uiوux دیزاینر در طراحی وب سایت چیست؟؟؟  

uiوux دیزاینر در طراحی وب سایت چیست؟؟؟

دوستای گلم در این مقاله تصمیم دارم مطالبی را درباره اینکه هنگام طراحی وب سایت شرکتی چگونه ui طراحی کنیم، تفاوت ui و ux در چیست، چگونه طراح ui شویم، ui و ux دیزاینر چیست، ودر طراحی وب سایت دو کلمه UX و UI بسیار استفاده می شود اما تفاوت این دو در کجاست ؟؟؟؟ توضیحاتی را را بیان کنم.

جهت سفارش طراحی سایت اختصاصی کلیک نمایید.

به صورت بسیار ساده UI که مخفف User Interface design می باشد بخشی از طرح می باشد که زمانی که کاربر در حال رویت وب سایت می باشد آن را مشاهده می نماید و UX که مخفف User Experience design می باشد به تجربه کاربر از رویت وب سایت گفته می بشود.

 

ui و ux دیزاینر در طراحی وب سایت

 

UX چیست؟؟؟

User Experience - UX شامل رفتار، حالت و احساست کاربر در مورد استفاده از یک محصول و یا سیستم خاص گفته می شود. تجربه کاربر شامل جنبه های عملی، تجربی، موثر ، معنی دار و جنبه های با ارزش اثر متقابل انسان و کامپیوتر و محصول می باشد، که شامل درک کاربر از جنبه های مختلف سیستم شامل کاربرد، سادگی در استفاده و بهره وری می باشد. بر اساس تعریف ISO عنوان user experience شامل کلیه عواطف، اعتقادات، مزیت ها، پاسخ های فیزیکی و روانی، رفتارها و اجراها قبل از زمان استفاده، در زمان استفاده و بعد از آن اطلاق می گردد.

وظیفه طراح وب سایت چیزی بیش از طراحی محیطی زیبا برای وب سایت شما می باشد که طراح می بایست هیجان و احساسات کاربران شما را در نظر بگیرد و سایت را به گونه ای طراحی نماید تا وب سایت شما ارتباط احساسی برقرار نماید. طراح وب سایت یکی از مهترین اعضای تیم شما می باشد که در صورتی که کار خود را به درستی انجام دهد تاثیر بسیار مثبتی در کسب و کار شما خواهد داشت . مهندسان در کار طراحی سایت بخش هایی را پیاده سازی می نمایند که کاربر مشاهده نمی نماید و منطق و اصول کار را پیاده سازی می نمایند حال آنکه طراحان وب سایت رابط کاربری وب سایت را پیاده سازی می نماید.

 

UI چیست؟

UI که مخفف user interface می باشد در فیلد اثر متقابل ماشین و انسان در صنعت طراحی، فضایی می باشد که اثر متقابل بین انسان و ماشین به وجود می آید. هدف این اثر متقابل اجازه برای عمکلکرد موثر و کنترل ماشین از سمت انسان می باشد، در حالیکه ماشین اطلاعاتی را باز می گرداند که کمک به تصمیم گیری های کاربران می نماید. برخلاف طراحان UX که بر روی حس کلی کار تمرکز می نمایند طراحان UI بر روی نحوه ارائه محصول کار می نمایند. آنها صفحه ای را طراحی می نمایند که کاربر با آن در ارتباط می باشد و تلاش می نمایند UI را در جهت محقق ساختن اهداف طراح UX پیش ببرد. به عنوان مثال ممکن است طراح UI تصمیم بگیرد اسلایدری در بالای صفحه تعبیه نماید و یا دکمه ای برای انجام فرآیند خرید در مکانی از صفحه ایجاد نماید. همچنین طراح UI مسئول ساخت راهنمای استایل منسجم می باشد تا ثبات و یکپارچگی در طراحی دیده شود.

تفاوت بین UI و UX

UI و UX مخفف هایی هستند که معمولا در طراحی وب سایت شرکتیتوسط افراد مبتدی به صورت اشتباه مورد استفاده قرار می گیرند. آنها کاملا معناهایی متفاوتی دارند که معمولا توسط افرادی که معناهای آن را نمی دانند به جای یکدیگر استفاده می شوند در صورتی که تقاوت این دو بسیار واضح می باشد.

UI مخفف User Interface می باشد که در صنعت نرم افزار به هر چیزی که در صفحه نمایش داده می شود گفته می شود که شامل تصاویر، متن ها، دیاگرام ها، ماژولها، جداول ، ویدئوها و همچنین رنگ ، سایر و مکان آن ها می باشد.

UX مخفف User Experience می باشد که بسیار وسیع تر از UI می باشد و به تجربه و احساس کاربر زمانی که از محصول شما استفاده می نمایند گفته می شود. به عنوان مثال زمانی که شما از سایت ساپرن  خدماتی را سفارش می دهید و آن بسیار سریع تحویل شما می گردد به این معناست که UX خوبی وجود داشته است.

 

ui ux

 

در حقیقت کل یک محصول UX می باشد و و هر بخش از آن UI نامیده می شود. UI در حقیقت سیستمی می باشد که انسان از طریق آن با ماشین در ارتباط می باشد و شامل کامپوننت های فیزیکی و نرم افزاری می باشد.

امروزه طراحانی وجود دارند که هر دو تخصص UX و UI را در کنار هم دارند.البته این دو کاملا با هم در ارتباط بسیار نزدیک هستند و البته ما عقیده داریم بدون دانش در هر دو فیلد متخصص طراحی بودن ممکن نیست .

آنها برای اهداف بزرگتری به هم ترکیب شده اند که این هدف  جذب کاربران به خدمات شما و رساندن اطلاعات مورد نظر شما به ایشان می باشد.

البته شما می توانید وب سایتی داشته باشید که که ظاهری بسیار خاص و خیره کننده داشته باشد اما عملکرد بسیار ضعیفی داشته باشد که این را UX بد و UI خوب می نامند و همچنین بلعکس می توانید وب سایتی داشته باشید که ظاهر و حس ضعیفی داشته باشد ولی بسیار مورد پسند کاربر باشد که این مورد را UX خوب و UI بد می نامند. بنابراین برای آنکه طراحی اثر بخشی لازم را داشته باشد UI و UX می بایست در امتداد هم در نظر گرفته شوند .

UI کاران در ایران به دو دسته تقسیم میشود.

  • دسته اول: UI کارانی که بسادگی میتوانند کد های نوشته شده توسط سایت های دیگر را یافته و آنها را ویرایش و شخصی سازی کنند. این دسته از UI کاران معمولا چند سایت خارجی را انتخاب و طرح ها و تم های آن سایت را برای خود شخصی سازی می کنند. برخلاف ظاهر این کار، انجام آن گاهی بسیار دشوار میباشد. زیرا طراحان حرفه ای گاهی کدهای خود را در چند لایه پنهان می کنند و یا حتی کد های برنامه نویسی را بصورت ناخوانا در میآورند تا قابل استفاده نباشند.
  • دسته دوم : این دسته از UI کاران قادرند هر طرح و سایتی را بصورت یک وب به شما تحویل دهند. بعنوان مثال شما میتوانید یک طرح فتوشاپی را به این طراحان بدهید و یک سایت تحویل بگیرید.

برای تبدیل شدن به یک UI کار حرفه ای شما باید هر دو مهارت را به خوبی داشته باشید. زیرا که ممکن است مشتری به شما مراجعه  و در خواست کپی کردن یک جلوه جاوا اسکریپت و یا جی کوئری از یک سایت را بدهد. شما باید بتوانید کدهای این افکت را یافته و آن را بدون ایراد اجرا کنید. گاهی هم مشتری طرح و جلوه دلخواه خود را روی تکه کاغذی رسم می کند و از شما میخواهد آن را اجرا کنید. در این صورت هم شما باید به کد نویسی کاملا مسلط باشید و با حداقل کد و در کوتاه ترین زمان خواسته مشتری را برآورده کنید.

نقش رابط کاربری (UI) در طراحی سایت

در حقیقت این رابط کاربری سایت مانند ویترین یک فروشگاه فیزیکی است که در خیابان و پاساژ ها با آن روبرو میشوید. در طراحی وب سایت فروشگاه اینترنتی که یک ویترین زیبا باعث میشود که شما وارد آن فروشگاه بشوید و حتی ممکن است خرید بکنید با آنکه در آن لحظه قصد خرید کردن نداشتید.

در دنیای مجازی هم همین رویکرد وجود دارد. یعنی اگر شما سایت زیبا و با طراحی ظاهری زیبا داشته باشید میتوانید خیلی راحت مشتریان را به خرید تشویق کنید. حتی اگر در آن لحظه قصد خرید کردن نداشته باشند و اتفاقی به سایت شما وارد شده باشند. رابط کاربری سایت باید در عین زیبایی بتواند نیازهای کاربران را نیز برآورده کند. یعنی پس از سئو و بهینه سازی وب سایت خود وقتی کاربری با جستجوی کلمه کلیدی مورد نظر شما در گوگل در میان نتایج جستجو نام سایت شما را میبیند و با کلیک روی لینک وارد سایت میشود بتواند به راحتی به خواسته و هدف خود از آمدن به سایت شما برسد .

نقش تجربه کاربری (UX) در طراحی سایت

تجربه کاربری یعنی شما باید طوری مراحل خرید و بخشهای مخلف سایت را طراحی و مدیریت کنید که بتواند به بهترین وجه ممکن رضایت کاربر را جلب کند. وقتی شما یک فروشگاه اینترنتی دارید باید مراحل خرید را برای کاربر به آسان ترین و سریع ترین حالت ممکن برسانید. در طراحی فرم ها دقت کنید که اطلاعات و سوالات اضافی از کاربر نپرسید. زیرا هیچکس دوست ندارد بیوگرافی کامل خودش را دراختیار شما قرار دهد.

در انتخاب رنگها هم برای ایجاد تجربه کاربری بهتر باید دقت کنید و استاندارد های لازم را رعایت کنید. برای سایتهای فقط متنی و محتوا محور باید متن تیره در پس زمینه روشن استفاده کنید. برای مثال نوشته های مشکی در صفحه سفید. همینطور در سایتهای فروشگاهی و کالا محور از رنگها و دکمه های با رنگهای کنتراست بالا مثل قرمز و نارنجی استفاده کنید تا با حضور کاربر در سایت بلافاصله توجه او جلب شود.

بخش مهم بعدی در تجربه کاربری استفاده از نوع و سایز مناسب فونت برای بخشهای مختلف سایت است. اگر شما سایتی دارید که مقالات زیادی منتشر کرده اید پس هدف شما این است که وقتی کاربر به سایت شما آمد مقالات شما را کامل بخواند و حتی به سراغ مقالات مرتبط بعدی برود. پس برای این کار باید نوع فونت سایت شما خوانا باشد و سایز آن به اندازه ای تعیین شود که باعث خستگی چشم کاربر نشود. خصوصا برای مقالات طولانی که کاربر باید چندین دقیقه برای خواندن متن وقت بگذارد حتما باید نوع فونت خوانا با سایز مناسب باشد.

مورد بعدی در طراحی سایت استاندارد و کاربر پسند منوی سایت است. بخشهای مهم سایت باید در منو قرار بگیرد و بخشهای دارای اولویت کمتر در منوهای ثانویه و جانبی سایت قرار بگیرند. برای مثال اگر شما یک شرکت بزرگ هستید باید لینک مربوط به استخدام را در نوار بالایی سایت قرار دهید چون اکثر کاربران جویای کار برای استخدام به سایت شما سر میزنند.

 

ui و ux  در طراحی وب سایت چیست؟؟؟

 

برای تبدیل شدن به یک UI کار چه چیز هایی را باید بدانیم:

  • تسلط کامل به HTML و CSS از ضروریات است . سپس باید با نحوه کد نویسی جاوا اسکریپت و جی کوئری آشنا شوید. در انتها هم باید اصول کد نویسی در PHP و یا Asp را یاد بگیرید.
  • با توجه به اینکه نسخه نهایی HTML هنوز بطور کامل توسعه نیافته و ممکن است تغییراتی در آن رخ دهد مطمئن شوید که هنگام کار با نسخه HTML5 تمام بروز رسانی ها را خوانده اید .
  • برای یادگیری CSS هم مطمئن شوید قواعد CSS3 را بخوبی میدانید و میتوانید در کار از آنها استفاده کنید. 

برای اینکه بتوانید از این آموخته ها در کارهای حرفه ای استفاده کنید. باید برای خود تمریناتی را قرار دهید. از طرح های ساده شروع کنید و سعی کنید، ایرادات اصلی خود را بیابید و اصلاح کنید.

آیا برای طراحی UI میتوان از فایل های آماده مانند بوت استرپ استفاده کرد؟؟

 قواعد متفاوتی برای استفاده و یا عدم استفاده از بوت استرپ و یا w3 (تهیه شده توسط سایت w3schools) وجود دارد. بنابراین بهتراست اصول کار با این پلتفرم ها را بدانید تا اگر امکان استفاده از آنها وجود داشت از این امکان استفاده کنید و در غیر اینصورت بتوانید کد های مورد استفاده خود، از این پلتفرم ها را به کد های موجود بیافزایید.

هنگام ریسپانسیو کردن یک طرح اغلب UI کاران از استاندارد های بوت استرپ استفاده می کنند. اما میتوان این استاندارد ها را درون یک فایل Css نیز قرار داد. کافیست که با اصول کار بوت استرپ آشنا باشید. 

یک طراح وب امکان یادگیری تمام کتابخانه های جاوا اسکریپت را ندارد ولی دانش کامل از خود جاوا اسکریپت و کتابخانه جی کوئری می تواند به یک طراح کمک کند تا اغلب مشکلاتش در طراحی افکت ها را حل کند.

اگر قصد دارید که بتوانید بعنوان مدیر یک شرکت طراحی سایت فعالیت کنید، یادگیری یکی از زبانهای  PHP و یا ASP ضروری است. هر کدام از این زبان ها طرفداران بسیاری دارند. انتخاب یکی از این دو زبان به عهده خودتان است. زبان PHP عمومیت بیشتر در وب دارد و زبان ASP  امنیت بیشتری دارد و میتوان ساده تر رابطهای گرافیکی کاربرپسند را با آن طراحی و اجرا کرد.

 

براي بهره مندي از مشاوره تخصصي در زمینه طراحی سایت غرب تهران با شرکت ساپرن تماس بگيريد.

۰ نظر
ارسال نظر