چگونه در یک سایت فروشگاهی اعتماد سازی کنیم؟ 

چگونه در یک سایت فروشگاهی اعتماد سازی کنیم؟

اعتماد سازی سایت فروشگاهی همواره اولین هدف برای راه اندازی کسب و کار اینترنتی و طراحی سایت فروشگاهی می باشد.. برای این که بتوانید پر روتق ترین فروشگاه اینترنتی را دایر کنید، باید ترفند ها و راهکار های مربوط به اعتماد سازی را بدانید و در عمل به آن ها نهایت تلاش خود را انجام دهید.

اعتماد سازی سایت فروشگاهی

 

همان طور که واضح و مبرهن است عدم وجود اعتماد مشتری به سایت های اینترنتی فروشگاهی برگرفته از مسائل بسیار زیادی می باشد، که بارز ترین آن ها عبارتند از:

 • امکان مشاهده محصولات به فروش گذاشته شده برای مشتری ها وجود ندارد.

 • امکان دیدن فروشنده و صحبت با او به صورت حضوری نیست.

 • اجناس قابل لمس نیستند.

 • امکان تست و ارزیابی دقیق محصولات وجود ندارد.

 • و ...

وجود تمام موارد فوق و امثال آن ها باعث شده تا فرایند اعتماد سازی و طراحی سایت فروشگاهی از اهمیت بالایی برخوردار بوده و نسبت به فروشگاه های معمول دارای روند سخت و دشواری باشد.

لازم به ذکر است خرید از فروشگاه های اینترنتی با این که دارای اشکالاتی چون موارد بالاست، از مزیت های منحصر به فرد و به مراتب بیشتری برخوردار می باشد، بنابراین در مرحله ی مهم اعتماد سازی سایت فروشگاهی بایستی فروشندگان به گونه ای عمل کنند که این مزیت ها بیشتر به چشم متقاضیان بیایند و معایب موجود دیده نشده و مهم شمرده نشوند.

تنها چند نمونه از مزیت هایی که بهره مندی از آن ها در اعتماد سازی سایت فروشگاهی بسیار سودمند خواهد بود، عبارت می باشند از:

اعتماد سازی سایت فروشگاهی

 • بر خلاف فروشگاه های دارای خدمات حضوری در فروشگاه های اینترنتی امکان خرید در هر ساعت از شبانه روز وجود دارد.

 •  در سرد ترین و گرم ترین شرایط آب و هوایی که امکان خارج شدن از منزل وجود ندارد، افراد می توانند به راحتی به خرید محصول مورد نیاز خود بپردازند.

 • کسانی که به فروشگاه های مورد نیاز و برند های مد نظر خود دسترسی ندارند، می توانند به راحتی از طریق درگاه های آنلاین فروشگاهی به خرید بپردازند.

 • خرید های اینترنتی و آنلاین نیازمند صرف زمان به مراتب ناچیز تر و کمتری در مقایسه با زمان مورد نیاز در خرید های حضوری، می باشد.

 • امکان مشاهده و مقایسه ی متنوع ترین محصولات در فروشگاه های اینترنتی به نحو احسن فراهم می گردد.

 • در سایت های فروشگاهی واسطه های سود جوی فروش وجود ندارند، از این رو قیمت ها به مراتب ارزان تر و مقرون به صرفه تر می باشند.

 • مقایسه ی قیمت ها در فروشگاه های اینترنتی به راحتی انجام می شود و مستلزم صرف کم ترین زمان است.

علاوه بر مورد های بالا موارد بسیار زیاد دیگری هم وجود دارند که در ترغیب مشتری بسیار کارساز بوده و مطمئناً تاثیر بسزایی خواهند گذاشت. حالا اگر می خواهید استارت یک کسب و کار فروشگاهی را به صورت آنلاین و اینترنتی بزنید، حتماً ادامه ی این مقاله را بخوانید، چرا که ما راه و روش های بسیار موثری را در راستای فرایند اعتماد سازی سایت فروشگاهی معرفی کرده ایم که ثابت شده و بسیار کارساز هستند‌.

 

موثر ترین عوامل و نکات در بحث اعتماد سازی سایت فروشگاهی

اعتماد سازی سایت فروشگاهی

 

تکنولوژی روز به روز در حال پیشرفت و ترقی است و همواره مسائل بسیار زیادی را دستخوش تغییرات مکرری می کند، پیدایش انواع سایت های فروشگاهی یکی از دستاورد های مهم پیشرفت تکنولوژی است، به صورتی که امروزه افراد بسیار زیادی پا به این کسب و کار پر رونق گذاشته اند و از وجود آن بهره مند می شوند.

اگر شما هم می خواهید در این عرصه ی پر رونق شروع به فعالیت کنید باید پارامتر های بسیار زیادی را در نظر داشته باشید تا بتوانید به بهترین سود آوری برسید. همانطور که واضح است کسب سود بالا در فعالیت های فروشگاهی وابسته به جلب مشتری های هر چه بیشتر است. مشتری نیز زمانی برای خرید ترغیب می شود که در وهله ی اول اعتماد کاملی به روشی که می خواهد برای انجام خرید خود استفاده کند، داشته باشد. جلب اعتماد مشتری به انجام خرید های غیر حضوری و اینترنتی نیز در گرو رعایت یک سری نکات حائز اهمیت می باشد که اگر هر کدام از سایت های فروشگاهی به آن ها عمل کنند، مطمئناً به بیشترین درآمد ها خواهند رسید.

در ادامه ی متن می توانید با مهم ترین و تاثیر گذار ترین عواملی که در راستای بحث اعتماد سازی سایت فروشگاهی بسیار کارآمد خواهند بود آشنا شوید:

 • انتخاب یک عنوان مناسب برای سایت فروشگاهی:

اولین چیزی که نماد طراحی سایت فروشگاه اینترنتی شما خواهد بود، عنوان و نام اصلی آن می باشد. اسم سایت را باید طوری انتخاب کنید که نه تنها جذاب باشد بلکه با ماهیّیت اجناس و محصولاتی که به فروش گذاشته اید در ارتباط باشد. البته اسامی انتخابی می توانند در ارتباط مستقیم با محصولات نباشند و به نظر و سلیقه ی شما بستگی دارد، ولی اگر این ارتباط وجود داشته باشد افراد می توانند با دیدن نام سایت اطلاعاتی در مورد محتوای آن کسب کنند. لازم است بگویم قبل از تصمیم گیری در مورد انتخاب عنوان بهتر است مطالبی در مورد انتخاب یک اسم مناسب که در انواع وب سایت های اینترنتی به وفور پیدا می شوند، مطالعه کنید تا بهترین انتخاب را داشته باشید.

 • طراحی لوگو:

بود و نبود لوگو برای سایت های فروشگاهی امری مهم و ضروری محسوب نمی شود، به طوری که به نظر و دلخواه خودتان بستگی دارد. اما اگر می خواهید در نهایت به بهترین نتیجه ها برسید توصیه می کنم در این مورد نیز اقدامات لازم را انجام دهید، زیرا وب سایت ها و فروشگاه های آنلاینی که دارای لوگو های مخصوص به فروشگاه خود هستند نه تنها جذاب ترند، بلکه به مراتب بیشتر در حافظه ی مشتری ها باقی می مانند. البته گفتنیست که در طراحی لوگو می بایست کاملاً ماهرانه و حرفه ای عمل کنید و بهترین طرح با مناسب ترین شعار تبلیغاتی را انتخاب نمایید. استفاده از لوگو و شعار تبلیغاتی در تمام صفحات و سایت های فروش آنلاین موجب می شود تا افراد متعدد تری با محصولات شما آشنا شوند‌.

اعتماد سازی در طراحی سایت فروشگاهی

 

 • ظاهر سایت فروشگاهی:

ظاهر مسئله ی بسیار مهمی در مورد جلب اعتماد مشتری می باشد. شما می توانید بنا بر سلیقه ی خود ظاهر طراحی سایت فروشگاه اینترنتی تان را طراحی کنید. اما به این مسئله توجه داشته باشید که سلیقه ی شما ممکن است بر اساس اصول طراحی سایت فروشگاهی که به عوامل متعددی چون ترتیب درستِ قرارگیری صفحات و محصولات، تاثیر رنگ ها بر احساس اولیه مراجعه کنندگان، روانشناسی و ...  بستگی دارد، نباشد. بنابراین اگر در طراحی سایت ماهرانه عمل کنید و از رنگ ها و اِلمان هایی که موجب اعتماد سازی می شوند استفاده نمایید در جلب اعتماد مشتری به مراتب موفق تر خواهید بود. برای این کار می توانید از آموزش های مختلفی که در منابع گوناگون اینترنتی وجود دارند، بهره مند شوید.

 • داشتن شماره تماس:

حال به بخش مهمی می رسیم که جزء تاثیر گذار ترین مورد ها در بحث اعتماد سازی سایت فروشگاهی می باشد. مشتری زمانی که وارد وب سایت فروشگاهی شما می شود با دیدن شماره تماس ثابتی که به طور واضح در سایت درج کرده اید، تا حدودی خیالش از بابت اعتبار سایت راحت می شود. اما زمانی به اعتبار سایت مربوطه بیشتر اعتماد خواهد کرد که در صورت تماس پاسخگو باشید. پس باید فعالیت های خود را طوری تنظیم کنید که حداقل در ساعات اداری روز توانایی پاسخ به تماس های مشتریان را داشته باشید.

 

اعتماد سازی سایت فروشگاه اینترنتی

 

 • داشتن گزینه ای به نام صفحه ی ارتباط با ما:

صفحه ارتباط با ما شامل پل های ارتباطی مختلفی مثل داشتن شماره تماس ثابت که در مورد قبلی به طور جامع توضیح دادم، آدرس دیگر درگاه های اینترنتی اعم از اینستاگرام و تلگرام و همچنین نشانی فیزیکی محل فروش درج می شود که بودن آن تاثیر بسزایی در اعتماد سازی سایت فروشگاهی دارد.

 • طراحی بخشی که شامل پرسش های متداول است:

در این بخش از سایت باید پرسش های رایجی را قرار دهید که ممکن است برای مراجعه کنندگان و مشتری های تان پیش آید. با ایجاد این بخش بسیاری از ابهامات مراجعه کنندگان وب سایت فروشگاهی خود را به نحو احسن رفع خواهید کرد.

 • بهره مندی از فرایند چت آنلاین:

با وجود امکان چت آنلاین مشتری ها و بازدید کنندگان می توانند به صورت آنلاین و غیر حضوری سوالات و ابهامات خود را مطرح نمایند. اگر بتوانید در جواب پرسش مشتری ها با بهترین جملات مناسب ترین پاسخ ها را بدهید، قطعا در زمینه ی اعتماد سازی بزرگ ترین قدم را برداشته اید. گفتنیست بازی با کلمات مناسب و تاثیر گذار و استفاده از ترفند های روانشناسی برای ارائه مناسب ترین پاسخ به پرسش ها، بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

 • معرفی:

مسئله معرفی را می توان به دو بخش مجزا تقسیم بندی کرد، که یکی از آن ها معرفی فعالیت های اصلی سایت و دیگری معرفی هر محصول به طور تک تک می باشد. اگر در معرفی تک تک محصولات جزئیات بیشتری را عنوان کنید موجب بر اعتماد سازی بیشتری خواهید شد.

 • ارائه ی مطالب و محتوای مفید:

اگر در کنار معرفی و ارائه محصولات خود، مطالب آموزشی و همچنین اطلاعات مفیدی در رابطه با ماهیت سایت ارائه دهید، می توانید از این نظر که در زمینه ی فعالیت های خود مهارت دارید، اعتماد مشتری را به نحو احسن جلب کنید.

طراحی سایت فروشگاهی

 

 • قرار گرفتن در صفحه اول گوگل:

اصولاً اکثر تقاضا کنندگان، اولین وب سایت هایی را که در صفحه ی اول گوگل می آیند، مورد اعتماد تر و معتبر تر از دیگر وب سایت ها می دانند. برای این که بتوانید در این زمینه نیز موفق باشید لازم است وب سایت خود را به صورت کاملا‌ً حرفه ای و با محتوایی اصولی و غنی طراحی نمایید و سئو سایت خود را شروع نمایید.

 • نمایش نظرسنجی ها:

مشتری هایی که قبلاً از سایت فروشگاهی تان به خرید پرداخته اند و نظر خود را در مورد انتخاب خود اعلام کرده اند را در معرض نمایش تمام بازدید کنندگان خود قرار دهید.

 • پاسخگویی تمام وقت:

معمولاً سوالات و پرسش های متعدد و در عین حال گوناگونی وجود دارند که بازدید کنندگان و مشتریان وب سایت ها در طول شبانه روز از طریق پل های ارتباطی موجود مطرح می کنند. شما باید در ارائه پاسخ به پرسش ها به صورت ۲۴ ساعته آماده باش باشید تا بتوانید در اولین فرصت ممکن ابهامات موجود را رفع کنید. هر چه در جواب دادن به سوالات سریع تر و با استفاده از مناسب ترین ادبیات کلامی عمل کنید، مطمئناً قدمی تاثیر گذار در راستای جلب اعتماد آن ها برای انجام خرید گذاشته اید.

 

ارائه چه خدماتی موجب بر ترغیب بازدید کنندگان برای انجام خرید می شود؟

خدمات فروش وسوسه انگیزی که برای فروشگاه اینترنتی خود در نظر گرفته اید جزء تاثیر گذار ترین پارامتر ها در داشتن فروشی پر رونق می باشد که خود نشان دهنده ی اعتبار فروشگاه تان است.

 

از جمله بهترین خدماتی که می توانید در وب سایت فروشگاهی خود، برای مشتری ها ارائه دهید، عبارت می باشند از:

 

اعتماد سازی سایت فروشگاهی

 

 • روش های مختلفی را برای پرداخت بهای کالا در اختیار مشتری ها قرار دهید. این روش ها می توانند به صورت های گوناگونی اعم از کارت به کارت و یا پرداخت درب منزل باشند.

 • کالا های خود را با ارائه مناسب ترین خدمات پس از فروش و بهترین گارانتی ها به فروش بگذارید. یکی از بهترین گارانتی ها می تواند ایجاد شرایطی برای مرجوع کالا در صورت وجود نارضایتی باشد.

 • و موارد بسیار زیاد دیگری نظیر دو مورد بالا.

 

آیا فروشگاه اینترنتی به مجوز نیاز دارد؟

برای احداث و طراحی فروشگاه اینترنتی نیز باید مجوز مربوط به آن اخذ شود. به جهت اخذ این مجوز باید مراحل مشخصی را بگذرانید. گفتنیست که گرفتن این مجوز می تواند موجب جلب اعتماد تمام بازدید کنندگان شود، چرا که بازدید کننده با مشاهده ی لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی در صفحه ی سایت، از انتخاب فروشگاه شما اطمینان خواهد داشت و با اعتماد کامل و خیالی آسوده به خرید می پردازد.

این مجوز از طریق سازمانی به نام، سازمان مرکز توسعه ی تجارت الکترونیکی پس از انجام بررسی های لازم در مورد صحت عملکرد سایت فروشگاهی متقاضی اخذ مجوز، صادر می شود و تحت عنوانی اختصاری به نام اینماد ( Enamad ) می باشد.

اعتماد سازی سایت فروشگاه اینترنتی ارزان

 

علاوه بر اخذ مجوز اینماد، کسب گواهی نامه ای به نام SSL نیز یکی دیگر از مجوزهایی است که نشان دهنده ی اعتبار بالای سایت های فروشگاهی می باشد. در واقع با کسب این گواهی نامه شرایط و بستری کاملاً امن در اختیار خریداران به جهت درج اطلاعات کارتی خود قرار می دهد، از این رو خیال مشتری را از بابت امنیت، کاملاً راحت و آسوده می کند.

جهت راه اندازی و طراحی سایت فروشگاهی می توانید با شرکت طراحی سایت ساپرن تماس بگیرید و یا به صورت آنلاین قیمت طراحی سایت فروشگاهی را مشاهده و سفارش دهید.

 

۰ نظر
ارسال نظر