اصطلاحات در طراحی وب سایت  

اصطلاحات در طراحی وب سایت

طراحی وب سایت اصطلاحات زیادی را به خود اختصاص داده است، ممکن است که از طراحان وب اصطلاحاتی را شنیده باشید و معنی آن ها را ندانید.توی این مقاله درباره اصطلاحات طراحی وب سایت، خدمات سئو و بهینه سازی وب سایت صحبت میکنم.

Web Page:

مجموعه ای از تصاویر و نوشته‌هاست كه به صورت یك صفحه از طریق اینترنت قابل دسترسی می‌باشند ، صفحه وب می‌گویند .
 

Web Site:

پایگاهی بر روی فضای مجازی اینترنت ، شامل مجموعه ای از صفحات وب ( Web Page ) است .كه توسط آدرس مخصوصی ( Domain ) از طریق اینترنت قابل دسترسی می‌باشند . این صفحه‌ها می‌تواند حاوی اخبار ، تصاویر ، اطلاعات علمی و تجاری ، تبلیغات و ... باشد .

 

Domain :

نام بین‌المللی مخصوصی كه برای هر وب سایت ثبت می‌شود و به عنوان آدرس آن سایت محسوب می‌گردد. برای مثال (sargonco.com)

 

Web Host :

میزبان وب به كامپیوتری گفته می‌شود كه اطلاعات یك یا چند وب سایت بر روی آن قرار می‌گیرد و هنگامی كه كاربری در مرورگر وب خود ، آدرس سایت مورد نظر را ( Domain ) را وارد می‌كند ، مرورگر كامپیوتر شخصی كاربر از طریق خط تلفن و یا آنتن‌های ماهواره‌ای با وب سرور ( Web Server ) كه بر روی آن میزبان نصب شده است ارتباط برقرار نموده و صفحات مورد نظر را به نمایش در می‌آورد .

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز بخوانید:

Web Server :

به نرم افزاری گفته می‌شود كه بر روی كامپیوتر میزبان نصب شده و صفحات وبِ درخواستی مرورگرهای وب را برای آنها ارسال می‌نماید . البته اغلب از میزبان وب ( Web Host ) به عنوان وب سرور نام برده می‌شود كه این از نظر تكنیكی صحیح نمی‌باشد .

 

Static Page :

صفحه‌ی وبی است كه مطالب داخل آن برای بازدیدکننده ثابت هستند وهمچنین برای تمام كاربران اینترنت به یك صورت نمایش داده می‌شوند .

 

Dynamic Page :


به صفحه‌ی وبی گفته می‌شود كه مطالب و محتویات آن متغیر هستند و به درخواست كاربران در آن‌ها اطلاعات متفاوتی نمایش داده شده و نیز امكان وارد كردن اطلاعاتی توسط كاربران اینترنت در آن‌ها میسر می‌باشد . دوستای عزیزم برای تولید این صفحه‌ها نیاز به برنامه نویسی‌های خاصی می‌باشد .

 

Home Page:

صفحه‌ی اصلی یك وب سایت كه بازدید كننده وب سایت آن را در ابتدا مشاهده می‌نماید . این صفحه شامل ، اخبار مهم ، تصاویر اولیه ، پیوندهایی به بخش های مختلف آن سایت و نیز پیوند‌هایی به سایت‌های دیگر و یا تبلیغات دارنده‌ی وِب سایت می‌باشد .
 

Conversion:

زمانی که یک کاربر برای انجام یک عملیات خاص مانند پر کردن اطلاعات یک فرم و یا خرید از یک فروشگاه صرف می کند.

 

Cascading Style Sheets)CSS)  :

کد های برنامه نویسی هست که توسعه دهندگان وب جهت طراحی سایت استفاده می نمایند.این فرمت تغییرات شامل (فونت ها، رنگ ها ، تصاویر، منوها و ... ) می شود.

 

Favicon:

یک تصویر کوچک است که در سایت ها می بینید.این عکس عموما حاوی آرم شرکت می باشد.آیکون معمولا در عنوان و یا تب مرورگر نمایش داده می شود.

Hosting:

یک فضای مجازی برای ذخیره سازی اطلاعات هر سایت می باشد.این سرور با نرم افزار تحت وب خود به بازدیدکنندگان اجازه می دهد تا به اطلاعات به اشتراک گذاشته شما در وب دسترسی داشته باشند.

 

Metatag:

تگ HTMLمی باشد که در آن اطلاعاتی مانند توضیحات ، نویسنده ، کپی رایت و غیره ... برای یک وبسایت وجود دارد.این اطلاعات برای دسته بندی وبسایت ها استفاده می شود.

 

Page template:

به طرح بندی قالب هر سایت گفته می شود. به طور معمول وبسایت ها از 5_10 صفحه تشکیل شده اند. معمولا صفحه ی اول و تماس با ما از طراحی متفاوتی نسبت به باقی صفحات برخوردار است.

 

Responsive design:

طراحی پاسخگو به نوعی می باشد که وبسایت قابل مشاهده در هر اندازه از گوشی های هوشمند است و به هم ریختگی با تغییر سایز برای سایت پیش نمی آید.


Intro :

انیمیشنی است كه در ابتدای وب سایت جهت جذاب تر شدن ، تاثیر تبلیغاتی بیشتر و خوش آمد گویی به كاربران نمایش داده می‌شود .

 

Flash Site :

وب سایتی است كه به شكل كامل و یا در بعضی از بخش‌ها با استفاده از صدا ، انیمیشن و ... توسط نرم‌افزارهای خاصی ساخته می‌شود .

 

HTML:

HTML در حقیقت زبان اصلی در طراحی وب و پل ارتباطی بین طراح و مرورگر وب است. امروزه از نسخه جدیدتر HTML که XHTML نام دارد استفاده می‌شود. 


CSS:

CSS ابزاریست جهت قالب‌بندی، رنگ‌بندی و ایجاد جلوه‌های تصویری و گرافیکی در صفحات HTML. استفاده از CSS اعمال تغییرات جدید گرافیکی را برای دارنده وب‌سایت بسیار آسان می‌کند.


ASP:

ASP یک زبان برنامه‌نویسی تحت وب سمت سرور است که توسط شرکت مایکروسافت گسترش یافته است.ورژن جدیدتر ASP، که بسیار پیشرفته‌تر از ورژن قبلی است ASP.NET نام دارد. از زبان‌های برنامه‌نویسی تحت وب برای ایجاد تعامل با کاربر و طراحی صفحات داینامیک استفاده می‌شود


PHP:

PHP نیز مانند ASP یک زبان برنامه‌نویسی وب سمت سرور است. تفاوت اصلی بین PHP و ASP در "Open Source" یا "کد باز" بودن PHP است. هر یک از این دو زبان قابلیت‌های گوناگونی دارنند که بسته به نیاز مشتری و امکانات سرویس‌دهنده وب قابل استفاده است.


JS:

JavaScript (جاوا اسکریپت) یک زبان کدنویسی سمت کاربر است. بر خلاف زبان های کدنویسی سمت سرور که توسط سرور اجرا می شوند جاوااسکریپت توسط مرورگر کاربر اجرا می شود


AJAX:


AJAX مجموعه ای از روش ها و تکنولوژی های کدنویسی سمت کاربر است. با استفاده از ایجکس برای بارگذاری اطلاعات بخشی از صفحه وب سایت نیازی به بارگذاری مجدد کل صفحه نیست.

 

W3C:

مرجع جهانی تعیین استانداردها و راهبردهای وب W3C نام دارد. W3C از سال 1994 فعالیت خود را آغاز نموده و گسترش قوانین در جهت پیشرفت وب را در دستور کار خود قرار داده است. از اعضای W3C می‌توان مایکروسافت، اپل، سان مایکروسیستمز و آی بی ام را نام برد.

 

Comment:

توضیحاتی است که طراحان سایت در لا به لای کدهای HTML می گنجانند تا برای فهمیدن وظیفه بخش های متفاوت کدهای HTML در مراجعات آتی نیازی به صرف وقت بسیار نداشته باشند.

 

301 تغییر مسیر (301 redirect)  :

تغییر مسیر از یک URLبه URLدیگر را می گویند. همچنین به تغییر مسیر ترافیک از صفحات وب قدیمی به صفحات جدید گفته می شود. (به عنوان مثال saprenco.com/about-usدر حال حاضر saprenco.com/our-company در وب سایت جدید)

 

404 :

این اخطار را زمان هایی مشاهده می کنید که به وبسایتی وارد شوید که صفحه ی آن حذف شده باشد و یا URLرا اشتباه وارد کرده باشید

.

توضیحات  ALT attribute)ALT) :

توضیحات ALT مختص تصاویر می باشد و به موتور های جست و جو برای درک بهتر تصویرکمک می کند.

 

breakpoints:

به امتیازاتی گفته می شود که مربوط به طراحی و محتوای سایت شما برای کاربران می باشد.در طراحی responsive، breakpoints  اغلب توسط عرض دستگاه تعریف می شود.در تلفن همراه (این اندازه 320pxدر 480px) در تبلت (768pxو 1024px) وهر دستگاه بالاتری 1024pxمی باشد.

 

Call to Action)CTA) :

متن ،تصویر ، بنر و... که شما را متقاعد کند روی آن کلیک کنید و برای آن منتظر بمانید.CTAsها طراحی شده اند تا کاربران را از صفحه ای به صفحه ی دیگر منتقل کنند.(به عنوان مثال دانلود نشریه ، تماس با ما ، بیشتر بدانید و غیره...).

Cookies:

کوکی ها اطلاعاتی هستند که از یک وبسایت به مرورگر ارسال می شود و بر روی کامپیوتر شما ذخیره می شوند.این اطلاعات شامل یازدید از وبسایت ، تعداد بازدید ها و... می باشد.

 

Content Management System)CMS) :

یک نرم افزار مدیریت محتوای وبسایت می باشد که از طریق آن می توانید وارد باطن سایت خود شوید و در آن به ویرایش متن و عکس بپردازید.


SEO:

به فرآیند بالا بردن رتبه وب‌سایت ها در موتورهای جستجوی وب (مانند Google.com) تکنیک‌های SEO گفته می‌شود. SEO ارتباط مستقیمی با تکنیک‌های طراحی سایت و کدنویسی صحیح دارد.

 

پیشنهاد میکنیم این مقاله را نیز بخوانید:Robot:

ربات های خودکار موتور های جستجو که گاهی با نام spider یا crawlers شناخته می شوند در واقع کاوشگران دنیای وب هستند. حتما شما هم تا بدین روز در این اندیشه بوده اید که ربات ها مانند کاوشگران واقعی می توانند از هر مانعی عبور کنند یا بروی هر گذر گاهی پل بزنند اما در واقع این یک طرز فکر اشتباه بوده است ، بر خلاف آنچه تصور می شود آن ها آن قدرت کافی را بای انجام این کار ندارند. آنها در طراحی سایت فرقی میان یک فریم ، یک عکس و یا فلش نمی گذارند ، آن ها نمی توانند مانند انسان برای دسترسی به یک صفحه وب که با کلمه عبور محافظت شده ، کلمه عبور وارد کنند و ....
در واقع ربات ها در معقوله تنها و تنها محتوا و لینک را می شناسند نه چیز دیگر...

 

Wireframe:

 ترسیمWireframe می تواند به طراح و کارفرما کمک کند تا به صورت خام ،ارتباط بین طراح و مشتریان را چند برابر کند.این طراحی بدون نمایش بصری است.

What You See Is What You Get ) wysiwyg) :

 این اصطلاح به معنی "هرآنچه می بینی ، همان چیزی است که بدست می آوری" می باشد .wysiwygیک نوع رابط کامپیوتری جهت ساختن اسناد و صفحات وب می باشد.در این برنامه حالتی وجود دارد که به شما نمونه ی نهایی سند در صفحات وب را نشان می دهد .مانند نرم افزار dreamweaver


Ranker:

در واقع پس از طراحی سایت Rank همان جایگاه یک سایت در نتایج جستجو است و این موضوع به الگوریتم هایی که موتور جستجو برای رنک بندی استفاده می کند باز می گردد. Ranker هم بخشی است که وظیفه استفاده از الگوریتم و چیدمان نتایج را بر عهده دارد.

 

Page Rank:

یک سیستم انحصاری مربوط به شرکت گوگل است که پس از طراحی سایت برای تعیین کردن اهمیت صفحات یک وب سایت به کار می رود و در واقع فاکتوری از چندین فاکتور Ranking است.

 

Keywords:

در طراحی سایت در واقع واژه ها و عباراتی هستند که یک صفحه وب را معرفی می کنند. هنگامی که یک کاربر واژه خاصی را در موتور های جستجو ، جستجو می کند ، موتور های جستجو تلاش می کنند تا صفحه هایی را که بیشترین تطابق را دارد نمایش دهد.


Page title:

در واقع همان عنوان صفحه ای است که در بالای پنجره مرورگر به نمایش در می آید و در بین تگ های Title قرار می گیرد. دقت داشته باشید که در طراحی سایت این یک سر صفحه و یا هیچ متن بزرگی که ممکن است در صفحه نمایش داده شود نیست.


On-Page Factors:

فاکتور هایی از سئو می باشند که در طراحی سایت بروی رنک شما تاثیر گذارند و این فاکتور ها محتویات وب سایت شما یعنی لینک ها ، متون ، تگ ها و غیره بستگی دارند.Off-Page factor:

فاکتور هایی از سئو می باشند که در طراحی سایت بروی رنک شما تاثیر گذار هستند و این فاکتور به عناصر دیگر وب سایت ها بستگی دارند لینک های اصلی که به سایت شما بازگشت داده می شوند.Spider, Crawler, Robot:

نرم افزاری است که کار جمع آوری اطلاعات از صفحات سایتهای مختلف را بر عهده دارد.Directory:

فهرست نوعی از موتورهای جستجوگر که پایگاه داده آن توسط ویراستار تکمیل می گردد. در آنها سایتها در گروههایی موضوعی دسته بندی می شوند.

 

Keyword:

بــه واژه ها ی مهم (کلیدی) هر صفحه گفته می شود. اما غالبا" منظور کلماتی است که دوست داریم با آنها رتبه های مناسبی کسب کنیم.

 

Keyword Density:

چگالی کلمه، منظور تعداد دفعات تکرار واژه های کلیدی در مقایسه با سایر کلمات متن است.

 

Keyword Staffing:

تکرار یک کلمه به دفعات و پشت سر هم به منظور بالا بردن چگالی کلمه. این کار تقلب محسوب می شود.Tinny Text:

نوشتن متن با اندازه های بسیار کوچک و ریز به گونه ای که کلمات بسیاری بدین ترتیب در یک خط قرار داده می شود و به سختی نیز در صفحه قابل رویت هستند. نوشتن مطالب به این صورت، تقلب محسوب است.

 

Invisible Text:

متن نامرئی درواقع منظور استفاده از متن های همرنگ با پس زمینه صفحه است. متن هایی که از دید کاربران مخفی می ماند. به عنوان مثال اگر پس زمینه یک صفحه سیاه است، متن صفحه نیز با رنگ سیاه نوشته می شود تا دیده نشود . این نوع متن ها از مصادیق تقلب می باشند.

 

Spam:

تقلب، به تمام تلاش هایی گفته می شود که به کمک آن سعی می شود از راه های غیر معمول، رتبه های بالایی کسب شود. 

 

ALT tag:

محتوای این شناسه، متنی است که یک عکس را توضیح می دهد.Deep Crawl:

به معنای این است که موتور جستجوگر، می تواندصفحات زیادی از یک سایت را در پایگاه داده اش قرار دهد. موتور جستجوگر هرچه پایگاه داده اش بزرگتر باشد، صفحات بیشتری از یک سایت را می تواند در پایگاه داده اش قرار دهد. همه موتورهای جستجوگر دارای این ویژگی نمی باشند.

 

Robots.txt:

با این فایل متنی و ساده، میزان دسترسی موتور جستجوگر به محتوای یک "سایت" را می توان کنترل کرد.

 

META robots tag:

به کمک این شناسه میزان دسترسی موتور جستجوگر به محتوای یک "صفحه" را می توان کنترل کرد.Link:

پیوند. در واقع پلی بین دو صفحه است. به کمک آن می توان از یک صفحه به صفحه دیگر رفت.Link Popularity:

مقصود این است که چه تعداد از سایت های دیگر به سایتی مشخص لینک کرده اند یا اینکه از چند سایت دیگر می توان به کمک پیوندها به سایتی مشخص رفت.Link Reputation:

اشاره به این دارد که سایر سایتها درباره سایتی که بدان لینک داده اند، چه می گویند. عموما در این موارد عنوان، متن لینک و کلمات اطراف لینک در سایت مقصد، بررسی می شوند.Learn Frequency:

بعضی از موتورهای جستجوگر می توانند تشخیص دهند که محتوای صفحات پس از چه مدتی تغییر می کند (به روز می گردد) و بعد از آن مدت به آن صفحات مراجعه می کنند.URL-Uniform Resource Locator:

به آدرس منحصر به فرد هر منبع موجود در اینترنت گفته می شود. این منبع می تواند یک صفحه وب، یک فایل متنی و... باشدStop Word:

به کلماتی گفته می شود که در کل اینترنت از آنها بسیار استفاده شده است. کلماتی نظیرthe, a, an, web www, home page, و ...
 


Meta tags:

به کمک این شناسه ها، اطلاعاتی از صفحه در اختیار بینندگان (موتور جستجوگر، مرورگرها و ...) قرار داده می شود.


META Keywords:

به کمک آن، کلمات کلیدی صفحه در اختیار موتورهای جستجوگر قرار داده می شود.META Description:

به کمک آن، توضیحی مختصر از صفحه در اختیار موتورهای جستجوگر قرار داده می شود.Stemming:

به معنای این است که موتور جستجوگر می تواند صورت های مختلف یک کلمه را جستجو کند. به عنوان مثال با جستجوی swim موتور جستجوگر به دنبال swimmer ، swimming نیز می گردد. همه موتورهای جستجوگر دارای این ویژگی نمی باشند.Rank:

رتبه یک صفحه در نتایج جستجو است زمانی که جستجویی مرتبط با محتوای آن صفحه انجام می شود.

Spamdexing:مختصر شده spam indexing است. منظور طراحی و معرفی صفحاتی به موتورهای جستجوگر است که کیفیت نتایج جستجو را پایین می آورند.

 

برای بهره مندی از مشاوره تخصصی در زمینه طراحی وب سایت غرب تهران با شرکت ساپرن تماس بگیرید.

 

۰ نظر
ارسال نظر