اهمیت طراحی صفحه اول در طراحی وب سایت(Home Page)  

اهمیت طراحی صفحه اول در طراحی وب سایت(Home Page)

سلام دوستای عزیزم از آنجاییکه صفحه ابتدایی وب سایت در طراحی وب سایت شما از اهمیت بالایی برخوردار است. در این مقاله تصمیم دارم درباره اهمیت طراحی صفحه اول در طراحی وبسایت (Home Page) صحبت کنم.

وب سایت شما به مدت 3 الی 4 ثانیه فرصت دارد تا در ذهن مخاطب شما قرار گیرد. او در این زمان کوتاه برداشت خود را از سازمان تان خواهد کرد و تغییر این ذهنیت در آینده بسیار سخت خواهد بود.در طراحی وبسایت، یک صفحه ابتدایی خوب می تواند یک بازدید کننده را به یک مشتری همیشگی برای کسب و کار شما تبدیل کند و یا او را برای همیشه دور نماید.

در طراحی وبسایت، صفحه اصلی، مهمترین صفحه در طراحی وبسایت شماست. از آنجایی که این صفحه اولین صفحه ای خواهد بود که بازدیدکنندگان در طراحی وب سایت با آن برخورد خواهند کرد، در نتیجه اولین احساسی که نسبت به آن دارند بسیار با اهمیت می باشد.پس حتما باید مطمئن شوید که صفحه اصلی وب سایت شما، در طراحی وب سایت به درستی طراحی شده و کارایی لازم را دارد.

صفحه اول در طراحی وبسایت(Home Page)، خوش آمدگویی

شما وارد یک مغازه یا دفتر کار می شوید و در همان لحظه ورود، مورد خوش آمدگویی مسئول خدمات مشتریان قرار می گیرید. مسئول خدمات مشتریان به عنوان یک راهنما عمل می کند، بدین گونه که به شما کمک می کند که چگونه فروشگاه را بگردید و شما را به شخص یا محصولی که رفع کننده نیاز شماست هدایت کند. مسئول خدمات مشتریان با نشان دادن اینکه کجا می توانید به محصول مورد نیاز خود برسید به شما خدمت رسانی می کند.در نتیجه، ورود به این فروشگاه، فرآیند و تجربه لذت بخشی را برای شما رقم می زند چه شما از این فروشگاه خرید کرده باشید یا خیر

در طراحی وبسایت، یک طراحی موثر و کارا برای صفحه اول وب سایت شما می تواند بازدیدکنندگان را به اطلاعاتی که نیاز دارند هدایت کند. در واقع نحوه در طراحی وب سایت، صفحه اول وب سایت به عنوان یک مسئول خدمات مشتریان عمل می کند به گونه ای که بصورت پیوسته بازدیدکنندگان وب سایت را هر کجای آن که باشند هدایت و راهنمایی می کند. 

 

 

در طراحی وب سایت صفحه اصلی شما به دو قسمت ذیل تقسیم می شود:

بالای صفحه (above-the-fold): این عبارت منظور محتوایی که شما بدون اسکرول کردن در صفحه و پایین آمدن می توانید آن را مشاهده کنید

پایین صفحه (below-the-fold): محتوایی که برای دیدن آن نیاز دارید به سمت پایین اسکرول کنید.

با توجه به اینکه محتوای بالای صفحه اولین قسمتی است که توسط صفحه نمایش کامپیوتر نمایش داده می شود. 100% بازدیدکنندگان شما محتوای بالای صفحه را خواهند دید و طبق آمار، به محض حرکت به سمت پایین صفحه، تعداد افرادی که به محتوای شما توجه می کنند به شدت کاهش می یابد. به همین جهت این که چه مطالبی در قسمت بالای صفحه و پایین صفحه اول سایت قرار گیرد اهمیت بسیار زیادی دارد.

یک در طراحی وبسایت صفحه اول یک صفحه خوب مشخصات زیر را دارد:

  • ساده و قابل دسترس:

در طراحی وب سایت باید عناصر درون صفحه در دسترس بوده و کاربران به سادگی بتوانند موارد مورد نظر شما را پیدا کنند. معماری اطلاعات در یک صفحه وب یکی از مهمترین فاکتورها در طراحی وبسایت کاربر باید هر آنچه که مد نظر دارد را ظرف چند ثانیه بیابد. کارشناسان فن وب سایت گوگل را یکی از بهترین ها در این زمینه می دانند.

  • عنوان صفحه (Page Title):

عنوان صفحه باید گویای محصولات، فعالیت ها و خدمات شما باشد. یک بیننده تازه وارد که ممکن است از طریق جستجو در اینترنت وارد سایت شما شده باشد باید از روی عنوان صفحه بداند که وب سایت که در آن وارد شده شامل چه بخش هایی است.

  • محتوا مناسب:

بسیاری از وب سایت ها بیشتر از عناصر گرافیکی بهره می برند و از داشتن محتوا مناسب با هر صفحه رنج می برند. در صفحه ابتدایی وب سایت باید مهمترین حرف ها بطور خلاصه گقته شود. در صفحه اول باید تکلیف مخاطب را از بابت نوع فعالیت ها، محصولات و خدمات روشن کرد.

  • اولویت بندی اطلاعات ارائه شده به کاربر:

در بین خدمات و یا محصولات خود مهمترین ها را انتخاب کرده و آنها را در صفحه اول خود با جذابیت بالا به نمایش بگذارید.

  • استفاده بهینه از پیوندها:

لینک های شما باید حاوی کلمات کلیدی مهم باشند تا مخاطب به راحتی آنها را پیدا کرده و به صفحات مورد نظر خود دست یابد. مهمترین پیوندها از نظر خودتان را در معرض دید مخاطبان بگذارید.

  • مرور آسان در وب سایت:

مخاطب باید بتواند در وب سایت شما براحتی به سایر صفحات سایت دسترسی داشته باشد. حتماً نقشه سایت برای وب سایت خود تهیه کنید. اینکار باعث می شود مخاطب بداند که به کجاها باید برود.

  • استفاده از گرافیک با معنی:

از عناصر گرافیکی با معنا در وب سایت خود استفاده کنید. یک تصویر بیش از 100 جمله می تواند معنا داشته باشد. با استفاده از عناصر گرافیکی مناسب و بنرهای مناسب تبلیغاتی محصولات و خدمات مهم خود را معرفی نمایید.

در طراحی وبسایت صفحه اصلی تاثیر گذار چگونه است؟

در طراحی وب سایت طراحی صفحه اصلی به شما کمک می کند چه محتوایی را برروی صفحه تان قرار دهید، کجا قرار دهید و چه محتوایی را اول قرار دهید. طراحی یک صفحه اصلی جذاب اینگونه نیست که اطلاعات بصورت تصادفی هر جایی که به فکرتان می رسد قرار گیرند. در واقع از یک روش منطقی و منظم تبعیت می کند. در نتیجه هر شخصی می تواند یک طرح کلی را الگو برداری کند و چینش صفحه اش بر آن اساس طراحی کند.

در طراحی وب سایت و طراحی صفحه اصلی نیاز است که بازدیدکنندگان شما به نحوی که شما مایل هستید راهنمایی و هدایت شوند. این روش شما را قادر می سازد که به نحوی ماهرانه، تجربه بازدید از وب سایت طوری توسط مشتریان هدف انجام گیرد که تجربه جذابی برایشان باشد و شما را به جذب آن مشتریان نزدیک تر کند. درواقع شما به بازدیدکنندگان وب سایت کمک می کنید که:

1. در طراحی وبسایت به سادگی متوجه شوند که وب سایت شما در چه خصوص فعالیت می کند شما چه می کنید و می توانید چه راه حل هایی به بازدید کنندگان خودارائه دهید

2.در طراحی وب سایت  به بازدیدکننده وب سایت به صورت شفاف نشان دهید که قدم بعدی برای استفاده از خدمات کسب و کار شما چیست اگر بازدید کننده شما نداند که مرحله بعدی چیست، بدون آنکه کاری انجام دهد به راحتی صفحه شما ترک خواهند کرد. قدم بعدی می تواند مراجعه به صفحه محصولات یا خدمات، دانلودیک دفترچه راهنما، دیدن ویدئوآموزشی، آبونمان خبرنامه، ارائه اطلاعات تماس و ... باشد.\

 

 

 بهترین روش در طراحی وبسایت، برای داشتن home page وصفحه اصلی  گیرا و جذاب و کارا:


۱)   به این سوالات پاسخ دهد. ” من چه کسی هستم ؟ ” ، ” چه کاری انجام می دهم؟” ، یا شما ( بازدیدکننده ) چه کاری می تواند اینجا انجام دهد ؟


در طراحی وب سایت، در واقع اغلب کسب و کارها می بایست در طراحی صفحه نخست خود به این سوالات پاسخ دهند تا بازدید کننده کاملا واقف شود که در کجا قرار دارد. اگر بازدیدکننده دچار سردرگمی شود در کمتر از چند ثانیه سایت شما را ترک خواهد کرد.


۲)    ارتباط مؤثر با مخاطبان هدف


در طراحی وب سایت، یک home page می بایست روی صحبت کردن با افراد مشخصی با زبان خاصی تمرکز کند . یک home page خوب باید از درج مطالب زائد و زیاده گویی اجتناب کند .


۳)    ارتباط  قانع کننده بر مبنای ارزش های شرکت یا سازمان


در طراحی وبسایت، وقتی یک بازدیدکننده home page شما را بازدید می کند باید وادار به ماندن شود . home page بهترین مکان برای نشان دادن ارزش ها و مزیت های شما است بطوری که بازدیدکننده را برای ماندن ترغیب کند و مانع از رفتن آن ها به سمت رقبا شود .

۴)    بهینه کردن سایت برای  استفاده در همه دستگاهها

 در طراحی وب سایت، میبایست گشت و گذار در آنها آسان باشد و در آن ها عناصر فلشی مانند فلش بنرها ، انیمیشن ، پاپ آپ یا عناصر غیرضروری و بیش از حد پیچیده ، وجود ندارد .
بسیاری از آنها همچنین برای تلفن های همراه نیز بهینه سازی شده اند که در دنیای موبایلی امروز سئو و بهینه سازی وب سایت نکته بسیار مهمی می باشد .


۵)    استفاده از CTA ها در طراحی وبسایت


همه homepage ها در این لیست از Calls-to-action  های اولیه  و ثانویه برای هدایت بازدیدکنندگان برای رفتن به مراحل بعدی استفاده می کند. مثلا شامل Free Trial ،  Demo ،  Buy Now ، یا Learn More می باشند.
به خاطر داشته باشید هدف از home page در طراحی وب سایت، ترغیب کردن بازدید کننده به کنکاش عمیق تر در وب سایت و ماندن در آن به مدت طولانی تر می باشد . CTA ها به آنها می گویند مرحله و اقدام بعدی چیست و از سردرگمی و غرق شدن در سایت جلوگیری می کند . از همه مهمتر ، CTA ها home page  شما را از یک بروشور به یک موتور راهنما یا فروش تبدیل می کند .


۶)    تغییرات دائمی 


Home page های برتر، در طراحی وب سایت همیشه ثابت نیستند . برخی از آنها مثل Whitehouse.gov مدام بر اساس نیاز و مسائل و سوالات بازدیدکنندگان در حال تغییر است .


۷)  در طراحی وب سایت، مهم است که یک طراحی home page بتواند اعتماد و رابطه مؤثر بر مبنای ارزش و هدایت بازدیدکنندگان را ایجاد کند .

این home page ها به طور مؤثر از layout  ها ، CTA ها ، فضاهای باز ، رنگ ها ، فونت ها و دیگر عناصر استفاده می کنند .

منبع: سانا پرداز نارین

۰ نظر
ارسال نظر