هر آنچه که برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی باید بدانیم 

هر آنچه که برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی باید بدانیم

هر آنچه که برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی باید بدانیم:

 امروزه ایجاد برند بدون فعالیت موثردر فضای مجازی امکان پذیرنیست و شرکت های بزرگ و کوچک هم به این موضوع پی برده اند.همچنین با گسترش استفاده از فضای مجازی وهم چنین امکاناتی که هر روز این فرآیند را تسهیل می کنند، در نتیجه تعداد فروشگاه های اینترنتی نیز روز به روز درحال افزایش است. بنابراین بسیار مهم است که از سیرتا پیاز چگونگی راه اندازی فروشگاه اینترنتی را توضیح بدهیم.

راه اندازی فروشگاه اینترنتی به تب داغ این روزها در بین مردم تبدیل شده است. البته با توجه به دسترسی بیشتراغلب مردم به اینترنت، فروش ازحالت سنتی خارج شده است و طبیعی است که تجارت های سنتی اگر بخواهند ادامه حیات داشته باشند باید با شیوه های جدید تجارت یعنی بازاریابی و فروش اینترنتی آشنا شوند.

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی

 

تاریخچه فروشگاه های اینترنتی درایران به ابتدای دهه 80 یعنی زمانی که فروشگاه دیجی کالا تاسیس شد بازمی گردد. درآن زمان ها بیشترین مشکل مردم عدم اعتماد به خرید های اینترنتی بود. البته این مشکل با گذشت زمان به تدریج تا حدود زیادی حل شده است و بسیاری ازمردم امروزه خرید های خود را به صورت آنلاین انجام می دهند. این مورد به خصوص در خرید کالاهایی که در شهرهای دیگر به صورت حضوری امکان پذیر نیست، بسیارکاربردی است.

خب این روزا یکی از راه‌های نسبتاً ساده برای  پول درآوردن که خیلی مورد توجه قرار گرفته و افراد زیادی هم آن را تجربه کرده‌اند، راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی است. به لطف فروشگاه دیجی‌کالا و اعتمادی که بعد از آن مردم نسبت به خرید اینترنتی پیدا کردند، بازار ساخت فروشگاه اینترنتی روز به روز بزرگتر می‌شود و هنوز برای وارد شدن به آن دیر نیست. چراکه ساخت یک فروشگاه اینترنتی مانند مغازه‌ای است که بدون تعطیلی، در 24 ساعت شبانه‌روز باز است.

کاری که می‌خواهیم در این مقاله بکنیم این است که اطلاعات کامل درباره چگونگی راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی و مراحل ساخت آن در اختیارتان قراردهیم. بعد ازخواندن مقاله با آگاهی کامل تصمیم‌ گیری می‌کنید.

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی

 

دوستای گلم اما راه اندازی فروشگاه اینترنتی موفق چه مراحلی دارد؟ چه هزینه ای را باید برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی صرف کنیم؟ اکنون زمان آزمون و خطا نیست! برای موفقیت باید مراحل این کاررا به ترتیب طی کنید.

 مراحل و نحوه راه‌اندازی یک فروشگاه اینترنتی:

 • مرحله اول در راه اندازی فروشگاه اینترنتی : محصول خود را مشخص کنید و این موارد را در نظر بگیرید!

 1. خب این مرحله با راه اندازی یک فروشگاه یا مغازه واقعی هیچ تفاوتی ندارد. برای این که تبلیغات اینترنتی را به بهترین شکل انجام بدهید، شما باید مشخص کنید تصمیم به فروش چه محصولی دارید. مثلا یک بوتیک فروش لباس های زنانه مجموعه ای ازلباس های مربوط به بازه سنی 18 الی 40 سال را به فروش می رساند. ممکن است شما کالاهایی را درنظر داشته باشید که گروه سنی خاصی مصرف می کنند و یا از کالاهایی که به صورت روزمره مورد استفاده قرارمی گیرند فروشگاه اینترنتی خود را راه اندازی کنید. در انتخاب دقت به خرج بدهید. مشخص کنید که مزیت شما برای فعالیت روی این کالا ها چیست؟

 1. آیا نماینده انحصاری این دسته از محصولات هستید و یا خودتان تولید کننده محصولات هستید؟

 2. آیا شما درحوزه ای که قراراست کالاهای خود را به فروش برسانید، تخصص دارید؟

 3. آیا امکان فروش اینترنتی محصول وجود دارد و یا به عبارت دیگر فرهنگ خرید اینترنتی آن محصول بین مردم جا افتاده است؟

 4. آیا کالای مورد نظر درحوزه علاقه مندی های شخصی شما قرار دارد؟

 5. آیا حوزه ای که برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی انتخاب کرده اید، رقبای زیادی دارد یا خیر؟

به این نکته مهم درراه اندازی فروشگاه اینترنتی توجه کنید که شما باید ارزش افزوده ای را به مشتریان ارائه کنید. در واقع این موضوع یک اصل در تمامی کسب و کارها است و موضوع مجازی بودن فروشگاه شما نباید از این امرغافلتان کند.

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی

 

 • مرحله دوم در راه اندازی فروشگاه اینترنتی: مشخص کردن بازار هدف

    فرض کنید که حوزه پوشاک را برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی خود انتخاب کرده اید.

 1. در این صورت بازار هدف شما کدام دسته از مشتریان هستند؟

 2. آیا به صورت اختصاصی روی فروش پوشاک خانم ها تمرکز دارید؟

 3. آیا در زمینه پوشاک کودک فعالیت دارید؟

 4. روی چه دسته از مشتریان تمرکز دارید؟

 5. روی چه درجه های کیفی پوشاک فعالیت خواهید داشت و مشتریان شما با چه سطح درآمدی هستند؟

 

دوستای عزیزم به طورکلی این موارد را در درراه اندازی فروشگاه اینترنتی نظر بگیرید:

 • سن، جنس و محل اقامت مشتریان

 • متوسط سطح درآمد

 • الگوهای رفتاری مشتریان

 • هدف آن ها از خرید چیست؟

 • بزرگ ترین مشکل آن ها چیست؟ شما چه راه حلی دارید؟

بنابراین توجه کنید که انتخاب نوع بازارهدف پس از انتخاب نوع کالا درآینده فروشگاه شما و پس ازراه اندازی فروشگاه اینترنتی سرنوشت سازخواهد بود.

 

 • مرحله سوم در راه اندازی فروشگاه اینترنتی: از این مرحله به بعد وارد فازاجرا خواهید شد. مسئولیت شما در این مرحله انتخاب یک نام، ثبت دامنه اینترنتی و در نهایت انتخاب یک سیستم مدیریت محتوا برای فعالیتتان است. هم چنین در صورتی که شما به برند سازی در طولانی مدت فکر می کنید، گام های اول را باید درست بردارید. در انتخاب نام برند دقت کافی را به خرج بدهید. طراحی یک لوگو که فروشگاه شما با آن شناخته شود هم ضروری است.

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی

 

 چگونه دامنه انتخاب کنم؟

 دامنه همان آدرس اینترنتی سایت یا فروشگاه شما است. مثلاً saprenco.com یک دامنه است. البته خود دامنه شامل دو بخش است: نام دامنه و پسوند.

 نام دامنه: می‌تواند نام برند، کسب‌وکار شما و یا هر نامی که فکر می‌کنید برای یک فروشگاه اینترنتی مناسب‌تر است، باشد. 

پسوند دامنه: پسوندهای زیادی دراینترنت موجودند که با توجه به نوع کسب‌ وکارتان می‌توانید یکی را انتخاب کنید. برای مثال دامنۀ .ir مخصوص وب‌سایت‌های ایرانی، و .com یک دامنۀ جهانی است. 

 چطور هاست انتخاب کنیم؟

بعد از خرید دامنه، نوبت به خرید هاست می‌رسد. هاست، یا سرویس میزبانی وب، همان فضایی است که شما اجاره می‌کنید، تا اطلاعات سایت خود از متن و عکس گرفته تا کدهای قالب را درآن ذخیره کنید که شرکت‌های میزبانی وب این فضا را با دریافت هزینه سالانه دراختیار شما قرارمی‌دهند. 

 

پیشنهاد میکنیم این مطلب را هم بخوانید:

 

 طراحی وب سایت بصورت اختصاصی و یا انتخاب یک فروشگاه‌ساز مناسب

این مرحله شامل تمام مراحل برنامه نویسی از 0 تا 100 و طراحی قالب برای کسب کارتان میباشد که می توانید با خیال راحت با تیم حرفه ای ساپرن همراه باشید.

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی

 

سایت من بر روی چه سیستمی قرار می‌گیرد؟

وبسایت ساختن هم مثل خانه ساختن است! شما برای اینکه وارد یک خانه جدید بشوید، دو گزینه دارید: یکی اینکه کمی بگردید و یک خانه آماده بخرید و یا اینکه خودتان یک زمین خالی خریده و شروع به ساختن خانه کنید. وبسایت هم دقیقا همینطور است. یعنی شما برای ایجاد یک وبسایت، دو راه پیش روی خودتان دارید:

 • استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS)

 سیستم مدیریت محتوا همان زمین خالی است. یعنی شما صفر تا صد وبسایت را خودتان انتخاب کرده و می‌سازید ولی برای این کار کمی به اطلاعات تخصصی و شاید حتی برنامه نویسی نیاز   دارید. حالا درسیستم مدیریت محتوا، چگونه وبسایت خودتان را می‌سازید؟ اولین چیزی که وبسایت نیاز دارد، یک قالب است. قالب همان ظاهر وبسایت شماست. حالا سیستم‌های مدیریت محتوا   در زمینه قالب دست شما را باز می‌گذارند.

 •  استفاده از سایت‌ساز

سایت سازها کار شما را خیلی راحت تر می‌کنند. چطور؟ شما فقط با آن‌ها تماس گرفته و یک وبسایت سفارش می‌دهید. تیم سایت ساز حرفه ای ساپرن هم همه کارهای لازم را انجام می‌دهند و وبسایت آماده و تکمیل شده را به شما تحویل می‌دهند. البته دراین مورد هم بحث قالب مطرح میباشد.

 قالب اختصاصی استفاده کنم یا قالب آماده؟

عزیزانم شما هم می‌توانید با سیستم مدیریت محتوا خودتان وبسایت بسازید و هم می‌توانید این کار را به سایت ساز بسپارید. در هر دو حالت، شما در قدم اول باید یک قالب برای وبسایت خودتان انتخاب کنید. حالا در بحث قالب هم شما دو گزینه داریدقالب آماده و قالب اختصاصی.

قالب آماده که از اسمش مشخص است. قالبی که از پیش طراحی شده و شما فقط آن را انتخاب می‌کنید. اما قالب اختصاصی چه؟ 

در قالب اختصاصی شما خودتان ظاهر و جزئیات قالب را انتخاب می‌کنید و در حقیقت شما تصمیم گیرنده هستید.اول از همه، قالب اختصاصی (سفارشی) هزینه بالاتری نسبت به قالب آماده دارد چون به هر حال همه چیز از صفر طراحی می‌شود. در عوض اگر بعد از مدتی، تصمیم بگیرید که جای خاصی از قالب خودتان را عوض کرده و یا ویرایش کنید، دستتان باز است چون قالب شما اختصاصی است و شما خیلی کارها می‌توانید با آن بکنید.

البته در قالب آماده هم شما می‌توانید تغییراتی ایجاد کرده و ویرایش بکنید اما نه به اندازه قالب اختصاصی، البته اگر کسب و کار شما نوپا است، نیازی به طراحی قالب اختصاصی ندارید چراکه این قالب‌ها (به دلیل هزینه بالا) برای کسب و کارهای بزرگ مناسب هستند.

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی ارزان قیمت

 

از جمله سیستم های مدیریت محتوای رایگان می توان موارد زیر را نام برد:

 1. جوملا
 2. وردپرس
 3. پرستاپ
 4. مجنتو
 5. اپن کارت

​​​​​​

 • مرحله چهارم در راه اندازی فروشگاه اینترنتی: جذب نیروها و درواقع تیمی است که باید به آن وسیله کار خود را انجام بدهید. کار شما با طراحی سایت در راه اندازی اولیه فروشگاه اینترنتی به اتمام نمی رسد. تولید محتوا فروشگاه اینترنتی یکی از مهم ترین بخش هایی است که باید به آن توجه کنید. بدون محتوا سایت شما چیزی برای ارائه به مشتریان نخواهد داشت. با در نظر گرفتن موارد تخصصی در تولید محتوا است که بخش بزرگی از فرآیند بازاریابی آنلاین در فروشگاه اینترنتی شما پوشش پیدا می کند

 

 • مرحله پنجم در راه اندازی فروشگاه اینترنتی، اخذ نماد اعتماد الکترونیک و مجوز های دیگر در صورت نیاز است.ای‌نماد (eNAMAD)، علامتی است باید از مرکز توسعه تجارت الکترونیک (وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت) آن را دریافت کنید.

     این علامت برای این است که نشان دهد سایت یا فروشگاه اینترنتی شما قابل اعتماد است و توسط سازمان‌های مربوطه کنترل می‌شود. شما می‌توانید با مراجعه به سایت enamad.ir

    مراحل دریافت نماد را آغاز کنید تا هرچه سریعترآن را دریافت کنید. پس از ثبت‌ نام مراحل کارازسوی کارشناسان این مجموعه دولتی پی گیری می شود. ای نماد پس از بررسی سایت        و احراز هویت وصلاحیت صاحب فروشگاه برای مدت یک سال صادر می‌گردد و اگر کسی در این مدت از شما شکایت کند، ای نماد از شما پس گرفته می‌شود و دیگر از درگاه پرداخت     هم نمیتوانید استفاده کنید! 

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی ارزان قیمت

 

   اهمیت دریافت نماد درآن است که زمانی که شما بخواهید درگاه مستقیم بانکی دریافت کنید  یکی ازملزومات دریافت درگاه پرداخت بانکی، داشتن نماد اعتماد است و مورد دیگر مهمی که     وجود دارد تاثیر آن در ذهن کاربران است. نماد اعتماد می‌تواند به مشتریان شما اطمینان بدهد که شما قلابی یا Fake نیستید، آدرس و شماره تلفن تایید شده دارید و می‌تواند به شما اعتماد       کند.

 • مرحله ششم در راه اندازی فروشگاه اینترنتی:دریافت درگاه های پرداخت اینترنتی برای کسب و کار شماست. فروشگاه های مختلف روش های مختلفی را برای پرداخت وجه محصول، پیش روی مشتری قرار می‌دهند. از جمله پرداخت آنلاین، واریز به شماره حساب یا پرداخت نقدی در محل از این گزینه ها است. این روزها با توجه به گسترش خدمات الکترونیک بانکی، اغلب افراد گزینه‌ی پرداخت آنلاین را ترجیح می‌دهند. بنابراین دریافت درگاه از بانک های معتبر باید در برنامه شما باشد.

       البته راه دیگری هم برای دریافت درگاه پرداخت نیز وجود دارد.شما می توانید از درگاه های پرداخت شخص ثالت استفاده کنید. نمونه این درگاه ها پی پال، جهان پی، زرین پال ، آیدی         پی و … است.

    نحوه‌ی کار این سیستم ها به این گونه است که با ثبت نام در آنها، یک صفحه‌ی پرداخت اختصاصی در اختیار شما قرار می‌گیرد که مشتری می‌تواند پرداخت خود را ازطریق این درگاه ها 

    انجام دهد. استفاده از بعضی از این درگاه ها رایگان است.و برای برخی دیگر باید درصدی را از هر مبلغ واریزی به عنوان کارمزد به آن ها ارائه کنید. نکته خوشحال کننده در مورد این      درگاه ها این موضوع است که نیازی به اخذ نماد اعتماد برای راه اندازی درگاه شما نیست.

پس ازآنکه این مراحل را انجام دادید، یک فروشگاه اینترنتی دارید و می‌توانید کارتان را با بارگذاری محصولات درفروشگاه و تولید محتوا شروع کنید. 

هزینه طراحی سایت ما چقدر خواهد بود؟؟؟

دوستای عزیزم می تونم با قاطعیت بگم که هزینه راه‌اندازی و طراحی فروشگاه اینترنتی با تعداد زیادی مخاطب در سراسر کشور، بسیار کمتر از راه‌اندازی فروشگاه در یکی از خیابان‌های تهران است.

هزینه طراحی سایت فروشگاهی به صورت اختصاصی، بیشتر از سایرروش‌هاست و خیلی تعرفه مشخصی ندارد. مثلاً ممکن است شرکتی برای طراحی سایت فروشگاهی 50  میلیون تومان پول بگیرد و شرکت دیگری همان سایت را با 10 میلیون تومان تحویلتان بدهد. 

تعرفه و هزینه راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی با استفاده از فروشگاه‌ساز چقدر است؟ فروشگاه‌سازهای ایرانی مختلفی وجود دارند که خدمات مشابهی را ارائه می‌دهند و هر کدام یک سری نقاط قوت و نقاط ضعف دارند.

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی ارزان قیمت

 

 فهمیدن اینکه کدام فروشگاه ساز برای شما بهتراست به خودتان و انتظاراتتان از یک فروشگاه اینترنتی بستگی دارد؛ اما به عنوان نمونه بیایید تعرفه ایجاد فروشگاه اینترنتی با ساپرن را ببینیم.

هزینه راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی با فروشگاه‌ساز ساپرن

در مورد فروشگاه ساز ساپرن شما دو انتخاب با دو هزینه متفاوت دارید:

 1. هزینه راه‌اندازی فروشگاه پایه (سالانه): 840 هزار تومان
 2. هزینه راه‌اندازی فروشگاه حرفه‌ای (سالانه): 1 میلیون و 330 هزار تومان

این هزینه برای یک سال خیلی مقرون‌ به‌ صرفه‌ است. علاوه‌ براین پشتیبانی فروشگاه‌ ساز ساپرن رایگان است و نیازی به پرداخت هزینه جداگانه برای خرید هاست و دامنه هم ندارید، تهیه هاست و دامنه بر عهده ساپرن است.

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی ارزان قیمت

 

متاسفانه چون برای کار طراحی سایت و فروشگاه اینترنتی هیچ نرخ ثابتی و جامعی وجود ندارد، برخی از مجموعه ها از این قضیه سوءاستفاده کرده و به اصطلاح کلاه‌برداری می‌کنند.

برای اینکه این اتفاق برای شما پیش نیاید، همیشه قیمت نهایی و تمام شده کارتان را قبل از شروع همکاری اطلاع بگیرید. البته بسیاری از مجموعه ها هم قیمت دقیقی به شما نمی‌گویند تا بتوانند بعد از انجام کار، مبالغ بالاتری از شما بگیرند.

تیم حرفه ای ساپرن برای اینکه شما در انتخاب بسته و اطلاع از هزینه طراحی سایت مسیر راحت‌تری داشته باشید، تمامی هزینه‌ها و تعرفه‌های خودش را بصورت کاملا مشخص و شفاف اعلام کرده است. حتما به صفحه لیست قیمت فروشگاه اینترنتی نگاهی بیاندازید.

آیا می‌توانیم چند نمونه کار از شرکت ساپرن ببینیم؟

چراکه نه! اصلا این حق شماست که قبل از انتخاب و پرداخت، چند نمونه کار ببنید یا حتی نظرات مشتری‌های دیگر را هم بخوانید. تیم برنامه نویسی ساپرن بازهم این امکان را برای شما فراهم آورده است. فقط کافی است به صفحه نمونه کارهای شرکت کامپیوتری ساپرن رفته و وبسایت‌هایی که قبلا توسط این تیم مجرب ساخته شده‌اند را نگاه کنید.

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی ارزان قیمت

 

آیا بعد از سفارش طراحی سایت، پشتیبانی هم داریم؟

حتما! تیم ساپرن برای هر سایتی که برای مشتریانش می‌سازد، در صفحه پشتیبانی خود دسترسی می‌دهد. از این طریق شما در هر ساعت از روز که خواستید می‌توانید مشکل یا سوال خودتان را مطرح کرده و جواب آن را دریافت کنید. همچنین در ساعات کاری نیز تیم پشتیبانی ساپرن همیشه پاسخگوی شما خواهند بود.

 

پیشنهاد ویژه‌ای هم برای شما داریم! تیم ساپرن  تمام امکانات خودش را به مدت 7 روز بصورت رایگان در اختیار شما قرار می‌دهد! نه تنها قبل از خرید بهتر است اطلاعات خودتان را افزایش دهید، بلکه اگر بتوانید محصول موردنظرتان را قبل از پرداخت، تست کنید، دیگر چه می‌خواهید! پس این فرصت را از دست ندهید!

پس همراه ما باشید و بیایید با بازاریابی محتوا بحثمان را شروع کنیم. محتوایی تولید کنید که سرش به تنش بیارزد! اولین و مهم‌ترین اقدام، بعد از ساختن یک سایت یا طراحی سایت فروشگاه اینترنتی، تولید محتوا برای آن است. محتوا می‌تواند هر چیزی (عکس، متن، ویدئو، پادکست، اینفوگرافیک) باشد. اما توصیۀ ما این است که محتوایی ارزشمند تهیه کنید و سعی کنید پیام مفیدی برای مخاطبتان داشته باشید.

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی ارزان قیمت

 

در واقع مخاطبی که فکر می‌کنید می‌تواند مشتری شما باشد را مشخص کنید، با تولید محتوای ارزشمند و مرتبط با سایتتان، او را به سایتتان جذب کنید. سپس مخاطب را به سمت خرید محصولات یا استفاده از خدمات هدایت ‌کنید. به این کار بازاریابی محتوا می‌گویند.

بازاریابی محتوا دقیقاً چه کمکی به ما می‌کند؟ افزایش بازدید سایت: وقتی در مورد مطلبی که جستجوی زیادی در اینترنت دارد و به کسب و کار شما مربوط است محتوایی را منتشر می‌کنید، مخاطبانی که در گوگل (یا سایر موتورهای جستجو) آن مطلب را جستجو کرده‌اند به سایت شما می‌ رسند.

با این کار تعداد کاربرانی که به سایت شما وارد می‌شوند افزایش پیدا می‌کنند و شاید تعدادی ازآن‌ها مشتری‌های آینده شما باشند.

برندسازی: وقتی محتوای با کیفیتی برای سایتتان تولید کنید، خوانندگان به وب‌سایتتان علاقه‌مند می‌شوند و آن را به دیگران هم معرفی می‌کنند. با این کار رفته رفته به عنوان یک مرجع قابل اعتماد شناخته می‌شوید و کم کم هویت برند شما شکل می‌گیرد.

تبدیل غیر مستقیم کاربر به مشتری:  فرض کنید شما یک سایت برای آموزشگاه زبانتان راه اندازی کرده‌اید و محتوای جذابی در مورد آموزش زبان، نکات و اصلاحات مختلف انگلیسی در سایتتان تولید کرده‌اید. خب خودتان فکر می‌کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ خیلی از کاربرانی که برای خواندن این مطالب وارد سایتتان می‌شوند، به بخش‌های دیگر سایت هم سر می‌زنند و ممکن است که از محصولات شما (مثلاً پکیج مجازی آموزش زبان، کتاب و DVDها) بازدید کرده و خرید کنند.این می‌شود تبدیل غیر مستقیم کاربر به مشتری!

کمک به اعتبار برند: وقتی در طولانی مدت به محتوایی که تولید می‌کنید اهمیت بدهید و کیفیت آن را همواره حفظ کنید، به عنوان یک مرجع معتبر شناخته خواهید شد. اعتبار چه کمکی به شما می‌کند؟ مثلاً اگر در نتایج گوگل پایین‌تر از سایتی باشید که خیلی شناخته شده نیست و اعتبار چندانی هم ندارد، باز هم احتمال انتخاب شما توسط کاربران بیشتر است! چون کاربر می‌داند که در وب‌سایت شما با محتوای با کیفیتی روبرو خواهد شد. در واقع اعتبارتان به شما کمک می‌کند که انتخاب شوید. البته مبحث بازاریابی محتوا بسیار گسترده است و به همین جا ختم نمی‌شود.

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی ارزان قیمت

 

 با موتورهای جستجو دوست شوید موتورهای جستجوی مختلفی مانند گوگل، یاهو و بینگ ساخته شده‌اند تا مردم را به آن چیزی که در اینترنت به دنبالش هستند، برسانند. خب، 98% ایرانی‌ها از موتور جستجوی گوگل استفاده می‌کنند پس بهتر است که با گوگل خیلی بیشتر از بقیه رفیق شوید!  با رعایت اصول سئو (SEO).

منظور از اصول سئو، رعایت قوانین و نکاتی است که باعث می‌شود گوگل شما را به عنوان سایتی خوب و مفید بشناسد، جایگاه بهتری را به شما اختصاص بدهد و کابران راحتتر بتوانند شما را پیدا کنند. قرار گرفتن در بین نتایج اولیه گوگل مساوی است با ورودی بیشتر به سایت، افزایش بازدید و در نهایت افزایش فروش سایت.

 • از رپورتاژ آگهی استفاده کنید اول بیایید تعریفی از رپورتاژ آگهی داشته باشیم و ببینیم که رپورتاژ آگهی دقیقاً چیست؟ رپورتاژ به شکلی از آگهی گفته می شود که در قالب یک گزارش به مخاطبان عرضه می شود، به این معنی که مخاطبِ رسانه متوجه جنبۀ تبلیغاتی این گزارش نمی شود و تصور می کند در حال مطالعه یا مشاهده یک گزارش کاملاً بی طرف است. این بی طرف بودن لحن گزارش باعث جلب اعتماد مخاطبان می شود.

 

 • شما می‌توانید درازای پرداخت پول به وبسایت‌های پربازدید و معتبر اینترنتی، بخواهید که گزارشی را در مورد سایت شما منتشر کنند. دراین گزارش لینک‌هایی به سایت داده می‌شود و بازدیدکننده از آنجا می‌تواند وارد وب‌سایت (یا فروشگاه اینترنتی) شما شود. این کار باعث افزایش بازدید سایت (یا افزایش فروش فروشگاه اینترنتی) شما می‌شود.

 

 • مردم ویدئو دیدن را دوست دارند. پس ویدئو بسازید! یکی دیگر از بخش‌های بازاریابی اینترنتی (دیجیتال مارکتینگ)، استفاده از بازاریابی ویدئویی است. همانطور که در تیترهم اشاره کردیم، مردم توجه خوبی به ویدئوها نشان می‌دهند و آن را با علاقۀ بیشتری دنبال می‌کنند پس بهتر است که از این ظرفیت به خوبی استفاده کنید. می‌دانید چطور؟ در شبکه‌هایی اجتماعی مثل اینستاگرام ویدئوهای 1 دقیقه‌ای قرار دهید و در آن از محصولات، خدمات و حتی از خودتان بگویید. ویدئوهای آموزشی درست کنید و آن را از کانال‌های مختلفی به دست مخاطبان برسانید. یکی از بهترین کانال‌ها برای این کار سایت آپارات است. 

 

 • با استفاده از تبلیغات گوگل (گوگل ادوردز) جایگاهتان را ارتقاء دهید قرار گرفتن دربین نتایج اولیه گوگل رویای هر بیزنسی است، اما محقق کردن این رویا نیازمند صرف زمان و هزینه‌ است. تولید محتوای با کیفیت، رعایت اصول سئو و بک‌لینک سازی اصولی، شما را به این رویا می‌رساند.

 

 • از بازاریابی پیامکی استفاده کنید بازاریابی پیامکی یکی از روش‌های پربازده برای افزایش فروش فروشگاه‌های اینترنتی است.

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی ارزان قیمت

 

نکاتی در مورد بازاریابی پیامکی که حتماً باید بدانید:

برای شروع یک بازاریابی پیامکی موفق، قبل از هر چیزی باید یک استراتژی بلندمدت داشته باشیدبرای تدوین استراتژی ابتدا تعیین کنید که هدف کلی شما چیست؟ جذب مشتری‌های جدید، برند شدن، افزایش فروش؟ هدایت کردن مشتری‌های فعلی به سمت خرید؟ یا همه این‌ها؟

 

بعد از اینکه هدفتان را مشخص کردید، نوبت به برنامه‌ریزی و مشخص کردن استراتژی بازاریابی می‌رسد. در ادامه می‌خواهم درباره نکات مهمی در بازاریابی پیامکی صحبت کنم که اگر آن‌ها را جدی نگیرید، ممکن است به جای بازده مثبت، صدمات زیادی از این روش بازاریابی ببینید. پس حتماً تا انتهای مطلب را بخوانید.

 

نکته اول: بازاریابی پیامکی به روش انبوه یا اشتراکی؟

به‌ طور کلی برای ارسال اس ام اس تبلیغاتی دو روش وجود دارد: ارسال پیامک انبوه و اشتراکی.

عزیزانم وقتی اسم پیامک تبلیغاتی می‌آید خیلی‌ها چهره‌هایشان در هم می‌رود و کافی است که دست روی دلشان بگذارید تا بگویند این پیامک‌های تبلیغاتی چطور آرامش و آسایش را ازشان گرفته‌اند. اما شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید همین پیامک‌های تبلیغاتی اگر از راه درست و با رعایت اصول و قواعد بازاریابی پیامکی برای مخاطبان ارسال شوند، فیدبک فوق‌العاده‌ای داشته و فروشتان را افزایش می‌دهند!

ارسال پیامک انبوه

در روش انبوه، هدف از ارسال پیامک تبلیغاتی جذب مشتری‌های جدید است. البته منظور از ارسال پیامک انبوه این نیست که به هر شماره‌ای که دلتان خواست پیامک ارسال کنید. توصیه اکید می‌کنم برای این‌که فیدبک خوبی از ارسال انبوه دریافت کنید و مشتری‌های جدید بیشتری جذب کنید، بر اساس دسته‌بندی‌های سامانه پیامکی اقدام به ارسال پیامک کنید. این دسته‌بندی‌ها در سامانه‌های پیامکی حرفه‌ای به‌ روزتر هستند و بر اساس معیارهای بیشتری دسته‌بندی شده‌اند.

برخی از دسته‌هایی که با توجه به آن‌ها می‌توانید مخاطبان هدف اس ام اس تبلیغاتی را مشخص کنید عبارتند از: جنسیت، شغل، سن، صنف، شهر، منطقه زندگی، کد پستی، پیش‌شماره تلفن (0935، 0936، 0912 و ...).

ارسال پیامک اشتراکی

منظوراز روش اشتراکی، همان خبرنامه پیامکی است و هدف آن بیشتر افزایش فروش است. بازاریابی پیامکی با استفاده از خبرنامه به این شکل است که از مخاطبان دعوت می‌کنید تا به میل خودشان، اگر دوست داشتند هر از گاهی از سمت شما اس ام اس تبلیغاتی دریافت کنند. این اس‌ام‌اس‌ها میتوانند اطلاع‌ رسانی یک جشنواره، کد تخفیف و یا خبرموجود شدن کالای مورد نیاز مخاطب باشند.

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی ارزان قیمت

 

نکته دوم:چه‌ کار کنیم که پیامک‌های تبلیغاتی ما آزاردهنده نباشد؟

 •  زمان‌بندی مشخصی داشته باشید

ارسال بدون زمان‌بندی و گاه‌ و‌بیگاه پیامک‌های تبلیغاتی روی اعصاب همه است. برای همین همیشه سعی کنید در ساعات درست و حداکثر هفته‌ای یک بار یا در مناسب‌های خاص برای مخاطبان هدف پیامک بفرستید.

 • محتوای بی‌ربط نفرستید

به نظر شما ارسال پیامک تخفیف 50 درصدی لباس‌های زنانه برای آقایان کار درستی است؟ یا این‌ که ارسال پیامکی با محتوای تخفیف پکیج لوازم کوهنوردی برای افراد 60 سال به بالا نتیجه رضایت‌ بخشی به‌همراه خواهد داشت؟ جواب من یک "نه" قاطع است!

همیشه سعی کنید مخاطبان هدفتان را بشناسید و با توجه به ویژگی‌ها و نیازهایی که دارند پیامک‌های مناسبی ارسال کنید.

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی ارزان قیمت

 

نکته سوم: متن‌های جذاب بنویسید

دوستان گلم باور کنید هیچ‌کس از خواندن متن‌های تکراری و پوچ احساس خوبی پیدا نمی‌کند.  هر اس‌ام‌اس فارسی 70 کاراکتر برای نوشتن یک متن تبلیغاتی جا دارد؛ حالا این برعهده شماست که چگونه آن را به جذاب‌ترین شکل ممکن بنویسید تا مخاطب نه تنها احساس خوبی پیدا کند، بلکه نسبت به آن واکنش نشان دهد.

 با توجه به نکات بالا چگونه از سامانه پیامکی برای بازاریابی فروشگاه اینترنتی استفاده کنیم؟

 • تائید ثبت نام کاربران

بسیاری از سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی به محض این‌که کاربری در سایت ثبت نام می‌کند با استفاده از پنل اس‌ام‌اس، یک کد فعال‌سازی یا پیامک تائید ثبت نام برای کاربر ارسال می‌کنند. این کار دو مزیت دارد:

 • کم‌کم لیست بلندی از شماره تلفن‌های ویژه دارید.
 • به مخاطب نشان می‌دهید که با یک سایت حرفه‌ای طرف است.

منظورم از لیست شماره تلفن‌های ویژه، شماره کاربرانی است که بر اساس نیازی که داشتند وارد سایت شما شده‌اند و احتمال اینکه مشتری ثابت شما باشند زیاد است.

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی ارزان قیمت

 

 • ارسال کدهای تخفیف و پیشنهادات ویژه برای مشترکین خبرنام

بی تعارف بگویم ما ایرانی‌ها عاشق تخفیف هستیم! با استفاده از سامانه پیامکی به مشترکین خبرنامه کدهای تخفیف بفرستید و آن‌ها را خوشحال کنید. این کارهم فروش شما را افزایش می‌دهد و هم باعث می‌شود افراد بیش‌تری با شما آشنا شوند. می‌پرسید چطور؟ بسیاری از افراد اس‌ام‌اس های تبلیغاتی را با دیگران به اشتراک می‌گذارند یا آن را به دوستان و آشنایان نشان می‌دهند.

 • یادآوری کارهای ناتمام

گاهی اوقات کاربران محصولاتی را به سبد خریدشان اضافه می‌کنند و بعد اتفاقاتی پیش می‌آید که یادشان می‌رود خرید خود را تکمیل کنند. در این مواقع می‌توانید از یک پیامک یادآوری استفاده کنید. یا مثلاً گاهی اوقات به مشتری یادآوری کنید که تا آخر این ماه برای استفاده از کد تخفیف یا پیشنهاده ویژه مهلت دارد.

 • افزایش ورودی و ترافیک سایت

کافی است در پیامک تبلیغاتی که ارسال می‌کنید لینکی برای ورود به سایتتان قرار دهید؛ با این کار افرادی زیادی وارد وب‌سایتتان می‌شوند و ترافیک سایتتان افزایش پیدا می‌کند. با افزایش ترافیک سایت رنک سایتتان در الکسا کاهش پیدا کرده و بهتر می‌شود.

 • اطلاع‌ رسانی وضعیت خرید

همیشه سعی کنید مشتری را از طریق یک پیام کوتاه در جریان وضعیت خرید قرار دهید. اگر فروشگاه اینترنتی شما مخصوص فروش محصولات فیزیکی است، کد مرسوله پستی را برای مشتری ارسال کنید و خاطر نشان کنید که می‌تواند وضعیت ارسال بسته را با این کد و مراجعه به سایت شرکت پست پیگیری کند.

اگر درسایتتان محصولات دانلودی (مانند کتاب الکترونیکی) می‌فروشید، می‌توانید پس از تکمیل فرایند پرداخت، لینک دانلود را به شماره تلفن مشتری پیامک کنید.

 

طراحی سایت فروشگاه اینترنتی ارزان قیمت

 

یک شکل دیگر از کسب و کار اینترنتی، ارائه سرویس و خدمات به صورت آنلاین است. شما هم اگر سایتی برای ارائه خدمات دارید می‌توانید به محض دریافت سفارش آنلاین با یک پیام کوتاه مشتری را در جریان کارها قرار دهید. مطمئن باشید که این‌کار به جلب اعتماد مخاطبان کمک زیادی می‌کند.

 • برگزاری نظرسنجی

بهترین کار برای اینکه بدانیم خدمات ما تا چه حد برای مشتری رضایت‌بخش بوده، برگزاری نظرسنجی است. شما می‌توانید با استفاده از سامانه پیامکی، نظر مشتری‌ها را درباره مسائل مختلف بپرسید و از نتیجه‌ای که می‌گیرید در مراحل بعدی استفاده کنید. برای مثال می‌توانید به افرادی اخیراً از سایت شما محصولی را خریداری کرده‌اند پیامکی ارسال کنید و بپرسید که آیا از خرید خود راضی هستند یا نه ویا از مشتری‌ها بپرسید که دوست دارند کدام محصول به فروشگاه اضافه شود؟

حرف آخر

 اطلاعات کامل درباره چگونگی راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی و مراحل ساخت آن در اختیارتان قرارگرفت.امیدواریم بعد ازخواندن مقاله با آگاهی کامل تصمیم‌ گیری می‌کنید.

۱ نظر
 • avatar
  تینا رحیمی
  تاریخ پست ۱۷ مهر ۱۳۹۸ ساعت: ۱۳:۱۷

  آخرین اخبار مبلمان را اینجا ببینید https:&#۴۷;&#۴۷;khooger.news

ارسال نظر