طراحی وب سایت ارزان قیمت به صورت مارکت پلیس (marketplace) 

طراحی وب سایت ارزان قیمت به صورت مارکت پلیس (marketplace)

 دراین مقاله تصمیم دارم درباره چگونگی عملکرد طراحی وب سایت فروشگاه اینترنتی ارزان قیمت مارکت پلیس وافزونه مارکت پلیس چیست؟ طراحی سایت مارکت پلیس (marketplace)، راه اندازی مارکت پلیس، فروشگاه مارکت پلیس ومارکت پلیس های ایرانی، مزایای مارکت پلیس با اختصار توضیح بدهم.

مارکت پلیس (Marketplace) یکی از بهترین و راحت ترین مدل‌ فروشگاه اینترنتی و کسب و کار اینترنتی در جهان و ایران است که در واقع گروهی از تامین‌کنندگان، فروشندگان و خریداران جامعه‌ی هدف را به همدیگر متصل می‌کند. امروزه این نوع مدل کسب‌وکاری و فروشگاهی طرفدار زیادی پیدا کردند، دلیل اصلی آن هم به این خاطر است که به دنبال حذف واسطه‌ها نیست بلکه به دنبال افزایش سود تامین‌کنندگان و مصرف‌کنندگان است.

به همه عزیزانی که می‌خواهند استارت‌آپ‌ها و کسب و کاراینترنتی راه اندازی کنند توصیه می‌کنم که اگر می‌خواهند بیشترین موفقیت را در بازار آنلاین ایران به دست بیاورند حتما به دنبال ایجاد و پیاده‌سازی مارکت پلیس (Marketplace) باشند. اما این مدل فروشگاه آنلاین برای تیم‌هایی مفید هست که توان برنامه‌سازی و برنامه‌ریزی بالایی در کشف ضعف بازارهای فعلی دارند.

 

طراحی وب سایت ارزان قیمت به صورت مارکت پلیس

 

عزیزانی که به دنبال ارائه محصول و خدمت یا کالای خود هستند، حتما پیشنهاد می‌کنم که از مدل فروشگاه Ecommerce استفاده نمایند.

مارکت پلیس چیست؟؟؟

طراحی وب سایت مارکت پلیس مدلی از فروشگاه اینترنتی است که گروهی از تامین کنندگان یا فروشندگان و خریداران جامعه ی هدف آن را تشکیل میدهند. امروزه این فروشگاه ها در ایران به شدت طرفدار پیدا کردند و سایت های بسیاری به صورت مارکت پلیس کار می کند.
فروشگاه ها یا فیزیکی هستند که در دنیای واقعی در شهر و روستاها قرار دارند یا مجازی و اینترنتی که ممکن است فروشگاه های اینترنتی به صورت مارکت پلیس یا بازارچه ای باشند.

فروشگاه اینترنتی مارکت پلیس و افزونه مارکت پلیس

به طورکلی مارکت پلیس یک بازار اینترنتی است که همه می توانند محصولات خودشان را برای فروش بذارند و در واقع مشتری ها و خریداران از تامین کنندگان متفاوتی امکان خرید محصولات را دارند.
در چنین بازارهایی تامین کنندگان لیست محصولات را در اختیار فروشگاه قرار می دهند تا مدیریت فروشگاه، لیست محصولات آنها را در سایت اضافه کند و یا بعد از تایید مدیریت سایت، تامین کنندگان خود محصولاتشان را آپلود می کنند. درفروشگاه های مارکت پلیس، در واقع یک ارتباطی بین خریداران و تامین کنندگان ایجاد میشود و کارفرما یا مدیر سایت مالک محصولات نیست و صرفا محصولات و سایت را مدیریت می کند و در واقع رابط بین آنها است.
بناراین چنین سایت هایی باید امنیت خرید و فروش هر دو طرف را تامین و تضمین کنند. 
عموما در سایت های مارکت پلیس هر تامین کننده ای برای خود پروفایل یا پنل کاربری دارد و می تواند از این طریق میزان فروش خود یا حتی موجودی قابل برداشت خود را مشاهده کند.

تجارت الکترونیک یا E-Commerce چیست؟

شاید این اسم برای بعضی از ما آشنا نباشد ولی بسیاری از ما قطعا ازآن استفاده کرده ایم. دوستای عزیزم سایت هایی که از آن ها خرید می کنید احتمالا بخشی یا به طور کلی مدل کسب و کار آنها به صورت تجارت الکترونیک یا E-Commerce است. یک نمونه از کسب و کارها با مدل E-Commerce، این است که محصولات را در سایت به فروش گذاشته اند و مشتری ها از این طریق محصولات را خریداری می کنند به طور کلی هر سایتی که فروش آنلاین انجام می دهد میتوان گفت که بر اساس این مدل ساخته شده است. به طور کلی ویژگی سایتی که با این مدل ساخته شده است تراکنش آنلاین مالی است.

 

تفاوت ها و شباهت های مارکت پلیس با E-Commerce

 • مارکت پلیس مدلی از پلتفرم های کسب و کار است که تبادل میان خریدار و فروشنده رو تسهیل می کند و از آن طریق کالای فیزیکی یا دیجیتال و یا خدماتی را می توان ارائه داد.
 • مدیران سایت های مارکت پلیس بر خلاف E-Commerce صرفا مالک کالاها و خدمات نیستند و در واقع نقش رابط را ایفا می کنند و خودشان نقشی در خرید و فروش ندارند و هزینه ای برای انبار و نگهداری محصولات هم نمی پردازند. اما سایت های E-Commerce مالک محصولات خود هستند و برای نگه داری از آنها باید انبار داشته باشند.
 • هر سایت مارکت پلیسی E-Commerce است ولی صرفا سایت E-Commerce  مارکت پلیس نیست.

 

طراحی وب سایت فروشگاه اینترنتی ارزان قیمت به صورت (marketplace)

 

مزایا و معایب مارکت پلیس

 • یکی از مهم ترین مزایای مارکت پلیس نداشتن انبار و صرف هزینه برای این کار است. لذا این فروشگاه ها یا به بیانی دیگر بازارچه ها می توانند منابع مالی و انسانی خودشان را صرف مواردی همانند سئو و بهینه سازی وب سایت و توجه بیشتر روی دسته بندی کالا و خدمات و به طور کلی بهبود تجربه ی کاربری کنند. به طور کلی می توانید بدون داشتن دفتر کار به کسب درآمد بپردازید، فرقی هم ندارد که کالا می فروشید یا خدمات ارائه می دهید.
 • به طور کلی "رقابت" مهم ترین مزیت بازارهای اینترنتی است.  فروشندگان در رقابت با یکدیگر تلاش می کنند که محصولات و خدمات با کیفیت تری ارائه بدن تا آمار فروش بهتری داشته باشند و امتیاز محصولاتشان را بالا ببرند. نتیجه  این کار سود بیشتر برای فروشندگان و دریافت محصولات با کیفیت تر و با قیمت پایین تر برای خریداران است.
 • مدیران مارکت پلیس بدلیل آنکه مالک محصولات نیستند در صورت عدم فروش کالا دچار ضرر و زیان نمی شوند.
 • شما راحت تراز حالت سنتی می توانید اجناستان را به فروش برسانید. در این روش فقط کافیه است محصولات به همراه قیمت و شرایط به سایت مورد نظر بدهید و شروع به فروش کنید.
 • فروش در حالت مارکت پلیس سریع تر اتفاق میفتد و همه ی مبالغ دریافتی نقدی و یکجا می باشد.
 • هزینه ی بازاریابی و تبلیغات در فروش مارکت پلیس برای شما حذف می شود و این هزینه ها به عهده ی مدیر سایت است.
 • غالبا کاربران بیشتری از چنین سایت هایی به علت تنوع در کالاها و خرید با قیمت پایین تر استفاده می کنن.
 • در چنین بازارهایی محصولات و کالاها از طرف خریداران امتیاز می گیرد  و نظرات آن ها در خرید محصولات سایر کاربران تاثیر گذاشته است و در نتیجه آنها  دید بهتری برای انتخاب پیدا می کنند. به همین ترتیب فروشندگان برای ارائه ی محصولات و یا خدمات بهتر با همدیگر به رقابت می پردازند و در این حالت افزایش کیفیت محصولات و خدمات و رضایت بیشتر مشتریان را در پی خواهد داشت. قطعا موقع خرید از بازار حقیقی این امکان برای شما وجود ندارد و شاید از خود فروشنده در مورد کیفیت محصول بپرسید که اکثر اوقات بعید است که حقیقت را بگوید.
 • یکی از چالش های صاحبان کسب و کار مارکت پلیس و هر کسب و کاری رقابت است. یه سایت مارکت پلیس علاوه بر اینکه باید با مارکت پلیس های دیگه رقابت کند باید به طور کلی مواظب دیگر سایت های E-Commerce هم باشد. کاربران، هر سایتی را با بهترین نمونه های آن مقایسه می کنند پس برای پیشی گرفتن از رقبا باید تلاش کرد.
 • کسب و کارهای مارکت پلیس در مقایسه با سایت های فروشگاهی باید تعداد کالای بیشتری را به فروش برسانند تا بتوانند به سود بیشتری برسند. به طور کلی این نوع کسب و کارها به دلیل عدم مالکیت کالاها حاشیه سود کمتری دارند.
 • راه اندازی مارکت پلیس ها در مقایسه با E-Commerce به سرمایه ی کمتری نیاز دارد سایت های فروشگاهی یا همونE-Commerce ها از ابتدا باید کالاهایی را تهیه کنند و در صورت نگهداری حجم بالای کالا نیاز به پرداخت هزینه ی انبار و اصول انبارداری دارند.
 • مارکت پلیس ها چون مالک کالاها نیستند ریسک مالی کمتری خواهند داشت. علاوه بر این، این کسب و کارها با افزایش فروش می توانند تامین کنندگان شان را گسترش دهند اما E-Commerce برای این کار نیاز به خرید بیشتر محصولات و در نتیجه نیاز به فضای بیشتری برای نگهداری آنها دارد و البته در صورت عدم فروش اجناس مجبور به حراج آن ها زیر قیمت میشوند تا فضای انبار رو خالی کنند.
 • به طور کلی شما به عنوان فروشنده در این حالت به راحتی وارد دنیای تجارت الکترونیک می شوید و برای این کار نیاز به دانستن دانش فنی و هاست و دامین اختصاصی ندارید. مهم تر از همه به مجوز هم نیاز ندارید و می توانید کالایتان را به کل کشور به فروش برسانید 
 • یکی از مشکلات کلیدی که هر بازار اینترنتی یا مارکت پلیس با اون روبرو میشود هماهنگ نبودن تامین کننده هاست. زیرا تامین کنندگان مختلفی در این بازارهای اینترنتی وجود دارد اطلاعات مربوط به کالا هم با هم متفاوت است. مثلا بعضی از کالاها اطلاعات کامل تری دارند و بعضی دیگر ناقص تر است.
 • یکی دیگر از مشکلات این بازارها زمان تحویل کالا است که ممکن است از هر فروشنده ای متفاوت باشد. تاخیر در تحویل کالا می تواند تاثیر بدی روی ذهنیت و تجربه ی خرید مشتری داشته باشد. پس یکی از وظایف شما به عنوان مدیر چنین سایتی هماهنگی میان تامین کننده هاست تا خریدار فرایند خرید را بدون مشکل به پایان میبرد.

مارکت پلیس های آنلاین مدل سنتی خود را کنار زدنداین روزها با وجود تغییرات در نحوه ی خرید کالا و تامین خدمات مدل های سنتی بازارچه ها در حال دگرگونی هستند. در حال حاضر مارکت پلیس ها در حال پیشی گرفتن از مدل سنتی خودشان هستند و روز به روز در حال پیشرفت هستند. کسب و کارها با این شرایط یا باید خودشان را همسو سازند یا خطر از دست دادن سهم خودشان در بازار را به جون بخرند.

 

 نمونه‌های مارکت پلیس های ایرانی فروشگاه اینترنتی مارکت پلیس:

 • تاکسی‌ یاب اسنپ و تپسی
 • بامیلو
 • دیجی کالا از سال ۹۶
 • فرانش آموزش آنلاین فرانش
 • تخفیفان و نت برگ
 • کالایاب
 • دیوار و شیپور
 • کافه بازار و مایکت
 • شبکه‌ی تبلیغاتی صبا ویژن، انتورک
 • اسنپ فود و مامان‌پز
 • فیدیبو و کتابراه

 

طراحی وب سایت فروشگاه اینترنتی ارزان

 

دلایل همکاری تامین کنندگان با فروشگاه های اینترنتی مارکت پلیس

خیلی از تامین کنندگان برای همکاری با فروشگاه های اینترنتی دنبال یک دلیل منطقی می گردند و هنوز فکر می کنند که فروش سنتی راه بهتر و بی دردسرتری است. اگر تامین کننده مغازه یا دفتر فروش داشته باشد آوردن مشتری ها به سمت دفتر، آن هم در این دنیای شلوغ و پر ترافیک امروزی بسیار کار مشکلی است. حتی اگر کسانی هم باشند که دوری مسیر را  به خاطر خرید چیزی تحمل کنند قیمتی که می پردازند با هزینه ی رفت و آمد بیش ازحد انتظار خواهد بود. مهم تراز این ها تامین کننده یا همان فروشنده دسترسی کمتری به خریداران شهرهای دیگر خواهند داشت.
این مشکل حتی برای فروشندگانی که دفتر فروش ندارند و وارد کننده ی کالا به داخل کشور هستند هم وجود دارد. به این علت که این گروه برای خود شبکه  توزیع دارند و کالاهایشان را برای عمده فروش ها و خرده فروش های کل کشور می فرستند دارای دو مشکل نحوه  پخش کالا و هزینه های حمل و نقل و همینطور بازاریابی فروش کالاهای خود هستند. این تامین کنندگان ممکن است فقط برای یک سری از کالاهایشان بتوانند با استفاده از روابطشان مشتری پیدا کنند اما احتمالا با وارد کردن کالای جدید دیگر نتواند از همان طریق محصولاتشان را  بفروشند. به همین خاطر برای فروش و معرفی کالاهای جدیدشان به فرایند پیچیده و هزینه بری نیاز دارند.
مهم ترین دلیل همکاری این نوع از تامین کنندگان با مارکت پلیس ها کم کردن قیمت تمام شده ی محصولات است. هنگام خرید کالایی از مغازه اغلب اوقات شما به عنوان خریدار مجبور به پرداخت مبلغ بیشتری هستید به این علت که هر کدام از فروشنده ها حاشیه سودی برای خود قائل میشوند  و تا به دست فروشنده برسد قیمت آن از قیمت واقعی کالا بیشتر می شود.
در حالت همکاری با مارکت پلیس ها وارد کنندگان کالاها فهرست موجودی کالاهایشان را در اختیار مارکت پلیس ها قرار می دهند و به این ترتیب خریداران کالاهای مورد نیازشان را در زمان کوتاه تر و با قیمت پایین تر تهیه می کنند.

انواع مارکت پلیس

 • مدل عمودی

بازارهای اینترنتی که با مدل عمودی کار می کنند همه ی کالاهایشان به یک گروه یا دسته مرتبط است. مثلا همه مربوط به لوازم آرایشی یا مربوط به پوشاک است.

 • مدل افقی

بازارهای اینترنتی افقی بر خلاف مدل عمودی انواع مختلفی از محصولات را به فروش می رسانند اما هدف مشترکی دارند.

 • مدل جهانی

مارکت پلیس هایی که با این مدل کار می کنند هر چیزی را که فکرآن را بکنند می توانند به فروش برسانند.

منبع: ساپرن

برای طراحی وب سایت در غرب تهران همین الان با کارشناسان حرفه ای شرکت ساپرن(سانا پرداز نارین)  تماس بگیرید.

 

۱ نظر
 • avatar
  amir
  تاریخ پست ۲۰ شهریور ۱۳۹۸ ساعت: ۱۲:۱۴

  khobe

ارسال نظر