رتبه الکسا (Alexa) چیست و در طراحی وب سایت چه اهمیتی دارد؟ 

رتبه الکسا (Alexa) چیست و در طراحی وب سایت چه اهمیتی دارد؟

در این مقاله تصمیم دارم به اهمیت رتبه الکسا (Alexa) در طراحی وب سایت، کاهش رتبه الکسا ایران، آموزش افزایش رتبه الکسا، اینکه چگونه رتبه الکسا را افزایش دهیم، علت بالا رفتن رتبه الکسا و بهبود رتبه سایت، آبپردازم چراکه  در سالهای اخیر برای کاربران سایتها اهمیت ارزشمند بودن یا نبودن سایتها بیش از قبل شده و این به این خاطر است که روز به روز بر تعداد سایتهای اینترنتی افزوده میشود و در این میان کاربر باید بتواند معیار مناسبی برای ارزش گذاری سایت داشته باشد.رتبه الکسای سایت برآوردی از میزان محبوبیت سایت شما نسبت به سایت های دیگر بر اساس کشور و جهانی است.

رتبه الکسا (Alexa) چیست و چه اهمیتی دارد؟

الکسا معیاری است که خلاصه ای از عملکرد وب سایت شما و حتی رقیبان شما را در مقایسه تمام وب سایت های موجود در وب سراسر دنیا نمایش می دهد. امروزه، بسیاری از افراد برای ارزیابی ‌عملکرد کسب و کار خود، به رتبه الکسای خود توجه می‌کنند. با کاهش رنک الکسای خود و بهینه کردن رتبه الکسای وبسایت می‌توانید به مشتریان بیشتر و در نتیجه به درآمد بیشتری از سایت خود دست یابید.

شرکت الکسا که متعلق به آمازون می باشد روزانه تعداد بازدیدکنندگان سایت ها را در ۳ ماه اخیر تخمین زده و هر کدام از وبسایت‌ها را با سایر وبسایت‌ها مقایسه می‌کند. سایت‌هایی با تعداد بازدیدکننده بیشتر، رتبه الکسای کمتری (که نشانه بهتربودن است) خواهند داشت. البته معیارهای دیگری مانند زمان باقی ماندن کاربران در وبسایت، نرخ کلیک(CTR)، نرخ پرش(bounce rate)، کیفیت بازدیدکاربران، سرعت سایت،‌ رابط کاربری سایت و … نیز در کاهش رتبه الکسا تاثیر دارد.

 

رتبه الکسا (Alexa) چیست و در طراحی وب سایت

 

3 فاکتور زیر در بهبود رتبه الکسا موثر می باشد:

1- میزان ماندگاری کاربران در سایت Time on Site
 

هر چه این زمان بیشتر باشد نشان دهنده محبوبیت سایت شماست. تایم استاندارد 1 دقیقه می باشد. هر چه این میزان بالا باشد تاثیر بسزایی در بهبود رتبه الکسای سایت شما دارد.این عدد در بازدیدهای ما 90 ثانیه می باشد.

 

2- میانگین تعداد بازدید صفحات سایت توسط کاربران Pageviews


این فاکتور نشان دهنده تعداد صفحاتی است که هر کاربر بعد از ورود به سایت شما از آنها بازدید می کند. هر چه عدد Pageviews بالا باشد نشان دهنده بالا بودن کیفیت مطالب سایت شماست. کارشناسان این عدد را برای سایتهای فروشگاهی حداقل 5 در نظر می گیرند و برای سایت شرکتی عدد 3 را کافی می دانند. چناچه میزان Pageviews سایت شما پایین است به فکر افزایش آن باشید چرا که با افزایش عدد این فاکتور می توانید رتبه الکسای سایت خود را سریع تر کاهش دهید.

 

3- منبع بازدید ها و نحوه ورود به سایت Upstream Sites


این فاکتور در واقع نشان می دهد بازدید کنندگان سایت شما به چه نحوی وارد سایت شده اند. به عنوان مثال از طریق موتورهای جستجوی محبوب مثل گوگل،‌ یاهو،‌ بینگ و .... تنوع منبع ورود به سایت عامل مهمی در کاهش رتبه الکسای سایت شما خواهد بود.

 

تعداد بازدیدکننده و رتبه الکسا به گفته سایت الکسا

 • اگر ۱۰۰ کاربر که  نوار ابزار الکسا را نصب کرده اند روزانه به وب سایت شما سر بزنند آنگاه می توانید انتظار داشته باشید که  رتبه الکسا شما برای ماه بعد به زیر ۱۰۰۰۰۰ برسد.

 • برای داشتن رتبه الکسا زیر ۵۰۰۰۰ باید روزانه ۲۰۰ تا ۲۵۰ فرد از وب سایت شما بازدید کنند.

 • برای داشتن رتبه الکسا زیر ۲۰۰۰۰  باید روزانه ۳۰۰-۵۰۰ بازدید داشته باشید.

 • برای داشتن رتبه الکسای زیر ۱۰۰۰۰ باید روزانه حدود ۳۰-۵۰۰ بازدیدکننده داشته باشید.

 • با داشتن ۱۰۰۰-۱۵۰۰ بازدیدکننده به راحتی می توانید رتبه الکسا زیر ۵۰۰۰ داشته باشید.

 

نحوه محاسبه رتبه الکسا به چه صورت می باشد؟

شما برای مشاهده رتبه الکسای وبسایت‌های مختلف می‌توانید به سایت الکسا مراجعه کرده و با وارد کردن سایت مورد نظر خود، رتبه الکسای آن سایت را مشاهده کنید. همچنین، برای اطلاع از رتبه الکسای وبسایت‌هایی که به آن‌ها مراجعه می‌کنید، می‌توانید افزونه الکسا را به مرورگر کروم خود اضافه کنید و همزمان با ورود به هر سایت،‌رتبه الکسای آن را نیز مشاهده کنید.

 

رتبه الکسا (Alexa) چیست

 

الکسا چگونه داده هایش را جمع آوری می کند؟

الکسا، دارای یک پلتفرم بزرگ اطلاعات ترافیکی است که تمام وب سایتهای دنیا را شامل میشود و براساس این اطلاعات،تعداد بازدید کنندگان همه وب سایت ها را در فضای وب پیش بینی می کند.این محاسبات به دلیل اینکه باید تمام  ترافیک های صحیح را از ترافیک های فیک تشخیص دهد، شما به عنوان صاحب کسب و کار با کمک این اطلاعات برای ارتقای برندتان، می توانید تصمیم درستی را بگیرید.

 

 روش هایی برای بهبود رتبه الکسا

 • بالا بردن ترافیک سایت

ترافیک سایت را بالا ببرید. ترافیک، مهم ترین مولفه تاثیرگذار در کاهش رنک الکسا در طراحی وب سایت می باشد. از وبلاگ نویسی شروع کنید و برای مخاطبان، نوشته ها و مقاله های مفید و جذاب بنویسید. اگر مخاطبان شما اطلاعات ارزشمند و جدیدی را از سایتتان دریافت کنند، منتظر محتواهای آینده شما خواهند ماند و مجددا به سایت شما مراجعه خواهند کرد.
آن‌ها حتی ممکن است محتواهایی که برایشان جذاب بوده را در رسانه‌های اجتماعی مختلف منتشر کنند و یا مطالعه آن را به دوستان خود پیشنهاد دهند.

 • لینک سازی باکیفیت و مرتبط

بک لینک های مرتبط و با کیفیت بسازید. ایجاد بک لینک، اگرچه مانند گذشته آنقدر مهم نیست. اما هنوز هم یکی از موثرترین فاکتورهای افزایش بازدید سایت برای بهبود رتبه الکسای شماست.
شما با ایجاد لینک به سایر سایت‌های معتبر در مطالبتان، به سایتتان اعتبار می‌بخشید و باعث می‌شوید که موتورهای جست‌وجو مطالب شما را بهتر پیدا کنند. شما همچنین می‌توانید به سایر مطالب خود در وب‌سایتتان لینک دهید و با این کار مخاطبان خود را به مطالعه سایر مطالب مرتبط با آن‌‌‌ها که در وبسایت شما است، تشویق کنید.
روی هم رفته، هم لینک های ورودی و هم لینک های داخلی، به موتورهای جستجو کمک می‌کنند تا محتوای سایت شما را درک کنند و تعیین کنند که سایت شما چقدر برای بازدیدکنندگان ارزشمند است. البته لینک دادن بیش از حد، موجب کاهش اعتبار یا خوانایی وب سایت شما می ‌شود و ممکن است موتورهای جستجو به دلیل استفاده‌ی بیش از حد از این قابلیت، شما را جریمه کنند.
البته توجه داشته باشید که از چه سایتی بک لینک دریافت می کنید. اگر در وب سایت های خوبی بک لینک قرار ندهید، ضررش بیشتر از فایده اش خواهد بود.

 • کلمه کلیدی متناسب با کسب و کار شما

شما باید کلمات کلیدی متناسب با صنعت خود را شناسایی کنید و وبسایتتان را متناسب با آن‌ها بهینه کنید. انتخاب کلمات کلیدی‌ متناسب با کسب و کارتان می‌تواند ترافیک بیشتری برای وب‌سایت شما ایجاد کند و در نتیجه رتبه الکسای وبسایت شما را بهبود دهد.

 

 • بررسی  استراتژی رقیبان

سعی کنید استراتژی های رقیبان خود را بشناسید و متوجه شوید که آنها چه می کنند. پی بردن به اینکه رقیبانتان چه کاری انجام میدهند این دید را به شما میدهد که چه پارامترهایی مهم است، چه استراتژی هایی برای شما و رقیبانتان کارآمد است و به شما این امکان را می دهد که از تکنیک های رقیبانتان با خبر شوید، تمامی این موارد باعث می شود که تصمیم مناسب را برای داشتن استراتژی مناسب کسب و کارتان در مقابل رقیبانتان، بگیرید.

 

 • سئوی داخلی

انجام خدمات سئو و بهینه سازی وب سایت ممکن است کمی پیچیده و سخت باشد، اما می‌تواند تا حد زیادی به کاهش رتبه الکسای وب‌سایت شما کمک کند. سئو تنها به معنای بیشتر دیده شدن وبسایت شما نیست، بلکه باید وبسایت شما تجربه کاربری خوبی برای مخاطبان شما ایجاد کند.

 • به اشتراک گذاری مطالب

محتواهای خود را در تمام رسانه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید تا ترافیک جدید و در مقیاس بالا برای خود به دست آورید.

 

کاهش رتبه الکسا

 

 • باز نویسی محتواهای قدیمی

شما باید محتواهایی‌ که قبلا نوشته‌اید را دوباره بررسی کنید و اگر لازم است نکاتی به آن‌ها اضافه و یا از آن کم کنید. همچنین، باید تکنیک‌های جدید سئو را برای پست‌های قدیمی خود نیز پیاده سازی کنید.با این روش به موتورهای جستجو نشان می دهید که سایت شما فعال می باشد.

 • نوار الکسا

  نوار ابزار الکسا را روی مرورگرتان نصب کنید تا بتوانید هر لحظه ترافیک سایت خود را مشاهده کنید و همچنین رتبه خود را در الکسا دنبال کنید. بدین صورت با آگاهی ساده و هر روزه تلاش های خود را می سنجید و برای بهینه کردن تلاش های آینده خود برنامه ریزی می کنید.

 • وب سایت خود را در الکسا ثبت کنید.

به alexa.com بروید و یک حساب کاربری ایجاد کنید. وب سایت خود را ثبت کنید. یکی از متدهای زیر را انتخاب کنید (معمولا متد دوم، رایج تر و راحت تر است.) تا الکسا وب سایت شما را تایید کند.
متد 1 : فایل تایید الکسا را در پوشه اصلی وب سایت خود قرار دهید.
متد 2: آی دی الکسا را در صفحه اصلی قرار دهید.
متد 3: گواهی معیارهای سایت فقط در نسخه الکسا پرو

 • مشارکت با کاربران

با کاربرانی که دیدگاهشان را در زیر پست های شما در سایت یا شبکه های مجازی به اشتراک میگذارند، مشارکت داشته باشید.

 • اشتراک در خبرنامه

یک فرم اشتراک خبرنامه باعث می شود ترافیک سایت شما افزایش پیدا کند. این کار به سادگی امکان پذیر است. یکی از محبوب ترین سیستم های اتوماسیون ارسال ایمیل، mailchimp است که می توانید از آن استفاده کنید.

 • نوشتن مطلب در مورد الکسا

در مورد الکسا و سئو مطلب بنویسید. مطالبی که به الکسا و سئو کمک می کند که مخاطبان بتوانند از آن استفاده کند می تواند در کاهش رنک الکسا تاثیر گذار باشد. با این روش میزان ترافیک را به سمت بلاگ خود افزایش می دهید.

 • تبلیغات دیجیتال

اگر شما برای برند خود تبلیغات دیجیتال مانند تبلیغات همسان، بنری، ویدئویی و … انجام دهید و دکمه فراخوانی برای اقدام (CTA) موجود در تبلیغات را به وبسایت خود لینک دهید، می‌توانید ترافیک زیادی از این طریق به دست آورید که بر رتبه الکسای وبسایت شما تاثیر مثبت دارد.

 • طراحی مجدد سایت

معیارهای استایل سایتتان همیشه در حال تغییر و به روز رسانی می باشد و اگر سایت شما از سالهای قبل تا اکنون آپدیت نشده باشد ممکن است میزان ترافیک زیادی را از سایتتان از دست بدهید.پس برای هدایت بیشتر ترافیک به سایتتان بهتر است هر ازگاهی استایل سایتتان را نو کنید!

 • استفاده از Sitemap

با استفاده از sitemap به رباتهای گوگل نشان می دهید که بسیار راحتتر سایت شما را بشناسند و میتوانند الویت صفحات سایت شما را برای ایندکس کردن بشناسند.

 

مزایای بهبود و کاهش رتبه الکسا

هدف اصلی یک وب سایت تولید درآمد است و درآمدی که از طرف سوم ایجاد می شود. تبلیغ دهندگان با استفاده از رتبه الکسا ارزش سرمایه گذاری بر روی وب سایت شما را ارزیابی می کنند.

رتبه الکسا اولین اعتباری است که وب سایت شما در نظر افراد ایجاد می کند. به طور خلاصه می توان گفت:

 1. الکسا ابزاری برای سنجش اندازه گیری صنعت شماست.

 2. تبلیغ دهندگان برای اندازه گیری پتانسیل وب سایت شما برای تبلیغ از الکسا استفاده می کنند.

 3. وب سایت با رتبه الکسای بالاتر باعث می شود تعداد تبلیغ دهندگان بیشتری به وب سایت شما جذب شوند و تبلیغ دهند.

 4. استفاده بیشتری از کسب و کارتان خواهید داشت چرا که اعتماد نسبت به وب سایت شما افزایش پیدا میکند.  افراد بیشتری تمایل پیدا می کنند در وب سایت شما بنویسند.

 5. به وب سایت شما بیشتر رجوع می شود و کپی کردن مطلب از وب سایت شما افزایش پیدا می کند.

 6. مولفه های بیشتری از وب سایت خود را می توانید در الکسا مشاهده و بررسی کنید مثل مولفه های دموگرافیک مخاطبان خود.

 

منبع: ساپرن

 

۰ نظر
ارسال نظر