نقش Iframe در طراحی وب سایت چیست؟  

نقش Iframe در طراحی وب سایت چیست؟

در این مقاله تصمیم دارم درباره اینکه آی فریم چیست ، نقش Iframe در طراحی وب سایت چیست؟ تاثیر iFrame در سئو سایت شما و اینکه iFrame چطور در خدمات سئو و بهینه سازی وب سایت (SEO) تاثیر گذار است، بپردازم.

آی فریم چیست و iFrame چه تاثیری در سئو وب سایت دارد؟

iFrame یکی از تگ (Tags) های اچ تی ام ال (HTML) است که در موضوع طراحی وب سایت امکان جاسازی یک محتوا را به داخل صفحه مورد نظرتان دارد.

Iframe مخفف inline frame، یکی از تگ های HTML است که در صورت استفاده از آن قادر خواهید بود یک صفحه از وب سایت دیگری را در سایت خود لود کنید.  مثلا میتوانید ویدئو های خود را در سایت هایی مانند آپارات آپلود کنید و سپس به وسیله ی تگ iframe آن را در صفحات سایت خود لود کنید.این تگ امکان تغییر عرض (Width) , ارتفاع (Height) , حاشیه (Border) و همچنین نوار پیمایشی (Scroll Bar) را دارد.

شکل دستوری کد به صورت زیر است:

<iframe src=”URL of page you wish to embed”></iframe>

نقش Iframe در طراحی سایت چیست؟

در طراحی وب سایت روش های مختلفی برای ارائه محتوا وجود دارد زمانی که شما نیاز دارید یک صفحه اچ تی ام ال از سایت دیگر را در سایت خودتان نشان  دهید یکی از این راه ها استفاده از تگ iframe می باشد . در تگ iframe  شما می توانید براحتی یک صفحه اینترنتی از یک وب سایت دیگر را در وب سایت خودتان فراخوانی کنید . بطور مثال یکی از مشهور ترین روش ها برای نشان دادن یک صفحه اینترنتی یک وب سایت در وب سایت دیگر همان نماد اعتماد الکترونیکی است که یک iframe  است .

Iframe چه کاربردی دارد؟؟

Iframe ها یک سایت را درون یک سایت دیگر به نمایش می گذارند. این امکان باعث میشود که کاربر از دیدن صفحات بیشتر بی نیاز شود و داده های مدنظر خود را در یک صفحه ببینید. همه سئو کاران میدانند که تعداد صفحاتی که کاربر از آنها بازدید می کند تاثیر بسزایی روی رتبه سایت دارد. بنابراین iframe ها برای سئو هم مضر هستند. اما اگر iframe ها تا به این حد میتوانند باعث ضرر به سایت شوند، استفاده از آنها منطقی است؟ ؟؟؟؟آیا باید از قرار دادن iframe پرهیز کرد؟؟؟؟

پاسخ کوتاه به این سوال بله است. اگر بخواهیم بیشتر توضیح دهیم هم باید بگوییم که با توجه به اینکه iframe مضرات زیادی دارد و استفاده از آن هم تقریبا بلا دلیل است. بهتر است که بصورت کلی از بکارگیری آن خودداری کنیم.

چه زمانی استفاده از iframe مجاز است؟

گاهی هنگام دادن برخی جلوه ها به سایت ناچاریم قسمتی از سایتی را درون یک iframe قرار داده و جلوه مورد نظر را اجرا کنیم. پنجره های پاپ آپ زیادی در سراسر وب با یک iframe کار می کنند. ولی راهکارهای جایگزینی نیز برای این کدها از طریق کتابخانه های جاوااسکریپت وجود دارد.

 

نقش Iframe در طراحی وب سایت چیست؟

 

آی فریم (iFrame) چگونه استفاده می شود؟

از تگ آی فریم برای جاسازی یک محتوا به داخل صفحه مورد نظر شما استفاده می شود.به عنوان مثال سایت یوتیوب از تگ آی فریم استفاده می کند تا شما بتوانید ویدیو مورد نظر خود را در سایت خودتان جاسازی کنید.در برخی سایت ها نیز از تگ آی فریم زمانی استفاده می کنند تا یک فایل PDF را داخل سایت خودشان نشان دهند تا کاربر ملزوم به ثبت نام در سایت یا دانلود فایل به صورت جدا و سپس مشاهده آن نشود.

آیا تگ آی فریم باعث مشکل کپی تکراری محتوا در رتبه بندی سایت می شود؟

از این تگ برای ارجاع یک محتوا از سایتی دیگر به سایتتان مورد استاده قرار می گیرد. که این ارجاع به عنوان یک محتوای کپی تکراری توسط ربات های گوگل در بحث سئو سایت (SEO) شناخته می شوند و تاثیر در رتبه بندی سایت بگذارد

زمانی که ربات های جستجو گر گوگل برای ارزیابی و بررسی وارد سایت شما می شوند,محتوایی که بین تگ آی فریم قرار گرفته است را نادیده می گیرند بنابراین این محتوا را به عنوان یک کپی تکراری از یک منبع دیگر در نظر نمی گیرند.البته برخی از آزمایش ها نشان داده که ربات های ارزیابی گوگل محتوای بین تگ آی فریم را بررسی می کنند اما موتور های جستجوی دیگر مانند یاهو (Yahoo) و بینگ(Bing) این بررسی محتوا در تگ iFrame را انجام نمی دهند.

آیا تگ آی فریم تاثیر مثبتی در رتبه بندی و افزایش بازدید سایت شما دارد؟؟؟

محتوا و لینک هایی که بین تگ آی فریم قرار می گیرند مورد بررسی قرار نمی گیرند و اعتبار آن قطعا به سایتی که محتوا در آن جاسازی شده نمی رسد.زیرا محتوایی که در بین این تگ قرار می گیرد به منبع اصلی آن ارجاع داده می شود و نه صفحه سایت شما،بنابراین استفاده کردن از این تگ نه باعث ضرر و نه باعث افزایش بازدید و بهبود رتبه بندی سایت (SEO) شما می شود.

شکل دستوری کد Iframe:

برای یاد گرفتن این موضوع می توانید ابتدا یک فایل بنام second-page.html درست نمایید . با محتویات زیر :

<!DOCTYPE html>

<html>

    

    <head>

        <metacharset="utf-8">

        <title>صفحه تستی</title>

    </head>

    

    <body>

        <h1>صفحه تستی</h1>

        <p>قرار است این صفحه تستی را داخل صفحه اصلی وب سایت دیگر نمایش دهیم</p>

    </body>

</html>

بعد میخواهیم یک صفجه اصلی بسازیم . محتویات صفحه اصلی هم بصورت زیر خواهدبود .

<!DOCTYPE html>

<html>

  

   <head>

       <metacharset="utf-8">

       <title>Netshahr</title>

   </head>

  

   <body>

       <iframesrc="second-page.html"width="400"height="200"></iframe>

   </body>

</html>

فایل  اصلی را هم با نام index.html ذخیره نمایید .

به کد های نوشته شده دقت نمایید متوجه خواهید شد که در تگ <body> از تگی جدیدی بنام <iframe> استفاده شده است که در آن Attribute ای با نام src این کار را انجام می دهد تا مسیر فایلی که باید داخل تگ <iframe> مشاهده شود مشخص شود. همچنین به کمک دستورات width و height شما قادر خواهید بود ابعاد این تگ را انتخاب نمایید.

در کاربرد دیگر iframe شما می توانید سایت دیگری را در داخل صفحه اچ تی ام ال خودتان به نمایش بگذارید ، برای این کار کد بالا را باید بصورت زیر تغییر دهید . با این کار شما می توانید محتویات وب سایت دیگری را در وب سایت خودتان یا صفحه اچ تی ام ال خودتان به نمایش گذارید .

<body>

        <iframe src="https://www.inten.asia" width="300" height="200" frameborder="no"></iframe>

    </body>

 

 

براي بهره مندي از مشاوره تخصصي در زمینه طراحی وب سایت در غرب تهران با شرکت ساپرن تماس بگيريد

۰ نظر
ارسال نظر