی از آن ها را نگه می دارد و پس از آن ها اقدام به نابود سازی باقی مطالب می کند.

حال باید برای این مورد چه کاری کرد؟

 • به کنسول جستجو گوگل رفته و ببینید که کدام یک از برگ ها بیشترین کلیک بر روی آن تک کلمه کلیدی صورت گرفته است،همچنین شرایط را باید برای زمانی که کلمه کلیدی در صفحه دو و یا سه نتایج جستجو بوده اند نیز،در نظر بگیرید و ببینید کدام یک از آن ها کمترین کلیک خور داشته و سپس بر روی پربازدید آن تمرکز و فعالیت کنید.
 • به عنوان برگ،هدینگ های آن و محتوای کپی آن تمرکز کنید و ببینید کدام یک از قسمت های برگ دچار مشکل است و فکر می کنید محتوای تکراری درج شده.
 •  

رابطه سئو و کلمه کلید خوری

 

2-دو و یا چندین برگ در وب سایت شما با مقاله های جدا ولی با یک کلمه کلیدی!

به این منظور که شما در وب سایت خود دو یا چندین مقاله (برگ) با محتوای مختلف ایجاد کردید اما صرفا از یک کلمه کلیدی استفاده کردید.

برای مثال ممکن است شما در این دو برگ،از کلمه کلیدی ankle boots استفاده کردید،حال در اینجا ممکن است یکی از مطالب جایگاه ویژه ای در گوگل داشته باشد ولی در یک تاریخ خاص از بین برود و دیگر مطلب با کلمه کلیدی یکسان،در همان روز در گوگل ثبت نمی شود اما چندین روز بعد در گوگل به ثبت خواهد رسید.

 

به مثال زیر توجه کنید.

در تاریخ یک ژانویه،برای برگ اول کلمه کلیدی ankle boots جایگاه شماره 6 را در موتورهای جستجوگر نظیر گوگل دریافت کرده و در همان تاریخ،دیگری مطلب هیچگونه جایگاهی را به دست نیاورده.

اما چیزی حدود 5 الی 7 روز بعد،مطلب اول با کلمه کلیدی ankle boots جایگاهی را که به دست آورده بود،از دست داده و حال آن مطلبی که روز یک ژانویه رتبه نداشته،حال امروز به جایگاه هشت در موتورهای جستجوگر رسیده.

 

Page URL

Ranking for the keyword “ankle boots” on 1st of January

Ranking for the keyword “ankle boots” on 5th of January

Page A: /boots/all

Position 6

Not ranking

Page B: /boots/ankle-boots/

Not ranking

Position 8

 

دلیل رنک گرفتن برخی مطالب سایت و ناپدید شدن آن ها پس از گذر زمان چیست؟

ممکن است برای شما سوال پیش بیاید که چرا یکی از دو و یا چندین برگ های صفحه سایت،در روز اول جایگاه گرفته و پس از چند روز ناپدید شد و مطلب دیگری با همان کلمه کلیدی یک جایگاه دیگری گرفت؟

 

به هنگامی که شما از تگ های متعارف و تقریبا هم معنی استفاده می کنید،گوگل و یا دیگر موتورهای جستجوگر احساس می کند که شما همزمان از دو برگ قصد انتشار یک مطلب را دارید و به همین دلیل ممکن است که برای شما چنین مشکلاتی پیش بیاید.

البته ممکن است در الگوریتم های بعدی گوگل این مشکل حل شود!.

 

نک گرفتن برخی از مطالب سایت

 

تا چند صفحه ممکن است کلمه کلیدی بین برگ ها جا به جا شود و جایگاه آن ها در گوگل دچار تغییراتی شود؟

در واقع،نمی توان جواب درستی به این سوال داد و تماما بستگی به محتوای صفحه ای دارد که شما آن را تولید کردید،ممکن است اگر المان ها (elements) صفحه ها با هم تشابه زیادی داشته باشد،احتمال به وجود آمدن چنین مسئله ای بسیار بالا است.

 

چگونه خودمان عملیات بازآوری کلمه کلیدی در گوگل با استفاده از برگ جایگزین انجام دهیم؟

این کار به هیچ وجه پیشنهاد نمی شود و ممکن است آسیب های بسیار زیادی به سایت شما در طولانی مدت وارد کند و گوگل تا همیشه سایت شما را منفی ببیند.

همانگونه که ذکر شد،برای انجام دادن عملیات Flip-flop و یا به فارسی بازی کردن با کلمه کلیدی در گوگل از طریق برگ ها / پست ها،شما می توانید برای این کار،المان های سایت را تقریبا شبیه به هم ایجاد کنید و از یک کلمه کلیدی مشخص برای این کار استفاده کنید و یا حال اگر نخواهید از یک کلمه کلیدی یکسان برای مطالب ایجاد کنید،می توانید از یک کلمه کلیدی مشابه برای این کار استفاده کنید تا نتیجه آن را ببینید.

باید در نظر داشت که در همان وهله اول قرار نیست مطالب شما در گوگل به ثبت برسد و ممکن است این پروسه،زمان بر باشد،البته برخی از سایت های کلان و پر بازدید هستند که به محض ایجاد کردن پست جدید،مطالب و مقاله هایشان در گوگل جایگاه خوبی به خود می گیرند.

نحوه تشخیص و مقابله با کلمه کلید خوری و یا Cannibalization کردن کلمه کلیدی

حال نوبت به آن می رسد که چگونه بدانیم کلمه کلیدی مطالب سایت ما و یا برگ سایت،دچار کانیبالیزیشن و یا کلمه کلید خوری شده است

در این جا برای اینکه بتوانید کانیبالیزیشن را تشخیص دهید،می توانید از ابزارهای به خصوصی برای این کار استفاده کنید و مشکلات کانیبالیزیشن کلمه کلیدی را حل کنید.

قبل از اینکه بخواهید برای شناسایی کانیبالیزیشن - Cannibalization کلمه کلیدی از ابزار خاصی استفاده کنید،به شما پیشنهاد می کنیم تا به صورت دستی،برای یادگیری بیشتر و شناسایی این نوع مشکلات در آینده بدون کمک ابزارها،اقدام به تشخیص کانیبالیزیشن کنید.

 

تشخیص کلمات کلیدی نامناسب سایت

 

برای این کار می توانیدر،در ابتدا دو مقاله و یا چندین مقاله را که فکر می کنید دچار مشکل کانیبالیزیشن شده اند را تشخیص دهید و سپس نیم نگاهی به کلمه کلیدی و ساختار مقالات بی اندازید.

اگر فکر می کنید که در آن ها کلمه کلیدی تکرار شده و تقریبا از یک ساختار مشخص در حال پیروی هستند،به شما پیشنهاد می کنیم در آن صفحه هات تغییراتی را انجام دهید.

همانگونه که ذکر شد،این کار را به صورت دستی انجام دهید تا دست شما در این کار روان شود و ذهن خود را برای مشکلات آینده آماده کنید،هر چند که اگر دوست داشته باشید با استفاده از ابزار این کار را انجام دهید،مطمئنا ابزارهای بسیاری در این زمینه وجود دارد تا کانیبالیزیشن ها را برای شما شناسایی کنند.

یکی از معروف ترین ابزارها که می تواند در کسری از ثانیه کانیبالیزیشن کلمه کلیدی را شناسایی کند،محصول Ahrefs است که با متد های خاصی که دارد می تواند در کمترین زمان ممکن اقدام به شناسایی کانیبالیزیشن کند.

البته همانگونه که ذکر شد،ابزارهای بسیاری در این زمینه وجود دارد تا به شما کمک کنند،ابزارهای دیگر را می تواند به SEMrush, SEOMonitor و دیگر ابزارهای مرتبط با زمینه سئو وجود دارند که به راحتی مشکل شما را رفع می کنند و می توانید با استفاده از آن ها به داده های مناسبی در زمینه سئو سایت برسید.

این ابزارهای معرفی شده،ممکن است قدرتمند تر از Ahrefs نباشند،اما مطمئنا کاریی بسیار زیادی دارند و می توانند برای شما مفید واقع شوند.

اگر شما به این ابزارهای ذکر شده دسترسی ندارید،مطمئنا راه های دیگری نظیر استفاده از کنسول جستجوی گوگل و گوگل Sheet وجود دارد که می توانید با استفاده از این ابزارها،خودتان اقدام به جمع آوری مطالب و سپس تصمیم گیری کنید که با مسائل پیش آمده،چه کاری را می توان انجام داد.

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز بخوانید:

سئوی داخلی و سئو خارجی و تفاوت آنها

 

داشبورد Google Data Studio - استودیو داده گوگل

اگر قصد این را دارید تا در روند کار خود سرعت ببخشید،شما می توانید با استفاده از ابزار Google Data Studio اقدام به ایجاد یک پنل کنید و آن را به Google Search Console سایت خود متصل سازید تا داده ها و Cannibalization هایی که به وجود می آید را در همان لحظه مشاهده و گردآوری و سپس اقدام به حذف آن ها کنید.

برای مقابله با کلمه کلید خوری و یا Cannibalization چه کاری باید انجام داد؟

بسیار مهم است که بدانید نوع کانیبالیزیشن کلمه کلیدی از چیست و ممکن است با دانستن آن راه حل بسیار آسانی به ذهنتان خطور کند که چگونه آن را حل کنید.

البته باید بدانید که شرایط همه برای یک نوع کانیبالیزیشن خاص یکسان نیست و ممکن است برای هر کسی این عمل متفاوت باشد.

نمونه پنل Google Data Studio

 

Redirection 301

قبل از انجام دادن هر کاری،از خود بپرسید که آیا نیاز است تمام صفحه هایی که کانیبالیزیشن در آن ها یافت شده را پیدا کنم؟

ممکن است جواب این سوال و سوالات دیگر برای کانیبالیزیشن،منفی باشد و صرفا بخواهید آن ها را ریدایرکت 301 کنید که به صفحه اصلی لینک دهی شود.

برای مثال ممکن است شما یک صفحه ای را در سایت خود ایجاد کنید که به برگ و یا صفحه چندین سال قبل ایجاد کردید بسیار شباهت داشته باشد و حال بخواهید یکی از آن ها را Redirect کنید.

در این جا مطمئنا چیزی که به چشم ربات / خزنده های گوگل می خورد،URL و یا آدرس اینترنتی صفحه های سایت است.

ممکن است فکر کند که شما قصد ایجاد بک لینک داشته اید و یا به طور اشتباه اقدام به لینک دهی داخلی کردید.

برای مثال،دو پست ایجاد شده،یکی در تاریخ May 2016 و دیگری در تاریخ دسامبر 2018.

به جرات می توان گفتن که اکثر نوشته های مقاله همانند یک دیگر است و تفاوت های چندانی با یک دیگر ندارند.

به مثال زیر توجه کنید تا بهتر متوجه شوید.

 

Page URL

Date of blog post

Page A: blog/how-to-wear-ankle-boots

May 2016

Page B: blog/how-to-wear-ankle-boots-in-2019

December 2018

 

ببینید که آیا در صفحه سایت خود بک لینک ایجاد کرده اید؟،اگر چنین باشد،کلمه کلیدی در آن صفحه چه جایگاهی در گوگل دارند و به چه میزان کلیک خور هستند؟

حال برای این کار باید چه کار کرد؟

 • اگر می بینید که یک صفحه اینترنتی تشابه بسیار زیادی را به یک صفحه قدیمی و یا جاید دارد را می توانید صفحه دوم (تازه ساخته شده) را به صفحه اول ریدایرکت 301 کنید و تمامی مقالات لینک دهی شده آن راه نیز به صفحه اول لینک دهی کنید.

 

 • اگر چنین نباشد،مسئله برعکس خواهد بود و باید در ابتدا صفحه اول (قدیمی) را به صفحه دوم لینک دهی کنید و تمامی لینک های آن را نیز به صفحه دوم ارجاع دهید.
 •  

مفهوم ریدایرکت 301

 

چگونه می توان از کانیبالزیشن شدن جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای اینکه از کلمه کلید خوری و یا همان کانیبالیزیشن دوری کنید،این است که شما یک نقشه ای برای کلمه کلیدی استفاده شده در سایت داشته باشید و ببینید که کدام یک از کلمه کلیدی در حال تکرار شدن است و فکری به حال آن کلمه کلیدی کنید.

مطمئنا کانیبالیزیشن می تواند تاثیرات بسیار زیادی را از جهت منفی بودن بر روی سئو سایت بزند.

نتیجه گیری

کانیبالیزیشن کردن کلمه کلیدی دیگر آن چنان مسئله جذابی نیست و می تواند مشکلاتی را برای سایت شما به وجود بیاورد و مسئله کلمه کلید خوری و یا همان کانیبالیزیشن کردن کلمه کلیدی برای چندین سال پا بر جا بود و دیگر حرفی از آن زده نمی شود.

به هر حال نباید از به وجود آمدن کلمه کلید خوری و یا کانیبالیزیشن ترسید بلکه باید آن را در کمترین زمان ممکن اصلاح کرد و سعی کنید که به تمامی کارهای خود و امور سایت رسیدگی کنید و می توانید در کنار آن نیم نگاهی به کانیبالیزیشن شدن کلمه کلیدی بی اندازید.

در بسیاری از زمان ها،به هنگامی که شما قصد ایجاد بک لینک دارید،کانیبالیزیشن ممکن است برای شما مشکلاتی را ایجاد کند و خزنده های گوگل و دیگر موتورهای جستجوگر که قصد بررسی سایت شما را دارند با مشکل مواجه می شوند و ممکن است جایگاه خوبی را در گوگل دریافت نکنید.

از این جهت پیشنهاد می شود تا مسئله کانیبالیزیشن یا کلمه کلید خوری را جدی بگیرید تا از اتفاقات ناگوار جلوگیری کنید. و از این رو در هزینه سئو سایت خود صرفه جویی نیز کرده اید.

در صورت نیاز به مشاوره میتوانید با شرکت طراحی سایت ساپرن تماس بگیرید تا از مشاوره های رایگان ما در این زمینه استفاده نمایید.

تماس با شرکت طراحی سایت ساپرن

 

کانیبالیزیشن کردن کلمات کلیدی

۱ نظر
ارسال نظر